Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος Εφαρμογής ΚΕΝΑΚ


lefterism

Recommended Posts

Σε παρακαλω να μου παραθεσεις, αρθρο σε εφημεριδα, σε περιοδικο, στην τηλεροραση...οτιδηποτε που να αναφερει κατι τετοιο....

 

Δλδ σε 1,2,5 δουλειες που εχουμε, πρεπει να πεισουμε τωρα τον πελατη οτι πρεπει να δωσει τωρα αλλα ΧΧΧ Ευρω...

 

Συναδελφε,η ενημερωση ειναι υποχρεωση του καθενος οταν υπαρχει η πηγη της πληροφοριας...δεν μπορουμε καθε πρωι να μυριζουμε τα νυχια μας τι θα προκυψει...

 

 

Εσυ εισαι ηλεκτρολογος και θες να κανεις τις μελετες σου...Συμφωνω..Εγω εχω πει απο την αρχη οτι σε ΟΛΑ τα κτηρια πρεπει να γινονται ΟΛΕΣ οι μελετες...Αλλα ενημερωσε μας..

 

Τωρα με την καταντια που υπαρχει...Ξερεις τι θα γινει.?? Μηχανολογοι θα υπογραφουν για 200Ε τις μελετες που δεν μπορει ο πολιτικος...Μελετες που δεν θα κανουν ουτε για το τζακι...Και φυσικα δεν θα εφαρμοζονται.."Ισα-ισα να βγαινει ο ΚΕΝΑΚ'...

 

 

Ολοι οσοι λοιπον φωναζεται, απαιτειστε τον ελεγχο των μελετων και τον ελεγχο εφαρμογη τους...

 

Και επειδη βλεπω οτι δυστυχως δεν καταλαβαινεται την πιατσα και θελετε μερος απο την πιτα...Εγω σου λεω οτι κομματι απο την πιτα θα σου δωσει αυτος που εχει το μαχαιρι...Δεν θα το παρεις απο μονος σου...Με στενοχωρει αυτο, περισσοτερο απο σενα...Αλλα ειναι η αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

@sundance: Δεν θα τους πεις ότι δεν τα υπολόγισες καλά. Θα τους πεις ότι άλλαξε ο νόμος. Βάλε και λίγο "μνημόνια" σάλτσα και όλο το βάρος θα πέσει στην κυβέρνηση. :P

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω να μου παραθεσεις, αρθρο σε εφημεριδα, σε περιοδικο, στην τηλεροραση...οτιδηποτε που να ...

 

κατ'αρχην δεν μου αρεσει το προσωπικο υφος του σχολιου...αλλα μου ειναι αδιαφορο.

 

η Καραβασιλη (ειδικος γραμματεας ΥΠΕΚΑ) ειχε κανει τουλαχιστον 2-3 εμφανισεις στην τηλεοραση και αλλες τοσες σε εφημεριδες. Οι εγκυκλιοι για τις παρατασεις ειχαν δημοσιευθει και στα επισημα sites, και σε διαφορα σχετικα και μη blogs.

Συμπερασματικα, οποιος ηθελε να δει τι γινεται ειχε την δυνατοτητα. Οποιος απλα θελει να περιμενει να εφαρμοστουν για να τα μαθει, παλι τα εμαθε. Η ενημερωση του πελατη θα επρεπε να περιλαμβανει εκ των προτερων και την αναβολη της εφαρμογης του ΚΕΝΑΚ, εφοσον ηταν σε ισχυ, ειναι παραληψη καθε μηχανικου η μη ενημερωση σχετικα με αυτο.

Τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

 

υγ. δεν ειμαι Δημ. Υπαλληλος, ελευθερος επαγγελματιας με μελετες δημοσιων εργων κατα κυριο λογο ασχολουμαι, απλα θεωρουσα υποχρεωση μου να ενημερωθω και να ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

....

Τωρα με την καταντια που υπαρχει...Ξερεις τι θα γινει.?? Μηχανολογοι θα υπογραφουν για 200Ε τις μελετες που δεν μπορει ο πολιτικος...Μελετες που δεν θα κανουν ουτε για το τζακι...Και φυσικα δεν θα εφαρμοζονται.."Ισα-ισα να βγαινει ο ΚΕΝΑΚ'...

 

Ενώ μέχρι τώρα δεν γινόταν αυτό. Και όλες οι μελέτες είχαν γίνει από αυτούς που τις υπέγραφαν? Φταίει ο νόμος που δεν είναι σωστός για αυτό ή εμείς? Ποιος φταίει εαν δεν εφαρμόζεται οποιαδήποτε μελέτη? Ο μελέτητής ή ο επιβλέπων? Ενώ τα σχέδια και τα στατικά πχ που είναι και ΤΟ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ στην οικοδομή εφαρμόζονται. Τι σχέση έχει η μελέτη και το ποιος την κάνει με την εφαρμογή η μη αυτής?

