Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση πτυχιούχων Μηχανικών στο ΤΕΒΕ


theniats86

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@nvel Σαν ηλεκτρολόγος ποιος σου βεβαιώνει την υπογραφή στις ΥΔΕ;

 

δεν είμαι εγκαταστάτης ΕΗΕ για να υπογράφω ΥΔΕ (ούτε ΕΔΕ όπως μου είπε ο cna). Αν ήμουν θα πήγαινα σε άλλα σωματεία, φθηνότερα από την ΕΕΤΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

@Νικολάκης: Η ασφάλιση εξαρτάται από το αν θα εργαστείς με σχέση εξαρτημένης εργασίας ή όχι...

@nvel να πας σε άλλα "σωματεία" κι ελπίζω να σου δίνουν αυτά τις βεβαιώσεις για την θεώρηση βιβλίων της εφορίας. Αφού όπως είπες είναι και φθηνότερα. Επίσης μη συγχέεις την άδεια που παρέχει το τμήμα βιομηχανίας με την πιστοποίηση του αν είσαι πτυχιούχος μηχανικός Τ.Ε. ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Την πιστοποίηση την παρέχει το ίδρυμα αποφοίτησης την στιγμή της αποφοίτησης.

 

Μέλος της ΕΕΤΕΜ σαν μισθωτός σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα πάντως, δεν απαιτείται να είναι κάποιος για να ασκήσει το επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το καταστατικό συνάδελφε. Αυτά ίσχυαν με το παλιό καταστατικό. Πλέον τις επαγγελματικές δεξιότητες τις πιστοποιεί η ΕΕΤΕΜ. Κάτι αντίστοιχο με τις άδειες που σας παρέχει το ΤΕΕ. Απλώς μην με ρωτήσετε για τις διαδικασίες που θα ακολουθεί κανείς γιατί είναι φρέσκο το καταστατικό και δεν έχουν διευκρινιστεί...

 

ΥΓ. Το καταστατικό το έχω ανεβάσει στα downloads αλλά μπορείτε να το βρείτε και στο site της EETEM (http://www.eetem.gr).

Link to comment
Share on other sites

Το τι αναφέρεται σε ένα καταστατικό μιας ένωσης όμως, δεν αποτελεί νόμο του κράτους. Για παράδειγμα σε καμία προκήρυξη πρόσληψης στον δημόσιο τομέα και ΔΕΚΟ δεν απαιτείται για την κατηγορία ΤΕ να είναι κάποιος μέλος ΕΕΤΕΜ.

 

Επιπλέον αναφέρομαι παραπάνω, στο ότι την πιστοποίηση ότι κάποιος είναι πτυχιούχος την παίρνει από το ίδρυμα αποφοίτησης. Τα επαγγελματικά δικαιώματα και προσόντα είναι άλλο θέμα.

 

 

[εδιτ] Υπάρχει λόγος που στην διατύπωση του καταστατικού αναφέρεται ο όρος επαγγελματικές δεξιότητες και όχι επαγγελματικά δικαιώματα. Η ΕΕΤΕΜ δεν χορηγεί επαγγελματικά δικαιώματα (προς το παρόν τουλάχιστον) ή επαγγελματικές άδειες.

Link to comment
Share on other sites

@nvel να πας σε άλλα "σωματεία" κι ελπίζω να σου δίνουν αυτά τις βεβαιώσεις για την θεώρηση βιβλίων της εφορίας. Αφού όπως είπες είναι και φθηνότερα. Επίσης μη συγχέεις την άδεια που παρέχει το τμήμα βιομηχανίας με την πιστοποίηση του αν είσαι πτυχιούχος μηχανικός Τ.Ε. ή όχι...

 

με βεβαίωση άλλου επιμελητηρίου δεν θα μου θεωρήσει βιβλία η εφορία;

Link to comment
Share on other sites

@nvel Υπογράφεις και παραυπογράφεις ΥΔΕ. Αν είναι δικό σου το έργο, ποιος θα υπογράψει την ΥΔΕ; Ο μάστορας; Αν ασχολείσε σε φάσμα εργασιών που δεν απαιτεί να υπογράφεις ΥΔΕ αυτό είναι κάτι διαφορετικό, αλλά μην λέμε πως οι Ηλεκλτρολόγοι Μηχανικοί ΤΕ δεν υπογράφουν ΥΔΕ. Εδώ υπογράφουν οι ΠΕ. Επίσης για να ανοίξεις βιβλία ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ χρειάζεσε τη βεβαίωση εγγραφής στην ΕΕΤΕΜ. Δεν εγγραφόμαστε μέχρι αυτή τι στιγμή σε κανένα άλλο επιμελητήριο ή σωματείο, με εξαίρεση το εμπορικό επιμελητήριο αν οι δραστηριότητεες σου αφορούν αποκλειστικά την εμπορία.

Link to comment
Share on other sites

δεν έγραψα ότι οι ηλεκτρολόγοι ΤΕ δεν υπογράφουν ΥΔΕ, έγραψα ότι εγώ δεν κάνω ΕΗΕ για να υπογράψω ΥΔΕ και ότι γράφτηκα στην ΕΕΤΕΜ μετά από δέκα χρονια που δούλευα κανονικά ως μισθωτος. Επιπλέον εχω φίλο που έκανε έναρξη με βεβαίωση άλλου επιμελητηρίου γιατί δεν δέχθηκαν της ΕΕΤΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το επιπλέον είναι να τρέχεις τον υπάλληλο στην εφορία μέχρι να φτύσει αίμα. Άκου εκεί δεν δέχθηκαν την βεβαίωση της ΕΕΤΕΜ. Εκτός αν ο φίλος σου, όπως είπε και ο Σταύρος, ασχολείται μόνο με εμπορία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.