Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος Εφαρμογής ΚΕΝΑΚ


lefterism

Recommended Posts

Γνώμη μου είναι ότι αυτό που τους ένοιαξε είναι να ξεκινήσει να τρέξει άμεσα το πρόγραμμα "εξοικονομηση κατ'οίκον" για να διατεθούν τα κονδύλια στην αγορά (ρευστό, ΦΠΑ, κλπ) για το οποίο χρειάζονται άμεσα οι ενεργειακοί επιθεωρητές, αλλά επειδή όλα αυτά μπήκαν σε ένα τσουβάλι (δεν ήταν απαραίτητο) τα τρέχουν μαζί και όπως τα τρέχουν με τόσες ασάφειες να εκρεμούν.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Νομίζω η σπουδή τους οφείλεται στην ανάγκη άμεσης εφαρμογής του "εξοικονομω κατ'οίκον" (ειδικά η πατέντα με τους "προσωρινούς" ενεργειακούς επιθεωρητές την θεωρώ άθλια και κατάφωρα άδικη). Με τα ποσοστά επιχορήγησης όμως που δίνουν , δε νομίζω να τσιμπήσει πολύ κόσμος, αφού οι τιμές αντικατάστασης κουφωμάτων (εκτός των άλλων) είναι πάρα πολύ υψηλές, αφήστε που οι εταιρείες καραδοκούν πως και πως για το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

1.σε γήπεδο εκτός σχεδίου με άδεια του 2007 γιά 2κτίρια κατοικιών το ένα έχει ηλεκτροδοτηθεί ενώ το άλλο δεν ξεκίνησε και το φλεβάρη πρέπει να αναθεωρηθεί η άδεια ώς πρός την ισχύ της.Είναι ισόγειο 40τ.μ με υπόγειο(βοηθητικό χώρο )40τ.μ Θα απαιτηθεί ΚΕΝΑΚ;

2.σε άδεια σε ισχύ και το κτίριο στό στάδιο του σκελετού ο ιδιοκτήτης τελικά έκανε και υπόγειο και θέλει να το συμπεριλάβει στήν άδεια πού βγήκε τον αυγουστο.χρειάζεται κενακ και αν ναι γιά όλο το κτίριο; έχει σχέση το μέγεθος τού υπογείου;

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν ξερω αν μπορεις να παρεις παραταση αν μονο το ενα κτηριο ειναι κατασκευασμενο (ο σκελετος)

2. Αρχικα ο ιδιοκτητης εχει αυθαιρετο υπογειο...Παμε παρακατω...Δεν μπορει να κανει αναθεωρηση δειχνοντας οτι εχει προχωρησει η κατασκευη, γτ θα φαει ενα προστιμο οσο του κοστισε ο σκελετος... Αρα παμε για αναθεωρηση χωρις να εχουν ξεκινησει η εργασιες...Οποτε συμφωνα με την εγκυκλιο εφαρμογης του ΚΕΝΑΚ θελει μελετη ενεργειακης αποδοσης ΟΛΟ το κτηριο...Τωρα το υπογειο θεωρειτε αυτονομο?? Δεν ξερω...

Ας αποφασισει θελει 20000Ε προστιμο ή κανενα 1000Ε για την ΜΕΑ?????

 

Εγω θα ποσταρα στο Θεμα "Εγκυκλιος εφαρμογης ΚΕΝΑΚ"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καλα τα οσα λεγονται και αναλυονται περι ΚΕΝΑΚ και ενεργειακων μελετων...

 

Επειδη ομως εμενα προσωπικα ολα αυτα μου φιανονται κινεζικα και εχω χασει και την προθεσμια για να κατεβασω και να δοκιμασω το προγραμματακι του ΤΕΕ εστω και σε beta version, γνωριζει κανεις τον τροπο με τον οποιο θα γινονται οι ενεργειακες επιθεωρησεις στα ηδη υπαρχοντα κτηρια?

 

Απο 09 Ιανουαριου 2011 θα ειναι υποχρεωτικες οι επιθεωρησεις για καθε αγοραπωλησια η ενοικιαση ακινητου, με αποτελεσμα οτι ξενοικιαστο μεινει στο τελος του χρονου, στις αρχες του επομενου να θελει πιστοποιηση για να νοικιαστει....

Αυτη η επιθεωρηση πως θα γινεται? Υπαρχουν καποιες οδηγιες? Θα βγουνε καποια σεμιναρια επεξηγωντας τον τροπο?

