Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Θέλει να βάλεις ψύξη 5W/μ2 για κατοικίες και 10W/μ2 για καταστήματα αν θυμάμαι καλά. Το λέει και στην βοήθεια του προγράμματος. Να την διαβάζετε. Ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάνω 1 ΠΕΑ για διαμέρισμα και θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις για επιβεβαίωση περισσότερο:

α) όταν υπολογίζω τα αδιαφανη στοιχεία της Θ.Ζ επειδή ειναι ενδιάμεσα σε ορόφους το διαμέρισμα δεν βάζω την οροφή και το δάπεδο γιατι θεωρούνται αδιαβατικά,

β)επειδή έχω μελέτη θερμομόνωσης από Ο.Α. χρησιμοποιώ στο πρόγραμμα τους επί μέρους συντελεστές τοιχοποιίας,σκυροδεματος και κουφωμάτων χωρίς να κάνω τις πράξεις όπως στο παράδειγμα της επιθεώρησης.Απλά τους μετατρέπω σε W/m2K.Είναι λάθος αυτό?Στην ΤΟΤΤΕ 1/2010 Σελ.45 λέει ότι μπορούμε να το κάνουμε αυτό αν έχουμε μελέτη.Απλά σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω και πράξεις επιπλέον όπως στο παράδειγμα.

 

Παρακαλώ πείτε μου αν κάνω λάθος σε κάτι από τα παραπάνω.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να κάνει μελέτη με περισσότερες από 20 αδιαφανείς επιφάνειες;

 

Μου έχει τύχει ένα περίεργο κτίριο (ημιυπόγειο κάτω από το μισό υπόγειο με κάποιους τοίχους και κάποια τοιχεία σε επαφή με το έδαφος, μη θερμαινόμενος χώρος κάτω από το υπόλοιπο μισό), και βγαίνουν περισσότερες από 20 επιφάνειες.

 

Σας βγάζει την ενεργειακή κατάταξη το λογισμικό του ΤΕΕ;

 

Όταν λέω πάνω από 20 επιφάνειες, δεν εννοώ τα είδη των επιφανειών αλλά το πλήθος των γραμμών στο φύλο υπολογισμού για το κέλυφος ή για τον κάθε μη θερμαινόμενο χώρο.

 

Σε αντίθεση με την θερμομόνωση, στον ΚΕΝΑΚ δεν είναι πάντα εφικτή η συγχώνευση πολλών στοιχείων σε ένα με ίδιο συνολικό εμβαδό καθώς οι συντελεστές σκίασης δεν είναι πάντα οι ίδιοι.

Στην περίπτωση που μελετώ αλλάζει η απόσταση του περιγράμματος της πλάκας από τον τοίχο, άρα διαφέρουν οι συντελεστές σκίασης.

 

ΟΛΑ τα πιστοποιημένα λογισμικά χρησιμοποιούν το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για την κατάταξη. Το έχω επαληθεύσει για το λογισμικό της 4Μ, της ti-soft και της Civil, ότι είναι πιστοποιημένα για τα αποτελέσματα χρησιμοποιόντας την μηχανή υπολογισμών του ΤΕΕ. Είναι υποχρεωτικό να φαίνεται στην μελέτη και ο αριθμός σειράς του λογισμικού καθώς και ο αριθμός έγκρισης από το υπουργείο.

 

Για της 4Μ http://www.4m.gr/4M-Kenak-certified.JPG

Για της ti-soft http://www.ti-soft.com/files/epacad_certificate.pdf

Για της Civil http://www.civiltech.gr/images/pistipoiisi.jpg

 

Έχετε βρει κάποια λύση για το πρόβλημα; Έχετε ακούσει τίποτα για νεότερη έκδοση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δες, στον θερμαντήρα Ζ.Ν.Χ. (διπλής ή τριπλής ενέργειας) αν η ηλεκτρική αντίσταση λειτουργεί ως εφεδρική στην διάρκεια όλου του έτους, τότε δεν συμμετέχει καθόλου στο ποσοστό κάλυψης θερμικού φορτίου, επομένως το ηλεκτρικό του κομμάτι δεν το καταχωρείς καθόλου σαν τύπο και πηγή ενέργειας.

