Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Είδα στο faqτου ΤΕΕ ότι για να υπολογίσεις την ισχύ του δικτύου διανομής πολλαπλασιάζεις την ισχύ του λέβητα με το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης. Είναι σίγουρα σωστό αυτό ; Μήπως εννοεί το ngm και όχι τον ng1

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο faqτου ΤΕΕ ότι για να υπολογίσεις την ισχύ του δικτύου διανομής πολλαπλασιάζεις την ισχύ του λέβητα με το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης. Είναι σίγουρα σωστό αυτό ; Μήπως εννοεί το ngm και όχι τον ng1

 

Όχι, το ng1 εννοεί, το ngm με τίποτα, δεν έχει σχέση. Η ισχύς του λέβητα είναι η πραγματική, δεν μπορείς να την πολλαπλασιάσεις με τον εσωτερικό βαθμό απόδοσης της καύσης, προέκυψε ήδη σαν το γινόμενο της ισχύος του καυσίμου επί το ngm.

Link to comment
Share on other sites

...........Και έρχεται η Εγκ 2279/2010 που λέει καθαρά πλέον πως οι απαιτούμενες μελέτες είναι ύδρευση/αποχέτευση, θέρμανση/ψύξη (υπολογισμός ψυκτικών φορτίων) ή κλιματισμού (υποχρεωτικά σε κτίρια του τριτογενούς τομέα) κλπ.

 

Από την τελευταία εγκύκλιο συμπεραίνουμε πως μελέτη κλιματισμού δεν είναι υποχρεωτική σε κτίρια άλλα του τριτογενούς τομέα.

Και πως για αυτά τα κτίρια η απαιτούμενη μελέτη είναι η μελέτη υπολογισμού ψυκτικών φορτίων.

 

Τα λέω καλά ή κάνω λάθος;

 

Φίλε Faethon11, νομίζω πως ο ποιητής θέλει να πει: "Η μελέτη κλιματισμού είναι υποχρεωτική σε κτίρια του τριτογενούς τομέα. Η μελέτη υπολογισμού θερμικών απωλειών και ψυκτικών φορτίων είναι υποχρεωτική για όλα τα κτίρια που απαιτείται η εκπόνηση ΜΕΑ. Για τα κτίρια κατοικιών θεωρείται επαρκής η μελέτη και εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης και ψύξης. Δεν είναι απαραίτητη η μελέτη και εγκατάσταση κλιματισμού σε αυτά τα κτίρια (δηλαδή κτίρια κατοικιών)".

 

Κάπως έτσι το νομίζω. Αλλά με αυτές τις διατυπώσεις που χρησιμοποιούν άκριτα με τα ή/και πλάγιες καθέτους, παρενθέσεις σε λάθος θέση κλπ, τα κάνουν σαλάτα.

 

Άσχετα όμως με αυτό τα έχω πάρει. Δεν είναι δυνατόν να σου ζητάει υποχρεωτικά ψύξη για κατοικία στον Παρνασσό! Να την κάνει τι;;;;;

Παίζει βέβαια και το σενάριο να θέλουν να προσελκύσουν Εσκιμώους για τουρισμό κι άμα έρθουν οι άνθρωποι να πρέπει να προσαρμοστούν πρώτα ρε αδελφέ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, phaethon, επιβεβαιώνω και γω ότι δεν το έχασες ;)

 

Όπως είπατε, δεν υπάρχει καμία απολύτως υποχρέωση για κάλυψη του 50% των ψυκτικών φορτίων στις κατοικίες, (ούτε υποχρέωση για κλιματισμό στον τριτογενή).

 

Το σκεπτικό της εγκυκλίου, σχετικά με την τροποποίηση του άρθρου 25 του κτηριοδομικού, είναι απλά ανεξήγητο.

