Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Ναι Μίλτο, αλλά σκέψου:

Βγάζεις εσύ ο ίδιος ένα νόμο. Και μετά θέλεις εσύ πάλι ο ίδιος να επεξηγήσεις κάτι που δεν έγινε κατανοητό με τον νόμο σου. Είναι δυνατόν να αναιρεθεί η επεξήγηση γιατί έρχεται σε αντίθεση με το αρχικό κείμενο; Είναι λίγο οξύμωρο.

 

Βέβαια οι εγκύκλιοι κάθε άλλο παρά επεξηγηματικοί ήτανε. Περισσότερο <<βάζουμε ότι ξεχάσαμε ή ότι σκεφτήκαμε μετά>> ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν ο νόμος σχεδιάστηκε από την Μπριμπίλη? Απλά βγήκε από το υπουργείο της. Ή ξέρουμε αν η εγκύκλιος γράφτηκε από την Μπιρμπίλη? Οπότε που το οξύμωρο? Κατά τη γνώμη μου αυτός που έγραψε την εγκύκλιο δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Η υπουργός απλά την υπέγραψε...

 

Ή μήπως δεν είναι οξύμωρο να γράφεις μία ΥΑ και μετά να βγάζεις ότι να ναι εγκύκλιο?

 

Αλλά τα παραπάνω νομίζω ότι δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα.

 

Θα μου πεις, σε λίγο καιρό μπορεί να βγει καινούργια Υ.Α. που να λέει ότι και η εγκύκλιος. Εγώ όμως πιστεύω το αντίθετο, ότι δηλαδή θα αναιρεθεί η εγκύκλιος διότι είναι εκτός τόπου και χρόνου. Δεν πιστεύω ότι θα περάσει το παραπάνω με ΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

Faethon,

 

Ούτε εγώ υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να υποβάλλονται μελέτες των εγκαταστάσεων που θα κατασκευαστούν. Υποστηρίζω ότι πρέπει να τελειώσει το μπλέξιμο που έχει δημιουργηθεί με τις απαιτούμενες εγκαταστάσεις και τις μελέτες αυτών, για αυτό αναφέρομαι συνεχώς στο άρθρο 8 του ΚΕΝΑΚ. Μόνο εκεί καθορίζονται οι απαιτήσεις για τα νέα κτίρια.

 

Θα συμφωνήσω πως πρέπει να το ξεκαθαρίσουν αυτοί που δημιούργησαν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που κάτι έχει την υπογραφή σου είναι δικό σου.

 

Η Μπιρμπίλη και ο κάθε υπουργός δεν είναι σε θέση να συντάξουν νόμους, εγκυκλίους κλπ.

Είναι σχεδόν αδύνατο. Πολιτικές κατευθύνσεις δίνουν. Εγκρίνουν, ελέγχουν, καθοδηγούν (στην καλύτερη περίπτωση).

Τα παραπάνω είναι δουλειά των τεχνοκρατών και των συμβούλων, θεσμοθετημένων ή μη, όπως το ΤΕΕ.

Δεν τίθεται θέμα να <<ξεγελάστηκε>> ή να μην συμφωνεί με μια εγκύκλιο που υπέγραψε.

Αυτό νομίζω.

Μου αρέσει ή όχι, συμφωνώ ή διαφωνώ, έτσι νομίζω είναι τα πράγματα.

Και η εγκύκλιος πιστεύω ότι ισχύει. Οπότε τον εξαερισμό πρέπει να τον κάνω υποχρεωτικά σε κτίρια του τριτογενή όπως και τα άλλα που είναι υποχρεωτικά σύμφωνα με τις εγκυκλίους.

Μέχρι, ίσως, να βγει κάτι καινούριο.

Καθόλου απίθανο, έτσι όπως τα κάνανε και σ' αυτό συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα συστήματα ΖΝΧ:

(αν και πιθανόν να έχουν απαντηθεί τα παρακάτω ερωτήματά μου σε προηγούμενα Posts, π.χ. μία αναφορά γίνεται στο Post #928 του zxgr, αλλά γενικά είναι αδύνατον να τα διαβάσω όλα...!!!)

 

Στην ΤΟΤΕΕ1 παράγραφος 4.8.4, σελ.118, αναφέρεται στις θερμικές απώλειες του εναλλάκτη και τις πλευρικές απώλειες των τοπικών ή κεντρικών Boiler. Επίσης στις Συχνές Ερωτήσεις - Απαντήσεις του ΤΕΕΚΕΝΑΚ-FAQ στην ενότητα Συστήματα ΖΝΧ (Ερώτημα 5 και 6 - Συστήματα παραγωγής ΖΝΧ διπλής και τριπλής ενέργειας) αναφέρει πως πρέπει να ορίζονται η απόδοση του δικτύου διανομής και του συστήματος εκπομπής (αποθήκευσης).