Αν πάλι έχεις υπολογίσει ότι θα συμμετάσχει σε σημαντικό ποσοστό στη διάρκεια του έτους τότε κάνε μια δεύτερη καταχώρηση σαν "Τοπικός ηλεκτρικός θερμαντήρας" ή σαν "Μονάδα παραγωγής άλλου τύπου (κεντρική)" και δήλωσε σαν πηγή ενέργειας την ηλεκτρική με τα KW που έχεις υπολογίσει ότι θα απαιτούνται για την θέρμανση του περιεχόμενου νερού και την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ ψυχρού νερού δικτύου και ζεστού νερού χρήσης (δες λίγο και εδώ σχετικά με boiler και εδώ για ηλιακούς θερμοσίφωνες).

Γενικά υπολόγισε το ημερήσιο απαιτούμενο θερμικό φορτίο, την απαιτούμενη χωρητικότητα του θερμαντήρα και την απαιτούμενη θερμική ισχύ για σύστημα με λέβητα (φυσικού αερίου ή πετρελαίου) σύμφωνα με την παράγραφο 4.8.2 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010.

Αν πρόκειται για ξεχωριστή μονάδα λέβητα που θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την παραγωγή ΖΝΧ, τότε η θερμική ισχύς που υπολογίζεις με τον παραπάνω τρόπο (παράγραφο 4.8.2 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010) είναι η ισχύς για την ενέργεια από τον λέβητα που ζητάει το πρόγραμμα ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Αν ο λέβητας είναι κοινός για θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ, τότε αφού έχεις υπολογίσει την απαιτούμενη θερμική ισχύ για θέρμανση (με την σχετική της προσαύξηση) πρόσθεσε σε αυτήν και την παραπάνω ισχύ για να έχεις την συνολική απαιτούμενη ισχύ του λέβητα.

Αλλά και πάλι η θερμική ισχύς από τον λέβητα, που θα καταχωρήσεις όσον αφορά το ΖΝΧ, θα είναι αυτή που υπολογίζεις με την παράγραφο 4.8.2 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010.

 

 

 

Βρε παιδια...εχω μπερδευτεί.....τι συμβαινει όταν έχω λέβητα για θέρμανση και ΖΝΧ?στο ΠΕΑ που κάνω έχω διαμέρισμα σε κτίριο με αυτόνομη θέρμανση και υπάρχει λέβητας 20.000 θερμίδων και boiler τριπλής ενέργειας (ρεύμα,ηλιακό και θέρμανση μου είπε ο ιδιοκτήτης)...μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι θα βάλω στους συντελεστές στο πρόγραμμα γιατι δεν βγάζω άκρη....ειμαι και Πολιτικός Μηχανικός και δυσκολεύομαι ιδιαίτερα...είδα το post που έγινε αλλά δεν ξέρω αν κάνω σωστα τους υπολογισμούς και τι πρέπει να βάλω στο ΖΝΧ.Επίσης ερώτηση....στο πρόγραμμα στην θέρμανση μπαίνει η ονομαστική ίσχύς του λέβητα και όχι η πραγματική??στο παράδειγμα λέει ότι μπαίνει η πραγματική.Σας παρακαλώ βοηθήστε γιατι ήδη έχω κάνει ένα πιστοποιητικό και θα το ακυρώσω λόγω λαθών.

 

Επίσης στον υπολογισμό των U χρησιμοποιώ τους συντελεστές της μελέτης της Ο.Α.Στις οδηγίες του προγράμματος λέει ότι μπορούμε να βάλουμε τον μέσο όρο για σκυρόδεμα και τοιχοποιία οπότε χρησιμοποιώ απευθείας αυτούς στο πρόγραμμα,αφού στον υπολογισμό

Ασκ*Uσκ+Ατοιχ.*Uτοιχ./Ασυνολ. όπου Α έχω σκυρόδεμα+τοιχο και όπου U τον μέσο όρο.Κάνω κάτι λάθος??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές απορίες.Δυστηχώς είναι δύσκολο τώρα στην αρχη.Διαβάζς συνέχεια τα post για λύσεις στις απορίες μου αλλά αυτά δεν αυτές τις απορίες δεν τις έχω δει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΑ

 

