Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και Χρόνια Πολλά εν όψει του περασμένου Πάσχα!

Διαβάζοντας όλα σχεδόν τα ποστ και τόπικ περι επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανικών από ΤΕΙ δεν μου λύθηκε η απορία που είχα (α) αλλά μου γεννήθηκε και άλλη μία. Τελικά:

α. ο Ηλεκτρολογός μηχανικός με την αδεία του τεχνικού ψυκτικών εγκαταστάσεων 1ης ειδικότητας μπορεί να υπογράψει υδραυλικές εγκαταστάσεις?

β.Τι άλλο μπορεί να υπογράψει πέρα από ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, το ρωτώ αυτό γιατί πρόσφατα μιλώντας με κάποιον συνάδελφο από τον Νομό Ηλείας μου είπε ότι κάνει οικοδομικές ανακαινίσεις, δηλαδή είναι εργολάβος, δεν ξέρω αν είναι από ΤΕΙ ή από κάπου αλλού.

γ.Είμαστε μέλη του ΤΕΕ ή όχι? Την συνδρομή γιατί να την πληρώνουμε 45 ευρώ ανά έτος?

Link to comment
Share on other sites

Βάση πτυχίου δεν έχεις δικαιωμα να υπογράφεις τίποτε άλλο εκτός από ηλεκτρικά και αυτά στο βαθμό που σου αναλογούν. Αν τώρα μπορεί κάποιος να πάρει κάποια άλλη άδεια εκτός του πτυχίου, πχ τεχνικού ψυκτικών εγκαταστάσεων (δεν ξέρω πως μπορεί να το κάνεις αυτό) δεν γνωρίζω....

Στο ΤΕΕ δεν είσαι μελος με την έννοια που είναι κάποιος διπλωματούχος, απλά πληρώνεις φαντάζομαι λόγω του να έχεις πρόσβαση στο σύστημα αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τα δικαιώματα στην κατασκευή ψυκτικών εγκαταστάσεων σύμφωνα με την άδεια που έχεις. Οι υδραυλικές όμως δεν είναι ψυκτικές εγκαταστάσεις.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπών ως Ηλ.Μηχανικος ΤΕ για να λυθούν  οι απορίες του ΝιKos Astros και του Ikaros13 .

 

1,Ηλεκτρολογικές μελέτες και εγκαταστάσεις εώς 200kw σύμφωνα με ΒΔ απο το καιρό του Νώε :smile: (Αναμένεται να αλλάξει σύντομα)

2.Μελέτες και εγκαταστάσεις Αερίων καυσίμων και υγρών καυσίμων(ΠΔ 114/2012 για τις εγκαταστάσεις) 

3.Ψυκτικές εγκαταστάσεις.(ΠΔ 1/2013)

4.Μηχανολογικές εγκαταστάσεις 1,2,και 3 ειδικότητας (διάβασε ΠΔ 115/2012)

5.Πυροπροστασία: Μελέτη, επίβλεψη, εκτέλεση ανιχνεύσεως και ενεργού κατασβέσεως σύμφωνα με τις πυροσβεστικές διατάξεις 3/1981 άρθρο 13γ’ & 8/1997 ΦΕΚ 168 Β΄/19.8.1997 και το Π.Δ.374/88 ΦΕΚ 168 Α΄.

6.Αδεια Τεχνολόγου Μηχανικού Αυτοκινήτων σύμφωνα με το Ν.1575/85

 

Για υδραυλικές  εγκαταστάσεις δεν έχεις δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

1,Ηλεκτρολογικές μελέτες και εγκαταστάσεις εώς 200kw σύμφωνα με ΒΔ απο το καιρό του Νώε

 

 

Υπήρχαν τον καιρό του Νώε?

Πόσο προηγμένους (μπροστά από την εποχή τους) κανονισμούς έχουμε τέλως πάντων! :smile: :smile:  :smile:  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και Χρόνια Πολλά εν όψει του περασμένου Πάσχα!

Διαβάζοντας όλα σχεδόν τα ποστ και τόπικ περι επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανικών από ΤΕΙ δεν μου λύθηκε η απορία που είχα (α) αλλά μου γεννήθηκε και άλλη μία. Τελικά:

α. ο Ηλεκτρολογός μηχανικός με την αδεία του τεχνικού ψυκτικών εγκαταστάσεων 1ης ειδικότητας μπορεί να υπογράψει υδραυλικές εγκαταστάσεις?

β.Τι άλλο μπορεί να υπογράψει πέρα από ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, το ρωτώ αυτό γιατί πρόσφατα μιλώντας με κάποιον συνάδελφο από τον Νομό Ηλείας μου είπε ότι κάνει οικοδομικές ανακαινίσεις, δηλαδή είναι εργολάβος, δεν ξέρω αν είναι από ΤΕΙ ή από κάπου αλλού.

γ.Είμαστε μέλη του ΤΕΕ ή όχι? Την συνδρομή γιατί να την πληρώνουμε 45 ευρώ ανά έτος?

 

Γιατί να μην μπορείς;  Μπορείς να δηλώσεις τους ΚΑΔ 33 και να υπογράφεις  ως  ΤΜΕ  εργοδηγός μηχανικός

 

33.11.11.01   Υπηρεσίες επισκευής (με επισμάλτωση, αλλαγή χρώματος κλπ) μπανιέρων και ειδών υγιεινής γενικά

 

33.11.12     Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης μεταλλικών δεξαμενών, ταμιευτήρων και δοχείων

 

33.11.13.01   Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης εξοπλισμού λεβήτων σε διάφορα συστήματα σωληνώσεων

 

 33.12.12   Υπηρεσίες επισκευής και συντήρησης υδραυλικών συστημάτων, άλλων αντλιών, συμπιεστών, στροφίγγων και βαλβίδων (δικλείδων)

 

33.20.11   Υπηρεσίες εγκατάστασης ατμογεννητριών, εκτός των λεβήτων κεντρικής θέρμανσης για την παραγωγή ζεστού νερού, περιλαμβανομένων και των υπηρεσιών εγκατάστασης συστημάτων μεταλλικών σωληνώσεων σε βιομηχανικές μονάδες

 

 33.20.11.01  Εργασίες εγκατάστασης σωληνώσεων σε βιομηχανίες, συμπεριλαμβανομένης της εγκατάστασης βαλβίδων και ταμιευτήρων

 

 33.20.11.02   Υπηρεσίες εγκατάστασης διάφορων εξοπλισμών λεβήτων για μη πυρηνικά εργοστάσια

 

 33.20.12.01  Υπηρεσίες επιτόπιας εγκατάστασης δεξαμενών, ταμιευτήρων και δοχείων

 

 33.20.29.01  Υπηρεσίες σύνδεσης συστημάτων σωληνώσεων για υδραυλικά συστήματα ή για συστήματα που λειτουργούν με πεπιεσμένο αέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.