Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση pilotis υπάρχοντος


qwert

Recommended Posts

Το StIII είναι αντίστοιχο του S400, δηλαδή δεν είναι μαλακός χάλυβας-λείος. Έχει ραβδώσεις.

 

Το σκυρόδεμα Β225 είναι αντίστοιχο του C13/18 αλλά αν πάρεις καρότα θα βρεις πολύ πιθανόν αντοχή αντίστοιχη C16/20 (μετά από 25 χρόνια καθότι οι αντοχές Cxx/xx αναφέρονται σε αντοχή 25 ημερών).

 

Ρωγμές στην πλάκα μπορεί να υπάρχουν έτσι κι αλλιώς. Άλλωστε την μικρή εφελκυστική αντοχή του σκυροδέματος δεν τη λαμβάνουμε υπόψη στους υπολογισμούς και θεωρούμε το σκυρόδεμα ρηγματωμένο (στάδιο ΙΙ).

Οι ρωγμές πρέπει να είναι μικρότερες συνήθως από 0,30mm για να μην προχωρήσει γρήγορα η ενανθράκωση του οπλισμού. Όμως, με τη μόνωση και τον πρόσθετο σοβά θα προσφέρεις επιπλέον προστασία έναντι αυτού του κινδύνου.

Για να βάλεις γυψοσανίδα θα ανοίξεις περισσότερες τρύπες στο m².

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γυψοσανίδες δε θα στηρίζονται σε μεταλλικούς ορθοστάτες ή σωστότερα στρωτήρες;

Οι ορθοστάτες/στρωτήρες δεν τοποθετούνται ανά 0,60μ;

Οι ορθοστάτες/στρωτήρες δεν θέλουν βίδωμα στην πλάκα ανά 0,60μ;

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη απόσταση μεταξύ ορθοστατών είναι 0,60μ.

Οι θέσεις των βιδών δεν αλλάζουν αν χρησιμοποιήσεις 50 ή 75 ή 100 διατομή αλλά από το φορτίο και τον τύπο της οροφής.

Επιπλέον δεν έχεις λόγω να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερη από 50αρα διατομή εκτός και εάν η μόνωσή σου θα είναι παχύτερη από 5cm.

Link to comment
Share on other sites

Στο m² τελικά πόσα βύσματα θα βάλεις; Λιγότερα από ό,τι αν έβαζες κατευθείαν τις μονωτικές πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης; Δεν νομίζω, αλλά έτσι κι αλλιώς εμένα δε θα με απασχολούσε το θέμα με τα βύσματα.

Όταν κάνουμε ενισχύσεις να δεις τι γίνεται από τρύπες!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την Υγρή πολυορεθάνη σε οροφή pilotis το έχω δει εγώ εδώ στην θεσσαλονίκη,και με πολυ καλά αποτελέσματα.Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορώ να βρώ και να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εχω μονωσει την πυλωτη μου εδω και 10 μερες περιπου και τα αποτελεσματα ειναι αισθητα τοσο στην θερμοκρασια που εχει το πατωμα τοσο και στον χρονο που καιει ο καυστηρας για να ξανανεβασει την θερμοκρασια. Η μονωση εγινε με fibran 5 cm κολημμενο με κολλα για θερμομονωτικες πλακες , και με πλαστικα στηριγματα σε καθε φυλλο fibran . Απο κατω εβαλα πετροβαμβακα 75kg -5cm και το εκλεισα με γυψοσανιδα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.