  • Την πραγματική ισχύ (72.6 KW) που υπολογίστηκε από τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγισης του λέβητα, έχει καταχωρήσει και στο παράδειγμα στο αντίστοιχο πεδίο. Τρέξε λίγο ξανά το αρχείο xml του παραδείγματος ενεργειακής επιθεώρησης.
  • Όταν λες ότι έχει αυτόνομη θέρμανση ο λέβητας είναι του διαμερίσματος ή κεντρικός και έχει αυτονομίες με ηλεκτροβάνα το κάθε διαμέρισμα; Αν ο λέβητας είναι του διαμερίσματος στο πεδίο της ισχύος του δικτύου διανομής βάλε την ίδια τιμή με την πραγματική ισχύ του λέβητα του. Αν είναι κοινόχρηστος, εφόσον έχεις διαμέρισμα, θα βάλεις στο πεδίο της μεταφερόμενης ισχύος από το δίκτυο (στο πινακάκι δικτύου διανομής), την ισχύ που μεταφέρεται μέχρι τον συλλέκτη θέρμανσης του διαμερίσματος. Αν έχει ακολουθηθεί η μελέτη θα την πάρεις από εκεί, αλλιώς....
  • Για το boiler η ίδια ερώτηση. Είναι του διαμερίσματος ή κεντρικό; Τώρα βέβαια με 20.000 Kcal/h λέβητα, μάλλον για ατομική μονάδα λέβητα-boiler θα πρόκειται. Αν είναι έτσι πάρε τον βαθμό απόδοσης ίδιο με αυτόν του λέβητα, για τις απώλειες δικτύου αν είναι κάτω από 6m το συνολικό μήκος πάρε τες μηδενικές αλλιώς σύμφωνα με τον πίνακα 4.16 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 και για τις απώλειες στην τερματική μονάδα ό,τι λέει στην παράγραφο 4.8.4 της ίδιας ΤΟΤΕΕ.
  • Και κοινόχρηστο να είναι το boiler πάλι βαθμό απόδοσης ίδιο με αυτόν του λέβητα πάρε μιας και από το ίδιο σύστημα θερμαίνεται και το ΖΝΧ. Απλά για τις απώλειες δικτύου υπολόγισε τι ημερήσια ζήτηση σε ΖΝΧ -ανάλογα με τα άτομα- έχεις για το διαμέρισμά σου (50 lt/άτομο/ημέρα) και ανάλογα από τον πίνακα 4.16 πάρε τον αντίστοιχο συντελεστή.

Αν κάνω λάθος στα παραπάνω παρακαλώ διορθώστε με.

 

Το πρόβλημα είναι τι κάνεις όταν έχεις τοπικά boiler που όμως παίρνουν από τον ίδιο συλλέκτη με αυτόν της θέρμανσης κι όχι από ξεχωριστό δίκτυο. Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς εάν ανάμεσα στις χρήσεις που χρειάζονται Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης σε παλιές οικοδομές είναι και οι αποθήκες??

Γιατί δεν έχω εντοπίσει κάτι συγκεκριμένο στο ΦΕΚ ή στην Εγκύκλιο του Κ.Εν.Α.Κ.

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΡΙΑ

 

  • Την πραγματική ισχύ (72.6 KW) που υπολογίστηκε από τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγισης του λέβητα, έχει καταχωρήσει και στο παράδειγμα στο αντίστοιχο πεδίο. Τρέξε λίγο ξανά το αρχείο xml του παραδείγματος ενεργειακής επιθεώρησης.
  • Όταν λες ότι έχει αυτόνομη θέρμανση ο λέβητας είναι του διαμερίσματος ή κεντρικός και έχει αυτονομίες με ηλεκτροβάνα το κάθε διαμέρισμα; Αν ο λέβητας είναι του διαμερίσματος στο πεδίο της ισχύος του δικτύου διανομής βάλε την ίδια τιμή με την πραγματική ισχύ του λέβητα του. Αν είναι κοινόχρηστος, εφόσον έχεις διαμέρισμα, θα βάλεις στο πεδίο της μεταφερόμενης ισχύος από το δίκτυο (στο πινακάκι δικτύου διανομής), την ισχύ που μεταφέρεται μέχρι τον συλλέκτη θέρμανσης του διαμερίσματος. Αν έχει ακολουθηθεί η μελέτη θα την πάρεις από εκεί, αλλιώς....
  • Για το boiler η ίδια ερώτηση. Είναι του διαμερίσματος ή κεντρικό; Τώρα βέβαια με 20.000 Kcal/h λέβητα, μάλλον για ατομική μονάδα λέβητα-boiler θα πρόκειται. Αν είναι έτσι πάρε τον βαθμό απόδοσης ίδιο με αυτόν του λέβητα, για τις απώλειες δικτύου αν είναι κάτω από 6m το συνολικό μήκος πάρε τες μηδενικές αλλιώς σύμφωνα με τον πίνακα 4.16 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 και για τις απώλειες στην τερματική μονάδα ό,τι λέει στην παράγραφο 4.8.4 της ίδιας ΤΟΤΕΕ.
  • Και κοινόχρηστο να είναι το boiler πάλι βαθμό απόδοσης ίδιο με αυτόν του λέβητα πάρε μιας και από το ίδιο σύστημα θερμαίνεται και το ΖΝΧ. Απλά για τις απώλειες δικτύου υπολόγισε τι ημερήσια ζήτηση σε ΖΝΧ -ανάλογα με τα άτομα- έχεις για το διαμέρισμά σου (50 lt/άτομο/ημέρα) και ανάλογα από τον πίνακα 4.16 πάρε τον αντίστοιχο συντελεστή.