Ολα τωρα ειναι σε εντελως θεωρητικο επιπεδο μιας και κανενας δεν εχει ασχοληθει ακομα...

 

Θα χρειαστει αγορα εξοπλισμου (θερμοκαμερες κλπ) ή η δουλεια θα γινεται μονο βασει σχεδιων...? Θυμιζω πως το κοστος αποκτησης μιας θερμοκαμερας μονο αμελητεο δεν ειναι.... Εχω υπολογισει πως μια τυπικη θερμοκαμερα κοστους 3.000€ θα κανει αποσβεση επειτα απο 20 περιπου επιθεωρησεις, αν υπολογισουμε ενα μεσο κοστος επιθεωρησης 150€+ΦΠΑ

 

Κι αν τα σχεδια δεν υπαρχουν απο τον ιδιοκτητη? Θα πρεπει να τρεχουμε σε πολεοδομιες, να κανουμε αιτηση για το φακελο, να περιμενουμε κανα μηνα για να παρουμε τα σχεδια και μετα να κανουμε τη δουλεια?

 

Κι αν μεσα σε αυτο το διαστημα ο ιδιοκτητης βρει ενοικιαστη, θα πρεπει αυτος να περιμενει να κανω τη δουλεια οποτε μου επιτρεψει η πολεοδομια για να μπει στο σπιτι του?

 

Και ολη αυτη η φασαρια για 2€/m2???

 

Τουλαχιστον ας μας πει καποιος για τη μεθοδο που θα ακολουθηθει, τα εργαλεια που θα χρειαστουν και το χρονο που θα χρειαστει μεχρι την οριστικη εκδοση του πιστοποιητικου να ξερουμε που βαδιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα κόπο να διαβάσεις τα posts εδώ μέσα περί ενεργειακών επιθεωρητών και θα σου λυθούν οι απορίες. Έχουν ειπωθεί όλα αναλυτικά.

 

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ λογικά μέσα στην βδομάδα θα βγει σε κανονική έκδοση με 123 ευρώ αλλά εαν θέλεις την beta version στην στέλνω με email αλλά θα πρέπει να αλλάξεις την ημερομηνία στον υπολογιστή σου ενα μήνα πίσω για να παίξει.

 

Ενεργειακά πιστοποιητικά εκδίδουν οι ενεργειακοί επιθεωρητές. Μέχρι τον Μάρτιο όπου μάλλον θα γίνουν και οι πρώτες εξετάσεις θα κάνουν ενεργειακές επιθεωρήσεις μόνο οι προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές.

 

Οδηγίες υπάρχουν & σεμινάρια θα γίνουν άμεσα (60+30+30 ώρες).

 

Θερμοκάμερα δεν χρειάζεσαι για επιθεώρηση κελύφους. Πρακτικά για το κέλυφος δεν χρειάζεσαι τίποτε. Για λέβητα και κλιματισμό θέλεις τουλάχιστον ενα καυσαναλυτή.

 

Τα σχέδια είναι υποχρεωμένος να στα παρέχει ο ιδιοκτήτης. Εαν δεν τα έχει δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις τίποτε. Οποιαδήποτε άλλη δαπάνη ή ενέργεια χρεώνεται (εκτός κι αν την κάνεις δώρο). Το πόσο θια καθυστερήσει λόγω μη ύπαρξης σχεδίων δεν είναι πρόβλημά σου αλλά του ιδιοκτήτη. Είναι σαν να λές ότι δεν έχει συμβόλαια για το σπίτι και θέλει να το νοικιάσει. Φταίει ο δικηγόρος ή ο συμβολαιογράφος για αυτό ή ο ιδιοκτήτης που είναι αμελής?

 

Το τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης με τον ενοικιαστή είναι δικό του θέμα. Δεν απαγορεύεται να βάλεις κάποιον μέσα αλλά ενοικιαστήριο ή πωλητήριο θεωρημένο από εφορία θα κάνεις μόνο όταν έχεις το πιστοποιητικό.

 

Όποιος δεν θέλει να κάνει την δουλειά απλά ας την αφήσει για κάποιον που θέλει. 1,5/2,0 ευρώ/μ2 είναι καλά για ενα τυπικό διαμέρισμα. Η τιμή αυτή αναφέρεται για το κέλυφος και μόνο και δεν συμπεριλαμβάνει την επιθεώρηση λέβητα ή οποία πρέπει να γίνει και αυτή και να πληρωθεί επίσης.

