Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχείριση αποβλήτων σφαγείου


joan_vet

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος να μου πει κατι σχετικο με τη διαχείριση ζωικών υποπροίόντων σφαγείου σε μονάδα αδρανοποίησης (rendering) και αν υπάρχει ΄σχετική βιβλιογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά στο Google[/html]ΕΦΕΤ

 

Πιστεύω οτι μπορεί να σας βοηθήσει, θα βρείτε αρκετά ενδιαφέροντα θέματα, νομοθεσία (εθνική-κοινοτική), οδηγίες, κλπ!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε μια ματιά στο Google[/html]ΕΦΕΤ

 

Πιστεύω οτι μπορεί να σας βοηθήσει, θα βρείτε αρκετά ενδιαφέροντα θέματα, νομοθεσία (εθνική-κοινοτική), οδηγίες, κλπ!!!

 

Στο site του εφετ δεν υπάρχει κατι με διαχειριση αποβλητων. Μηπως μπορειτε να ξαναγραψετε το συνδεσμο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η διαχείριση στερεών υποπροιόντων είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένη στην Ευρώπη αλλά ελάχιστα στην Ελλάδα. Σε ότι αφορά την νομοθεσία κοίτα τον νόμο 1774.

Σε ότι αφορά την ουσία κοίτα στο site της Haarslev, μιας εταιρείας που ασχολέιται μόνο με αυτό το αντικείμενο.

Τα ελάχιστα σφαγεία που κάνουν αδρανιοποίηση στην Ελλάδα είναι της ΠΙΝΔΟΥ,

του Νιτσιάκου, της Άρτας και του ΜΙμίκου(αλλά όχι ακόμη ολοκληρωμένη διαχείριση). Αυτά για πτηνοσφαγεία. Σε σφαγεία μεγάλων ζώων είμαι σίγουρος για τη ΣΒΕΚΗ στα Ιωάννινα.

Με την ευκαιρία θέλω να καταθέσω ότι μια μονάδα αδρανοποίησης είναι ιδιαίτερα κοστοβόρα για αυτό και τα μικρά σφαγεία δεν έχουν.Οπότε καλό είναι να στηρίζουμε αυτούς που σέβονται το περιβάλλον γιατί διαφορετικά , και λόγω έλλειψης κτηνιάτρων που να γνωρίζουν το θέμα (οι δημόσιοι κτηνίατροι αδειοδοτούν τα σφαγεία) δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κάποιος να μου πει κατι σχετικο με τη διαχείριση ζωικών υποπροίόντων σφαγείου σε μονάδα αδρανοποίησης (rendering) και αν υπάρχει ΄σχετική βιβλιογραφία;

 

Στείλε μου email τι θέλεις ακριβώς να δω αν μπορώ να σε βοηθήσω. Έχω ασχοληθεί ενεργά με το θέμα

 

Email [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Τάσος79 δεν έχεις συμπληρώσει την ειδικότητα στο προφίλ σου...

Έχεις ασχοληθεί με διαχείριση αποβλήτων σφαγείων ή με μονάδες αδρανοποίησης; Ή με ΜΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

Τάσος79 δεν έχεις συμπληρώσει την ειδικότητα στο προφίλ σου...

Έχεις ασχοληθεί με διαχείριση αποβλήτων σφαγείων ή με μονάδες αδρανοποίησης; Ή με ΜΠΕ;

 

Σωστά. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός

 

Έχω ασχοληθεί με όλα. Διαχείριση αποβλήτων σφαγείων, Μονάδες αδρανοποίησης και ΜΠΕ σε μονάδα αδρανοποίησης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχετε υπόψη σας ότι από 4/3/2011 η 1774/2002 καταργείται από τον Κανονισμό 1069/2009.

 

Σωστά φίλε μου. Επί της ουσίας έχει ήδη καταργηθεί γιατί εδώ και καιρό όλες οι νέες εγκαταστάσεις πρέπει να είναι εναρμονισμένες με τον 1069 που έχει κάποιες διαφορές επί της ουσίας από τον 1774.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.