Αν κάνω λάθος στα παραπάνω παρακαλώ διορθώστε με.

 

Το πρόβλημα είναι τι κάνεις όταν έχεις τοπικά boiler που όμως παίρνουν από τον ίδιο συλλέκτη με αυτόν της θέρμανσης κι όχι από ξεχωριστό δίκτυο. Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε;

 

 

 

Ευχαριστώ panos για τις διευκρινήσεις.Ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα.Σε ότι αφορά το παράδειγμα του ΠΕΑ η ισχύς είναι όντως 72.6 αλλά θεωρώ πως είναι λάθος.Μέσα στο πρόγραμμα και στις οδηγίες λέει ότι στην ισχύ του λέβητα μπαίνει η ονομαστικη.Για δες το λίγο.Μετά τους υπολογισμούς (υπερδιαστασιολογηση) βγάζουμε Β.Α. λέβητα και ισχύ για το δίκτυο διανομής και Β.Α. για το δίκτυο διανομής.Δεν νομίζω να κάνω λάθος...

Επίσης το διαμέρισμα έχει δικό του λέβητα οπότε στο δίκτυο διανομής έβαλα όπως είπες την πραγματική ισχύ του λέβητα.

Για το boiler εβαλα τα στοιχεία όπως μου είπες γιατί πρόκειται για ατομικό.

Επίσης στους υπόλογισμούς του ng χρησιμοποίησα Β.Α τον θεωρητικό (0,93) γιατί είναι καινούρια οικοδομή (έχει πάρει ρεύμα αλλά δεν έχει γίνει δοκιμή) και δεν έχει γίνει καυσανάλυση.

Τα ερωτήματα είναι :

α)Έβαλα αυτά που μου είπες και έβγαλα κατηγορία Γ και στο σενάριο επέλεξα λέβητα με ισχύ Pn ίση με την απαιτούμενη Pgen και μου προέκυψε λέβητας 10KW.Το σενάριο μου δίνει κατηγορία Β (με θεωρητικό Β.Α. 0,90).Υπάρχει τέτοιος λέβητας??ψάχνω sto google και βρίσκω αερίου ή βιομάζας με 10ΚW.Μήπως κάνω λάθος σενάριο??

β)Για περίπτωση κοινόχρηστου λέβητα αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως βρω την ισχύ του δικτύου διανομής.Έχω διαβάσει ότι πρέπει να πάρουμε ποσοστά του διαμέρισματος από τον διαχειριστή.Επίσης άλλη προσέγγιση λέει ότι βρίσκουμε τα τετραγωνικά του διαμερίσματος προς τα συνολικά τετραγωνικά των διαμερισμάτων,το ποσοστό που προκύπτει επί της ισχύος μας δίνει την ισχύ για τον δίκτυο διανομής του διαμερίσματος. Στην μελέτη θέρμανσης μου είπες υπάρχει αυτό και που θα το βρω ακριβώς?

 

 

Ευχαριστω και πάλι για την βοήθεια.Χωρίς το forum θα τα έβρισκα σκούρα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι συνάδελφοι αγνοούσαν ότι η κατάταξη πρέπει να γίνει με τη μηχανή υπολογισμών του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και κατάθεσαν μελέτη με άλλο λογισμικό (πιστοποιημένο μεν, αλλά πιστοποιημένο με χρήση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για την κατάταξη).

 

Πως είναι καλύτερα να κινηθούν; Να κάνουν νέα μελέτη και να κάνουν αναθεώρηση της άδειας ή να περιμένουν να γίνει η ενεργειακή επιθεώρηση με το ρίσκο να βγει Γ το κτίριο; Τους πρότεινα το πρώτο αλλά μάλλον δεν τους άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Η παθητικη υπογραφεται απο Αρχιτεκτονα-Πολιτικο...

 

Ναι υπογράφεται απο ΑΜ ή ΠΜ, αλλά όλοι ξέρουμε τι γίνεται.

Και εμένα πιο πολύ με απασχολεί το μαρούλι παρά η φίρμα.

Δεν έχω κάνει και λίγες παθητικές εξάλλου ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.