Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Λουτρό μέσα στο υπνοδωμάτιο


konsolas

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα Σουηδίας! Και οι αθίγγανοι όλοι μαζί στρωματσάδα κοιμούνται αλλά τα παιδιά φυτρώνουν το ένα μετά το άλλο (και προφανώς δεν τα φέρνει ο πελαργός...)

 

Αφού όμως πιάσαμε το θέμα sex (και είναι λογικό γιατί μετά το "μπάνιο στο υπνοδωμάτιο" σου έρχεται στο μυαλό αυτομάτως...να θυμίσω ότι μετά από μεγάλη προσωπική εμπειρία στο θέμα (4 έχω να τα χαίρομαι) δηλώνω ότι η υπόθεση sex σε ζευγάρι με παιδιά είναι από μόνη της πολύ δύσκολη. Με το μπάνιο στο υπνοδωμάτιο διευκολύνεις αρκετά τα πράγματα. Και εν πάσει περιπτώσει: όχι! τα παιδιά δεν είναι ξύπνια εκείνη την ώρα αλλά γιατί να ξυπνήσουνε λίγο πριν :shock: ή λίγο μετά... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ του Master Bathroom. Δεν αξίζει για τις μία στις τόσες που θα έχεις καλεσμένους να θυσιάσεις την ιδιωτικότητα και την άνεση που προσφέρει το αποκλειστικό λουτρό. Σωστά τα λέει ο Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

για μενα το βλεπετε αναποδα - υπαρχουν 2 ξεχωριστες αναγκες, πρωτον το οικογενειακο μπανιο, και δευτερον το wc των ξενων. για λογους υγιεινης πανω απο ολα, εγω παντα τα ξεχωριζω - δηλαδη σε σπιτια 70-90 τμ με δυο μπανια, το ενα ειναι μεγαλο για την φαμιλια και το αλλο ενα μικρο wc που αμα χωραει και ντουζιερα, καλο ειναι για τα πρωινα που υπαρχει ταυτοχρονη χρηση. αλλα ο ξενος πρεπει να εχει τον χωρο του που να ειναι ξεχωριστος απο τα παιδια, μιλαω και για γιαγιαδες, θειους, μαμαδες και παιδακια απο το σχολειο κλπ.

 

το να θαψουμε το ενα απο τα δυο μπανια σαν "μαστερ" και να μεινει ενα για ολα τα αλλα εγω το βλεπω λαθος. εκτος αν το μαστερ ειναι πολυ μεγαλο και λειτουργει και σαν ο χωρος που θα κανουμε μπανιο τα παιδια ή που θα χρησιμοποιησουν το πρωι και το εξω ειναι βοηθητικο.

 

αλλα επειδη τωρα τελευταια το βλεπω πολυ σε εργολαβικες οικοδομες να εχουν μικρα διαμερισματα απο ενα μεγαλο μπανιο για εξω και ενα μικροσκοπικο για en suite, εμενα προσωπικα μου κανει κακη εντυπωση.

 

το καλυτερο βεβαια ειναι master με en suite bathroom, παιδικο μπανιο, και μικρο guest wc μονο με λεκανη, νιπτηρα. αλλα ετσι κανεις λογαριασμο που σε πχ 90 τμ ειναι υπερβολη.

 

σε μεγαλυτερα σπιτια σε γειτονιες που σηκωνουν λιγο τραβηγμα στην τιμη, τα τελευταια χρονια κανουμε καθε κρεβατοκαμαρα με το μπανακι της (ντουζιερα, λεκανη, νιπτηρα μικρο) και ολοι ενθουσιαζονται. μια μπανιερα για το σπιτι (απραιτητη για μωρα) μεσα στο μαστερ και ενα μικροσκοπικο wc.

 

θα μου πειτε τωρα, πριν 30 χρονια δεν ειχαν πολλοι ακομη μπανιο μεσα στο σπιτι τους και μου μαθανε και τα μαστερ - ακομη δεν εχουμε ανοιξει θεμα για jacuzzi ή τζακουζια οπως μου τα λενε ολοι..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ώπα παιδιά!

Εγώ είμαι υπέρ του μπάνιου μέσα στο υπνοδωμάτιο από την στιγμή που υπάρχει το WC για τους ξένους και το λουτρό για την υπόλοιπη οικογένεια...

Αλλιώς είναι άνευ σημασίας. Δεν μπορεί να θυσιαστεί ούτε το wc ξένων ούτε το λουτρό για όλη την οικογένεια για το μπανάκι των γονέων...

Και μιλάμε προφανώς για μονοκατοικία... γιατί για τρία μπάνια σε πολυκατοικία λίγο δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

ήθελα πρώτα τη γνώμη σας πριν ρωτήσω τον αρχιτέκτονα

τον oποίο τον έχεις διακοσμητικό; γιατί πρώτα εμάς εφόσον έχεις μια συνεργασία με έναν επαγγελματία;

 

το πρόβλημα με το 2ο μπάνιο είναι ότι τοποθετημένο στο διάδρομο ανάμεσα στα παιδικά υπν/τια και του τρώει χώρο

Ποιανού; Ο κατασκευαστής θα μένει στο σπίτι σου και θα στριμώχνεται;

 

επίσης είναι τυφλό και δεν χωράει μια ντουζιέρα που θα ήθελα.