 

Παλιότερα είχα ανοίξει topic με το ίδιο θέμα: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22466

 

Γενικώς τα έχουν κάνει μαντάρα. Στην ΤΟΤΕΕ παρ. 4.6.1 λέει ότι το άρθρο 8 του ΚΕΝΑΚ κάνει υποχρεωτικό το μηχανικό εξαερισμό στον τριτογενή τομέα. Αυτό όμως δεν το λέει πουθενά στο άρθρο 8 του ΚΕΝΑΚ (ελάχιστες προδιαγραφές κτιρίων). Ούτε και για ψύξη λέει σε τριτογενή τομέα. Η εγκύκλιος του Δεκέμβρη λέει υποχρεωτική μελέτη κλιματισμού στον τριτογενή τομέα - άρα και κατασκευή; Όποιος καταλάβει να μου γράψει.

 

Άλλο θέμα: Όταν στον πίνακα 4.7 της ΤΟΤΕΕ 1 που δίνει πάχη μόνωσης θέρμανσης - ψύξης - ΖΝΧ λέει "με διέλευση σε εσωτερικούς χώρους" εννοεί μη θερμαινόμενους ή και θερμαινόμενους; Στο παράδειγμα του ΤΕΕ μονώνουν μόνο σε μη θερμαινόμενους, αλλά η αοριστία στην διατύπωση στον πίνακα οδηγεί σε αντιπαραθέσεις στις πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το ng1 εννοεί, το ngm με τίποτα, δεν έχει σχέση. Η ισχύς του λέβητα είναι η πραγματική, δεν μπορείς να την πολλαπλασιάσεις με τον εσωτερικό βαθμό απόδοσης της καύσης, προέκυψε ήδη σαν το γινόμενο της ισχύος του καυσίμου επί το ngm.

 

Πραγματική ισχύς λέβητα: Pm = [κατανάλωση καυσίμου] * [κατώτερη θερμογόνος δύναμη] * ngm

 

Θερμική ισχύς που μεταφέρεται από το δίκτυο διανομής = Pm*ng1*ng2.

Αν έχεις περισσότερες από μια χρήσεις χρειάζεται να γίνει επιμερισμός της μεταφερόμενης ισχύος από το δίκτυο.

Το ίδιο κι αν εξετάζεις τμήμα κτιρίου από το οποίο περνούν μια ή περισσότερες στήλες και από το λεβ/σιο ξεκινούν περισσότεροι από ένας κλάδοι (συνήθως στο δισωλήνιο σύστημα θέρμανσης).

 

Γενικώς τα έχουν κάνει μαντάρα. Στην ΤΟΤΕΕ παρ. 4.6.1 λέει ότι το άρθρο 8 του ΚΕΝΑΚ κάνει υποχρεωτικό το μηχανικό εξαερισμό στον τριτογενή τομέα. Αυτό όμως δεν το λέει πουθενά στο άρθρο 8 του ΚΕΝΑΚ (ελάχιστες προδιαγραφές κτιρίων). Ούτε και για ψύξη λέει σε τριτογενή τομέα. Η εγκύκλιος του Δεκέμβρη λέει υποχρεωτική μελέτη κλιματισμού στον τριτογενή τομέα - άρα και κατασκευή; Όποιος καταλάβει να μου γράψει.

 

Άλλο θέμα: Όταν στον πίνακα 4.7 της ΤΟΤΕΕ 1 που δίνει πάχη μόνωσης θέρμανσης - ψύξης - ΖΝΧ λέει "με διέλευση σε εσωτερικούς χώρους" εννοεί μη θερμαινόμενους ή και θερμαινόμενους; Στο παράδειγμα του ΤΕΕ μονώνουν μόνο σε μη θερμαινόμενους, αλλά η αοριστία στην διατύπωση στον πίνακα οδηγεί σε αντιπαραθέσεις στις πολεοδομίες.

Όχι, ο ΚΕΝΑΚ δεν λέει ότι είναι υποχρεωτική η ψύξη για καμιά κατηγορία κτιρίων. Λέει ότι "Αν το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα ψύξης/κλιματισμού, τότε θεωρείται ότι κλιματίζεται (φάγανε το "ψύχεται") όπως ακριβώς το κτίριο αναφοράς".

Το ίδιο λέει όμως και για την θέρμανση. Ούτε κι αυτή την καθιστά υποχρεωτική. Όμως δεν βλέπω κανέναν να αμφισβητεί το απαιτητό αυτής.