 

 

.....

Και επειδη βλεπω οτι δυστυχως δεν καταλαβαινεται την πιατσα και θελετε μερος απο την πιτα...Εγω σου λεω οτι κομματι απο την πιτα θα σου δωσει αυτος που εχει το μαχαιρι...Δεν θα το παρεις απο μονος σου...Με στενοχωρει αυτο, περισσοτερο απο σενα...Αλλα ειναι η αληθεια...

 

Πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί φωνάζετε? Θέλατε να ισχύσει όπως πριν δηλαδή που έλεγαν ότι μπορεί να υπογράφει ένας μόνο την ενεργειακή μελέτη? Έτσι θα μοιράζονταν η πίτα ενώ τώρα μοιράζετε λιγότερο? Ισα ίσα που έτσι έστω και αναγκαστικά, έστω και με πλάγιο τρόπο θα μοιραστεί περισσότερο η πίτα.

 

 

Και γιατί είναι λάθος αυτό που αναφέρεται για συνυπογραφή? Παντού έτσι γίνεται. Αφού η ενεργειακή μελέτη έχει σχέση με κέλυφος, λέβητα και κλιματισμό. Δεν είναι λογικό να εμπλέκονται τουλάχιστον δύο ειδικότητες μηχανικών?

 

Έστι που σας ακούω αυτό που συμπεραίνω είναι ότι απλά ο καθένας υπολόγιζε ότι θα έχει την πίτα μόνος του και τώρα που πρέπει να την μοιραστεί (έστω και λίγο) τσινάει.

 

Να είμαστε σοβαροί και προπαντώς ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.

 

Καλή σας ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε συναδελφε πιο προσεχτικα τι γραφω...

Οι στατικες οι μελετες οι δικες μου παντως εφαρμοζονται...

Το θεμα δεν ειναι τι κανει ο επιβλεπων, το θεμα ειναι να ελεγχεται και αυτος...Και φυσικα η ποιοτητα της μελετης...

 

Και τωρα γινοταν αυτο που λεω...Αλλα αν σου καθοταν μια μελετη θερμανσης για παραδειγμα θα την εδινες στον μηχανολογο....Τωρα που θα θες σε καθε κατασκευη τη μελετη αυτη, θα ψαχνεις τον φτηνοτερο και την αντιστοιχη ποιοτητα...(φυσικα και το κατακρινω αυτο...)

Link to comment
Share on other sites

και όμως συνάδελφε, εάν θέλεις να το δεις θεωρητικά έχεις θερμογέφυρα και στην αποχέτευση, άρα υπάρχει και εκεί θέμα!...ή μήπως στο Ελλάδα την αποχέτευση την θερμομονώνουμε?

 

...και βρε παιδιά εγώ σαν αρχιτέκτονας της νέας γενειάς και με μια περιβαλλοντική συνείδηση, λαμβάνω υπόψη μου στο σχεδιασμό πολλά περισσότερα πλέον για να μπορεί ο Μηχανολόγος μου να βγάλει μέγιστες τιμές εντός των ορίων που επιβάλει ο ΚΕΝΑΚ...και πρόγραμμα καινούριο έχω πάρει και κάνω αλλαγές μέχρι να μου βγουν οι απαιτούμενες τιμές κλπ....... θέλετε να προσπαθήσετε με μελέτη του πατέρα μου (ακόμα και στο pc εάν ήτανε) να βγάλετε μελέτη ΚΕΝΑΚ να κάθομαι να κλαίω εγώ για λογαριασμό σας!...γιατί να μην πληρώνομαι λοιπόν και εγώ?

 

Οσο για το πότε το συνειδητοποιήσαμε εμείς οι μηχανικοί οτι θα επιβληθεί η ενεργιακή μελέτη και το αποτύπομα σε CO2 στην οικοδομή...... έχει να κάνει με μία υποκειμενική πραγματικότητα. Εμένα πάντως οι ετερείες λογισμικών με ενημέρωσαν τον Μάιο (2010) και για να έχουν φτιάξει ήδη τα προγράμματα...θα το ήξεραν καιρό πριν. Θεώρησα όμως πως με κοροηδεύουν. Ρώτησα λοιπόν στην Πολεοδεομία που δεν ήξεραν για τί πράγμα μηλούσα! Ο προηστάμενος τελικά μου είπε μέσα στο Σεπτέμβρη πως τους ήρθε η σχετική ενημέρωση και ότι θα ησχήσει από 1η Οκτωβρίου. Το κομικοτραγικό της υπόθεσης? Ρώτησα ελλεγκτή υπάλληλο της Πολεοδομίας στις 29 /9/2010 και δεν είχε ακόμα καμία ιδέα για τί πράγμα μηλάω! "-Δηλαδή δεν θα υποβάλλετε τώρα πιά θερμομόνωση?"