 

Η μέθοδος δεν μπορεί να αναλυθεί μέσα σε μερικές γραμμές εδώ πέρα. Θέλεις 60 ώρες για σεμινάρια κελύφους οπότε καταλαβαίνεις ότι θέλεις τουλάχιστον μία μέρα για να καλύψεις τα βασικά μόνο και εφόσον γνωρίζεις αρκετά από τα υπόλοιπα.

 

Ο χρόνος για ενα τυπικό διαμέρισμα είναι 1 ημέρα μαζί με την επι τόπου επίσκεψη.

 

Αυτά σαν σύντομη απάντηση σε αυτά που ρωτάς. Τα υπόλοιπα διάβασέ τα στα σχετικά posts.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

 

Βασικα, για την εκδοση του πιστοποιητικου ενεργειακης αποδοσης δε χρειαζεται μονο επιθεωρηση του κελυφους? Πρεπει να ασχοληθεις υποχρεωτικα και με καυστηρα και λεβητα και με Η/Μ εγκαταστασεις?

 

Νομιζα πως για αγοραπωλησια η μισθωση ακινητου απαιτειται η ενεργειακη επιθεωρηση του και η εκδοση πιστοποιητικου ΜΟΝΟΝ σε οτι εχει να κανει με το κελυφος...

 

Εννοειται πως δε σκοπευω να κανω δωρο τα σχεδια του σπιτιου στον οποιοδηποτε αλλα, κακα τα ψεμματα, κανενας δεν εχει σχεδια του σπιτιου του, οποτε καταλαβαινεις πως η ολη διαδικασια αμα κρεμομαστε απο την πολεοδομια θα αργησει αρκετα... Και τι με νοιαζει εμενα θα μου πεις τωρα ε? Σωστα...

 

Η τιμη των 2€/m2 ειναι οντως καλη εφοσον δεν απαιτει και τρεξιμο σε πολεοδομιες για να παρεις αντιγραφα των σχεδιων του σπιτιου...!

 

Παρολα αυτα ειναι λιγο οξυμορο να δινονται αδειες σε προσωρινους ενεργειακους επιθεωρητες οι οποιοι δε θα εχουν παρακολουθησει τα σεμιναρια και δε θα γνωριζουν επακριβως τον τροπο της επιθεωρησης ενος διαμερισματος... Σα να σου λενε, σου δινω εγω την αδεια αλλα εσυ για να ξερεις να κανεις τη δουλεια σου καλα ελα και παραολουθησε τα σεμιναρια (τα οποια θα πραγματοποιηθουν 1-2 μηνες αφοτου εχεις παρει την αδεια εσυ) και μετα κανε οτι θελεις....

 

Ισως, αν προκειται να δουλεψω στο ονομα αλλου, να πρεπει να παρακολουθησω εγω τα σεμιναρια με δικο μου κοστος ουτως ωστε να ειμαι ενημερωμενος για τη δουλεια που πρεπει να κανω...

 

Αλλα και παλι εμμενω στην απορια μου σχετικα με ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ επιθεωρηση και καυστηρα, λεβητα, κλιματισμου κλπ ουτως ωστε να εκδοθει πιστοποιητικο για ενοικιαση η αγοραπωλησια του χωρου....

 

Απο το ΥΠΕΚΑ (οχι απο το helpdesk που τα κοριτσια δεν γνωριζουνε και πολλα επι του θεματος...) με ενημερωσανε οτι...

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΥΣΤΗΡΑ, ΛΕΒΗΤΑ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Η/Μ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ... ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΕΛΥΦΟΥΣ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ

 

Επισης μου επισημανανε οτι το κρατος δεν υποχρεουται να επαιδευσει τους προσωρινους ενεργειακους επιθεωρητες γιατι θεωρουνται εμπειροι!!! Θα βγουν καποιες οδηγιες και καποια ιδιωτικα σεμιναρια αλλα αυτα δε θα εχουν να κανουν με το κρατος....

 

Και επειδη απο το helpdesk πιο πολυ με μπερδευουν παρα με διαφωτιζουνε, να ρωτησω το εξης σε οσους εχουν καταθεσει η προκειται να καταθεσουν δικαιολογητικα για προσωρινους ενεργειακους επιθεωρητες....