 

Αν κατάλαβα καλά οι παραπάνω αναφορές αφορούν συστήματα κεντρικών θερμαντήρων (Boiler) απλής (θερμοσίφωνας με ηλ. αντίσταση), διπλής (ηλ. αντίσταση και λέβητας) ή τριπλής ενέργειας (ηλ. αντίσταση και λέβητας και ηλιακά), αλλά σε κάθε περίπτωση έχουμε ΜΟΝΟ ΕΝΑ Boiler, είτε σε εσωτερικό χώρο (π.χ. Λεβητοστάσιο για διπλής και τριπλής ή λουτρό για απλής) είτε σε εξωτερικό χώρο (π.χ. κεραμοσκεπή ή ταράτσα για τριπλής).

 

Το ερώτημα είναι:

 

Σε περίπτωση που το υπό εξέταση κτίριο (σε περίπτωση επιθεώρησης) διαθέτει Boiler διπλής ενέργειας (Λέβητας + Αντίσταση) στο Λεβητοστάσιο και επιπλέον ηλιακό θερμοσίφωνα στην σκεπή, ή όταν υπάρχει θερμοσίφωνας με αντίσταση στο Λουτρό και γίνεται επιπλέον εγκατάστασης ηλιακών με Boiler διπλής ενέργειας (ηλιακά και λέβητας) στην σκεπή, τότε τι Β.Α. υπεισέρχονται τόσο στο Δίκτυο Διανομής όσο και στο Σύστημα αποθήκευσης του Λογισμικού του ΤΕΕ?

 

Δηλαδή από την στιγμή που αντιμετωπίζουμε δύο ξεχωριστά Boiler και όχι ένα ενιαίο, πως υπολογίζονται οι πλευρικές απώλειες των Boiler, καθώς και της διανομής?

 

 

Το ερώτημα ισχύει και για κτίρια υπό μελέτη για εκπόνηση ΜΕΑ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Antboton:

 

Πως γίνεται να τα ορίσεις ξεχωριστά από την στιγμή που το Λογισμικό του ΤΕΕ σου δίνει την δυνατότητα εισαγωγής ΜΙΑΣ τιμής για Β.Α. Δικτύου Διανομής και ΜΙΑΣ τιμής για Β.Α. συστήματος αποθήκευσης στην Καρτέλα ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ---> ΖΝΧ ---> Δίκτυο Διανομής ή Σύστημα Αποθήκευσης...???????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σας παρακαλώ μία γρήγορη απάντηση σε μία ασάφεια.

 

Τα ενδιάμεσα δάπεδα π.χ. μεταξύ 2 διαμερισμάτων ή α'-β΄ορόφου μιας μεζονέτας χρειάζονται μόνωση? Μήπως καλό είναι να υπάρχει για περιπτώσεις γειτνιάζοντων διαμερισμάτων που είναι ημιτελή και θέλουμε ΠΕΑ για το αποπερατωμένο? π.χ. με 3 cm dow ή fibran?

 

Μήπως πρέπει να υπάρχει μόνωση και για λόγους ηχομόνωσης - ακουστικής άνεσης?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σας παρακαλώ μία γρήγορη απάντηση σε μία ασάφεια.

 

Τα ενδιάμεσα δάπεδα π.χ. μεταξύ 2 διαμερισμάτων ή α'-β΄ορόφου μιας μεζονέτας χρειάζονται μόνωση? Μήπως καλό είναι να υπάρχει για περιπτώσεις γειτνιάζοντων διαμερισμάτων που είναι ημιτελή και θέλουμε ΠΕΑ για το αποπερατωμένο? π.χ. με 3 cm dow ή fibran?

 

Μήπως πρέπει να υπάρχει μόνωση και για λόγους ηχομόνωσης - ακουστικής άνεσης?

 

Κατ' αρχήν όσο αφορά στην ηχομόνωση, αυτό είναι ένα θέμα ανεξάρτητο του ΚΕΝΑΚ και αντιμετωπίζεται από την αντίστοιχη νομοθεσία (π.χ. Άρθρο 12 του Κτιριοδομικού).

 

Τώρα όσο αφορά στα ημιτελή διαμερίσματα ή χώρους ενός κτιρίου, υποτίθεται πως έχει γίνει ΜΕΑ συνολικά για το Κτίριο, η οποία προφανώς δεν απαιτεί θερμομόνωση μεταξύ θερμαινόμενων χώρων. (Άρα δεν χρειάζεται)

 

Επίσης με την αποπεράτωση της κατασκευής (συνολικό Κτίριο) πρέπει να γίνει Επιθεώρηση για όλο το κτίριο με βάση την ΜΕΑ που έχει εκπονηθεί, έτσι ώστε να προχωρήσουν και τα υπόλοιπα (ΔΕΗ κ.λ.π.)

 

Τώρα σε περίπτωση ημιτελής κατασκευής (π.χ. ένα μόνο διαμέρισμα έτοιμο σε κτίριο περισσοτέρων διαμερισμάτων) αν μπορεί κάποιος να αποφύγει τον σκόπελο της Επιθεώρησης του Συνολικού κτιρίου (που δεν είναι έτοιμο), απλά ο Επιθεωρητής εκδίδει ΠΕΑ για το υπάρχον διαμέρισμα ως κατασκευασθέν και λογικά το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερη κατηγορία απ' ότι αν συνορεύανε δίπλα του τα υπόλοιπα θερμαινόμενα διαμερίσματα.

 

 

Όλα τα παραπάνω χωρίς εγγύηση......!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.