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε συναδελφε πιο προσεχτικα τι γραφω...

Οι στατικες οι μελετες οι δικες μου παντως εφαρμοζονται...

Το θεμα δεν ειναι τι κανει ο επιβλεπων, το θεμα ειναι να ελεγχεται και αυτος...

 

Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον ΚΕΝΑΚ.

 

 

...Και φυσικα η ποιοτητα της μελετης.....

 

Η ποιότητα της όποιας μελέτης όσο μηχανοργανώνονται τα πράγματα τόσο πιο έυκολη είναι. Μακάρι να προβλέπονταν και να δίνουμε το xml αρχείο με όλα τα δεδομένα υπολογισμού ώστε να μπορεί άμεσα να ελεγθεί η ενεργειακή μελέτη μας.

 

 

...

Και τωρα γινοταν αυτο που λεω...Αλλα αν σου καθοταν μια μελετη θερμανσης για παραδειγμα θα την εδινες στον μηχανολογο....Τωρα που θα θες σε καθε κατασκευη τη μελετη αυτη, θα ψαχνεις τον φτηνοτερο και την αντιστοιχη ποιοτητα...(φυσικα και το κατακρινω αυτο...)

 

Εγώ πάλι λέω ότι δεν θα ψάχνεις τον φθηνότερο αλλά θα ψάχνεις πια ενα συνεργάτη. Τελείως διαφορετικό πράγμα και πολύ πιο σωστό. Πάντα θα υπάρχουν όμως και αυτοί που ψάχνουν το φθηνό. Αλλά αυτό τους ακολουθεί και στην κατασκευή όμως. Προσωπικά δεν έχω κλείσει ποτέ μου το φθηνότερο συνεργείο σε ότι κι αν έκανα.

 

 

Αλλά μιλάμε για εφαρμογή εδώ. Η εφαρμογή των νόμων είναι διαφορετικό πράγμα από τους ίδιους τους νόμους. Εαν δεν μπορείς να εφαρμόσεις ενα νόμο δεν σημαίνει ότι ο νόμος είναι λάθος.

 

;););)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το συνεργειο, αλλο ο "αδειακιας" (οποιος θελει να καταλαβει καταλαβε..)

 

 

Στα υπολοιπα πανω κατω συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

...

Οσο για το πότε το συνειδητοποιήσαμε εμείς οι μηχανικοί οτι θα επιβληθεί η ενεργιακή μελέτη και το αποτύπομα σε CO2 στην οικοδομή...... [/i]"

 

Όσοι παρακολουθούσαν έστω και ελάχιστα τα τεκτενομενα το αργότερο μέχρι τον Μάιο του 2010 είχαν μάθει τα σχετικά με τον ΚΕΝΑΚ. Όσοι τα παρακολουθούσαν πιο στενά το ήξεραν απο το 2009.

 

 

Ρώτησα ελλεγκτή υπάλληλο της Πολεοδομίας στις 29 /9/2010 και δεν είχε ακόμα καμία ιδέα για τί πράγμα μηλάω! "-Δηλαδή δεν θα υποβάλλετε τώρα πιά θερμομόνωση?"

 

Ναι διότι έχουν εξασφαλισμενο το μεροκάματο και εάν δεν τους αναγκάσει η Υπηρεσια δεν θεωρούν ανάγκη να ενημερωθούν. Σε όσα σεμιναρια, συνέδρια η ημερίδες συμμετείχα μόνο ένας δημόσιος υπάλληλος υπήρξε ο οποίος ενδιαφέρθηκε και πλήρωσε κι απο την τσέπη του για να ενημερωθεί.

 

Αφού υπάρχει η σκέψη μέχρι να εκπαιδευτούν οι υπάλληλοι της πολεοδομίας για τον έλεγχο των ενεργειακών μελετών αυτές να εγκρίνονται χωρίς έλεγχο με ευθύνη του μελετητή σε περίπτωση μελλοντικού ελέγχου και όχι της πολεοδομίας!!!

 

Θα δούμε σε ένα μήνα πως θα γίνει στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.