Για τον εξαερισμό ο ΚΕΝΑΚ δεν αναφέρει τι γίνεται εάν το εξεταζόμενο κτίριο τριτογενούς τομέα δεν διαθέτει διαθέτει σύστημα μηχανικού αερισμού ή εξαερισμού. Η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 τον καθιστά εμμέσως υποχρεωτικό: παρ. 4.6 "γ). Μηχανικός αερισμός με την έννοια που ορίστηκε παραπάνω εφαρμόζεται σε όλα τα κτίρια του τριτογενούς τομέα"). Υποθέτω πως εννοεί ότι πρέπει να εγκαθίσταται τέτοιο σύστημα.

 

Στην Ελλάδα οι υπουργικές αποφάσεις είναι το φάρμακο "δια πάσαν νόσον και ....". Γι' αυτό και προκόβουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στο post 1000 πού συζητάγαμε για την 1.28.73 τελικά την αναβαθμίζουμε; ισχύει ;

και πώς γίνεται γιατί είμαι ψιλοάσχετος;

 

παιδιά καμιά απάντηση στην χαζή ερωτησή μου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι δέχεται το ΥΠΕΚΑ για επιθεωρήσεις. Έχω καιρό να υποβάλλω. Δεν συνεννοούνται εύκολα αυτοί του ΥΠΕΚΑ με αυτούς του ΤΕΕ. Κάτι οι γραμμές που χαλάνε, κάτι καμιά κοπάνα, κάτι οι συμβασιούχοι που απολύθηκαν....

Για υποβολή ΜΕΑ πάντως, αν πεις ότι πήγαινες να καταθέσεις μέχρι σήμερα το μεσημέρι (λέμε τώρα) θα έπρεπε να φαίνεται αυτή η έκδοση (1.28.1.73). Για αύριο το πρωί δεν ξέρω να σου πω. Ό,τι αποφασίσουν οι τεράστιοι του ΤΕΕ.

Πάντως το να την εγκαταστήσεις δεν είναι τίποτα. Κατεβάζεις το αρχείο, το αποσυμπιέζεις και πατάς να τρέξει το αρχείο "patch_to_1_28_1_73_final.exe".

Αυτό είναι όλο.

Αν χρειάζεται να γυρίσεις πίσω κράτησε κάπου το αρχείο "tee_kenak_patch_v_1_28_1.exe" και τρέξε το ώστε να σε ξαναφέρει στην έκδοση 1.28.1.70.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται να γυρίσεις πίσω κράτησε κάπου το αρχείο "tee_kenak_patch_v_1_28_1.exe" και τρέξε το ώστε να σε ξαναφέρει στην έκδοση 1.28.1.70.

 

 

φίλε μου σε ευχαριστώ. πώς μπορώ να το κάνω το παραπάνω ; πού είναι αυτό το αρχειο"tee_kenak_patch_v_1_28_1.exe" ;

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε ευχαριστώ. πώς μπορώ να το κάνω το παραπάνω ; πού είναι αυτό το αρχειο"tee_kenak_patch_v_1_28_1.exe" ;

 

Δεν το έχεις κρατημένο στον υπολογιστή σου; Αν όχι, κάνε μια ανεύρεση στο google με tee_kenak_patch_v_1_28_1.exe

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ θα κοιτάξω.

στο π.δ 100/2010 εχει τις εξείς απαγορεύσεις

4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρη−

σης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα

αυτού εφόσον:

α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση

ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε

τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος,

ή εταίρος ή υπάλληλος,

β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος

ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του

οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

1.δηλαδή στο Α αν ο πατέρας μου ειχε φτιάξει ενα κτίριο με 4 κατοικίες και το είχε πουλήσει από παλιά εγω μπορώ να κάνω ΠΕΑ σε κάποιον ιδιοκτήτη;

2.στο Β αν στην πολυκατοικία πού μένει ο αδελφός μου ώς ιδιοκτήτης κάποιος γείτονας θέλει ΠΕΑ μπορώ να βγάλω;

3. στο Β σε πολυκατοικία πού έχω ιδιοκτησία εγώ μπορώ να βγάλω ΠΕΑ στο γείτονα;3α. Αν δεν μπορώ έχει σημασία αν εγώ διαθέτω σπίτι ή μόνο Γκαράζ στην εν λόγω πολυκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.