 

Με οτιδηποτε πτυχιο κι αν εχω, οτιδηποτε δελτια παροχης υπηρεσιων και να καταθεσω, εσω το δικαιωμα να ζητησω να γινω επιθεωρητης και στις 3 κατηγοριες?

Δηλαδη.... αν ολα τα δικαιολογητικα και δελτια που θα προσκομισω αφορουν κτιριακα εργα και μελετες-επιβλεψεις ΚΑΙ ΟΧΙ Η/Μ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, μπορω να γινω επιθεωρητης και σε λεβητες/καυστηρες/κλιματισμο η μονο για κελυφος?

 

Στο helpdesk μου ειπανε οτι πρεπει να ζητησω αδεια ΜΟΝΟ για οτι ειμαι ικανος να κανω βασει δικαιολογητικων γιατι αλλιως αθ εχω κυρωσεις και προστιμα και λοιπα...!

 

Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

..

Στο helpdesk μου ειπανε οτι πρεπει να ζητησω αδεια ΜΟΝΟ για οτι ειμαι ικανος να κανω βασει δικαιολογητικων γιατι αλλιως αθ εχω κυρωσεις και προστιμα και λοιπα...!

 

Ισχυει κατι τετοιο?

 

Αυτό είναι δικό τους αυθαίρετο συμπέρασμα, διότι ο νόμος για τις κυρώσεις αναφέρεαι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Sorry. Πρέπει να διευκρυνήσω.

 

Για την έκδοση πιστοποιητικού για το κέλυφος δεν είναι απαραίτητη μεν η επιθεώρηση του καυστήρα ΜΟΝΟ όταν υπάρχει έγκυρη καυσανάλυση του λέβητα κατά τον προηγούμενο χρόνο ή πρόκειται για νέα οικοδομή στην οποία δεν έχει λειτουργήσει ακόμη ο λέβητας. Δηλαδή όχι να υπάρχει μόνο το δελτίο της συντηρησης αλλά να υπάρχει τυπωμένο από τον καυσαναλυτή (και όχι χειρόγραφο) το χαρτάκι με τήν ανάλυση των καυσαερίων. Αλλιώς δεν μπορείς να θεωρήσεις δεκτά τα στοιχεία που προσκομίζονται. Πόσο μάλλον εαν δεν υπάρχει καν δελτίο συντήρησης ή δεν έχει γίνει καν συντήρηση. Σε αυτή την περίπτωση είσαι υποχρεωμένος είτε να κάνεις εσύ την καυσανάλυση και να την πληρωθείς, είτε ο ιδιοκτήτης να φωνάξει τον συντηρητή του λέβητά του και είτε να κάνετε μαζί την καυσανάλυση είτε να σου παραδώσει την καυσανάλυση όπως τυπώνεται από τον καυσαναλυτή.

 

Μπορείς να πάρεις άδεια για ενεργειακή επιθεώρηση για όλα σαν προσωρινός ενεργειακός επιθεωρητής ή για ότι περάσεις στις εξετάσεις μετέπειτα. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για όσο διάστημα οι ενεργειακές σου επιθεωρήσεις είναι σωστές.

 

Καλό είναι να κάνεις σεμινάρια διότι και για την δουλειά σου θα σε βοηθήσουν αλλά και για τις μετέπειτα εξετάσεις αλλά ούτως ή άλλως σε κάποια στιγμή είναι υποχρεωτικό να τα κάνεις εαν θέλεις να εξακολουθήσεις να είσαι ενεργειακός επιθεωρητής και μετά από τον ενα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η τελική έκδοση του Λογισμικού TEE KENAK είναι πλέον διαθέσιμη από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak

 

Στην παραπάνω σελίδα κάπου αναφέρει "Το ίδιο ειδικό λογισμικό θα χρησιμοποιείται και στο στάδιο της υποβολής Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης, σε ό,τι αφορά τον υπολογισμό για την ενεργειακή κατάταξη του κτηρίου και μόνο, προκειμένου να υπάρχει κοινή μεθοδολογία και αντιστοιχία των αποτελεσμάτων της μελέτης με εκείνα της ενεργειακής επιθεώρησης."

 

Αυτό σημαίνει οτι και στην πολεοδομία θα χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα του ΤΕΕ? Θα μπορούμε λογικά να δουλέψουμε κάποιο εμπορικό π.χ. 4Μ ΚΕΝΑΚ και να κάνουμε έξοδο σε xml και να κάνουμε εισαγωγή στο πρόγραμμα του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.