Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Ανάθεσης


Recommended Posts

  • 2 years later...

Γειά σας συνάδελφοι!

Νέος στο foroum και νέος ιδιώτης μηχανικός.

Ως νέος λοιπόν θα ήθελα να ζητήσω αν μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα μίας δήλωσης ανάθεσης ανάλυψης.

Μόλις ανέλαβα το πρώτο μου έργο και θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιο πρότυπο εγγράφου ανάθεσης έργου (π.χ.) για τοπογραφικό το οποίο να μας εξασφαλίζει και νομκά? Δηλαδή..υπογράφεται από τον πελάτη δήλωση ανάθεσης για τοπογραφικό στο εκ των προτέρων συμφωνηθέντα ποσό των 1200 ευρώ.

Μετά την εκπόνηση του τοπογραφικού ο πελάτης αρνείται να πληρώσει γιατί έτσι του κάπνισε.

Αν τον σύρω στα δικαστήρια αυτό το εγγραφο στέκει??

Η χρειάζεται κάτι πιο εξηζητημένο?

Link to comment
Share on other sites

κανε μια υπευθυνη δηλωση αναθεσης και να ζητας και γνησιο υπογραφης αλλα ειναι πολυ δυσκολο ν το ζητας εκτος ακι αν εχεις ΚΕΠ διπλα σου

 

 

βασικα η προκαταβολη ειναι το καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά συνάδελφοι πρέπει επιτέλους να υποχρεούνται στην επισύναψη Τοπογραφικού Διαγράμματος σε όλες ανεξαιρέτως τις Συμβολαιογραφικές Πράξεις και μάλιστα με υποχρεωτική κατάθεση αμοιβής όπως στις Οικ. Άδειες.

Link to comment
Share on other sites

για εταιρειες οπωσδηποτε δηλωση αναθεσης - μπαινει σφραγιδα οποτε ειμαστε 100% καλυμμενοι.

 

για ιδιωτες ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ. Μολυβακι δεν πιανουμε και κουβεντες δεν ανοιγουμε (που ανοιγουν τα ματακια τους) αν δεν πεσει το πρασινο, γιατι μετα ευκολα γινονται ολοι εκβιαστες και αρχιζουν τα περιεργα.

 

αυτος που δεν δινει προκαταβολη, 9 στις 10 ετοιμαζεται για φεσι. Αυτος που δεν δινει 200, 500 ή 1.000 ευρω για δουλειες των 1000, των 5.000 ή των 10.000 κατα πασα πιθανοτητα ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ.

 

Μην σκεφτεστε, ειδικα οι νεοι συναδελφοι, οτι θα χασετε τη δουλεια αν τον "κακοκαρδισετε". Ειναι χαμενη η δουλεια ήδη. Ενας πελατης μου καποτε "θιχτηκε" που του ειπα "προκαταβολη δεν σας ζηταω αφου γνωριζομαστε" (ειχαμε 10 κοινους γνωστους) και μου ειπε "μα τι πραγματα ειναι αυτα που λες, τη δουλεια σου θα την πληρωθεις!"...το αποτελεσμα: ακομη περιμενω να πληρωθω απο το 2004...προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

astranalysis,

εγώ κάνω το εξής:

 

Αντί να τη βαφτίσω "δήλωση ανάθεσης" τη βαφτίζω "εξουσιοδότηση" για να μπορώ να ψάξω για λογαριασμό του πελάτη σε ό,τι υπηρεσία χρειαστεί κλπ.

Τους ετοιμάζω μια υπεύθυνη δήλωση που λεει οτι αναθέτω στο τάδε μηχανικό την τάδε εργασία και τον εξουσιοδοτώ να ενεργήσει αντί εμού σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες μπλα μλπα...

 

Η "εξουσιοδότηση" τους έρχεται πιο μαλακά, δεν τους τρομάζει και έτσι έχω και κάτι για να είμαι καλυμμένη.

Το φεσάκι μου το έχω φάει κι εγώ (προσφάτως, 1200ευρώ και μάλιστα από συγγενή) οπότε έπαθα κι έμαθα.

 

Και μια συμβουλή που μου είχε δώσει ένας παλιός μηχανικός:

"Να ζητάς πάντα προκαταβολή. Το 80% αυτών που θα αρνηθούν να σου δώσουν προκαταβολή, δεν είχαν σκοπό να σε πληρώσουν έτσι κι αλλιώς".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.