Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση pilotis υπάρχοντος


qwert

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να "καρφώσεις" στην οροφή της πιλοτής με ειδικά στηρίγματα μονωτικό υλικό τύπου DOW. Αν σε ενδειαφέρει και το αισθητικό κομμάτι τότε χρησιμοποιείς αντίστοιχο τύπο (shapemate) μονωτικού, καλύπτεις την επιφάνεια με υαλόπλεγμα και μετά σοβαντίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις έτοιμη μια ωραιότατη ρωγμή στην πλάκα σου από τις τρύπες που έχεις ανοίξει ανά 0.5 τετραγωνικό.

Κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Μια εποχή με είχαν ενημερώσει για σοβά θερμομονωτικό.

 

Και μάλιστα ισχυρίζονταν ότι αντικαθιστά υλικά τύπου DOW.

 

Για νέα οικοδομή δεν νομίζω ότι αξίζει.

 

Για τέτοια θέματα όμως ίσως είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένας θερμομονωτικός αφρός που τον ψεκάζεις όπου θέλεις να κάνεις μόνωση.δεν θυμάμαι όμως να σου πω περισσότερα

 

Αυτό είναι για σημειακή χρήση όχι τόσο εκτεταμένη.

Και επίσης είναι επικίνδυνο διότι εκλύει διάφορα τοξικά αέρια.

Link to comment
Share on other sites

Επικίνδυνο για τον εφαρμοστή όταν ψεκάζει. Δεν είναι μόνο για σημειακή χρήση, εφαρμόζεται και σε δώματα αλλά σε οροφή pilotis δεν το έχω δει πουθενά.

 

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι εφαρμογή πλακών εξηλασμένης πολυστερίνης που αναφέρθηκε από τον ted69. Επίσης παλιότερα εφαρμόζονταν και πλάκες ξυλόμαλλου.

Δύο βύσματα σε κάθε m² πλάκας δε νομίζω ότι είναι τόσα πολλά για να μιλάμε για ρηγμάτωση της πλάκας. Ας λάβουμε υπόψη μας ότι η νέα θερμομόνωση και ο νέος σοβάς θα προστατέψουν ακόμα περισσότερο τον οπλισμό της πλάκας από ενανθράκωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σκεφτεί κάτι καλύτερο απλά υπάρχουν κάποια τεχνικά ζητήματα.

Θερμομόνωση με izother και συγκράτηση με γυψοσανίδα.(στην αρχή έλεγα πετροβάμβακα-που είναι πιο φθηνός- αλλά τραβάει υγρασία και θα βαρύνει και ίσως παρουσιάσει πρόβλημα).

Το θέμα είναι πως θα επιτύχω πλήρη επαφή του θερμομονωτικού με την οροφή. Αν αλφαδιάσω την γυψοσανίδα σίγουρα η θερμομόνωση θα χάσκει.

Επομένως μια λύση είναι να μην την αλφαδιάσω,σιγά πόσο χάνει η πλάκα.

Το θέμα είναι οτι τα Π (πλαίσια) της γυψοσανίδας έχουν κάποιο πάχος το οποίο σε συνδυασμό με την δύναμη της βαρύτητα θα αφήσουν κάποιο κενό ανάμεσα στο μονωτή και την πλάκα.

Το μόνο που έχω σκεφτεί είναι η σφήνωση του με κάποιο τρόπο μεταξύ γυψοσανίδας και μονωτικού ώστε να έχω πλήρη επαφή με την πλάκα.

Τις ρωγμές τις φοβάμαι γιατί το σπίτι είναι 25ετίας και το μπετό Β225 με οπλισμό stIII (μαλακό αν δεν κάνω λάθος). Όσο να' ναι δεν είναι και ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα σου είναι να μην καρφώσεις στην πλάκα (αν και προσωπικά εγώ δεν ανησυχώ) υπάρχουν και ειδικές κόλλες που είναι λίγο ακριβές βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.