 

και για να έρθουμε στο θέμα σου... Τις ανάγκες σου και τον τρόπο ζωής σου τον ξέρεις εσύ. Ο αρχιτέκτονας σου θα σε οδηγήσει στις σωστές επιλογές. Όπως είδες και οι συνάδελφοι από τις προσωπικές τους εμπειρίες μίλησαν περισσότερο και όχι ως μηχανικοί.

Το θέμα της έλλειψης παραθύρου το ξεπερνάς με έναν καλό εξαερισμό. Όσο για το ντους εξάντλησε τα περιθώρια του αν χωράει ή όχι. Εγώ έχω φτιάξει ωραιότατο w.c. με ντους σε χώρο που συνάδελφος πολιτικός μηχανικός και κατασκευαστής ορκίζονταν και οι δύο ότι μετά βιας χωράει λεκάνη και νιπτήρας. Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και κατ' επέκταση επιλογών.

Όσο για την προσωπική μου άποψη, αν το υπνοδωμάτιο και το λουτρό που του αναλογεί δεν είναι πραγματικά άνετα, τότε θα συμφωνήσω με όσους μίλησαν για ψευδαίσθηση πολυτέλειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

adriana συγνώμη πιθανώς κάποια λόγια να μην τα διατυπώνω σωστά, φυσικά και τον τελευταίο λόγο θα έχει ο αρχιτέκτωνάς μου, αλλά νομίζω δεν είναι λάθος να ακούσω γνώμες και άλλων ειδικών, όπως βλέπεις υπάρχουν αρκετές, το βασικό πρόβλημα είναι ότι το wc, έχει συγκεκριμένες διαστάσεις (2,00Χ1,10) και δεν μπορεί να μεγαλώσει άλλο στο σημείο που είναι, αλλά και να μπορούσε να μπει ντουζιέρα θα είχε πρόβλημα μούχλας χωρίς παράθυρο, το έχω δει στη πράξη, σαν εναλλακτική λύση βλέπω μέσα στο μεγ.υπν/τιο αλλά βεβαίως χάνεται το wc των ξένων που και αυτό είναι πρόβλημα εδώ ακούω όλες τις απόψεις και βγάζω κάποια συμπεράσματα που θα έχω στο μυαλό μου όταν συζυτώ με τον αριτέκτονα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άσε τις συγνώμες κατά μέρος. Δεν το είπα επιθετικά και λυπάμαι αν ακουστικέ έτσι. Απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση που πεισματικά (γιατί στο πρόσωπο σου βλέπω όλους τους εν δυνάμει πελάτες μου) αρνείστε να εμπιστευτείτε έναν επιστήμονά και ακούτε μαστόρους και λειπούς. Σου έχω απαντήσει και στο παρελθόν και θυμάμαι ότι από την αρχή το ψάχνεις και καλά κάνεις. Αυτό που προσπαθώ να σου πώ έιναι ότι έσυ έχεις την απάντηση. Τι χρειάζεσαι περισσότερο. Δεν είναι θέμα γνώμης.

Σε αυτές τις διαστάσεις πιθανόν να χωράει ντους. Θα έχεις ένα χαριτωμένο λιλιπούτειο μπανάκι, αλλά θα κάνει τι δουλειά του!

Το θέμα του εξαερισμού... εκ του μακρόθεν δεν μπορώ να στο απαντήσω.....

Link to comment
Share on other sites

στις τελευταιες μεγκα - κατασκευες στο manhattan πανω στο central park, ενας ουρανοξυστης του robert stern και ενας του frank gehry κατα 90% χρηση κατοικιων για τους μεγκα-πλουσιους (απο 30 χιλιαρικα το μετρο αγορα κατοικιας - you like?) τα μισα μπανια (μαστερ και οικογενειακα) καθως και ολα απολυτως τα guest wc ειναι χωρις παραθυρο (πανε εκει που προσταζει η ΗΜ μελετη στους 30 οροφους οπως καταλαβαινετε, για οικονομιες κλιμακας στο development).

 

μουχλα δεν θα εχουν οπως δεν εχουν αμετρητα που εχω δει και εχω ζησει σε λονδινο (που γενικα η μουχλα παιζει παρα πολυ), σε αμστερνταμ, σε νεα υορκη και σε ξενοδοχεια σε ολο το κοσμο. αρκει ο εξαερισμος που θα ειναι μηχανικος, να ειναι σωστος. τωρα για σπιτι στο τελειο κλιμα της ελλαδας, αμα γινει μουχλα, τι να πω, δειρτε τους ολους.

Link to comment
Share on other sites

Η μουχλα δεν ειναι προβλημα που δεν εχει λυση..

Μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικους χωρους που εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες..

 

Προσωπικα το wc ξενων το θεωρω απαραιτητο.. Το μπανιο στο δωματιο ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετα χρησιμο για πολλους λογους, αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα εκανα αυτο αντι για το αλλο..

 

Αν μπορεις να κανεις και τα δυο παει καλα, αλλοιως προσωπικα θα προτιμουσα το wc..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.