Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρελέ διαφυγής σε εγκατάσταση Φ/Β σε οικιακή στέγη


a025085

Recommended Posts

Είναι προφανές αυτό που λες alexisPap αλλά με προβληματίζει η ουδετερογείωση που υφίσταται μετά τoν ΔΔΕ στο δίκτυο της ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα μιλάμε για, μετρητή ΔΕΗ – ΔΔΕ – καλώδιο – μικροαυτόματο – αντιστροφέα

Έτσι όντως ο ΔΔΕ δουλεύει γιατί εμένα μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση μίας διαφορετικής σειράς συνδεσμολογίας. Αντιστροφέας – μικροαυτόματος – ΔΔΕ –καλώδιο – μετρητής ΔΕΗ. (Δεν έχω ασχοληθεί με αυτό το αντικείμενο)

Link to comment
Share on other sites

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ Από όσο ξέρω ο ΔΔΕ κοιτάζει για διαφορές στην ένταση μεταξύ φάσης και ουδέτερου. Η γείωση δε παίζει ρόλο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Residual-current_device

 

@kkatsamp

In PV systems with transformerless inverters,

capacitive discharge currents of over 30 milliamperes (mA) during normal operation

can flow to earth via the PV modules. For this reason, conventional RCD protective

devices, which trip at 30mA, cannot be used

 

Bingo!

 

Αφου τα 30mA που είναι για τη προστασία ανθρώπων δεν λειτουργούν σωστά, προστασία RCD του μηχανήματος υπάρχει ήδη και ο κανονισμός δεν αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις RCD για προστασία ανθρώπων, άρα για ποιο λόγο να βάλεις RCD στην εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Stayros δεν ήταν ανάγκη να με παραπέμψεις στην wikipedia για να μου πεις πως δουλεύει ένας ΔΔΕ το ξέρουμε όλοι η ηλεκτρολόγοι, απλός λέω ότι εάν υπάρχει ουδετερογείωση μετά τον ΔΔΕ ο ΔΔΕ δεν δουλεύει, έτσι για να προστατευθεί το τροφοδοτικό καλώδιο του φ/β με τον μετρητή της ΔΕΗ καθώς και ο ηλεκτρολογικός εξοπλισμός του πίνακα πρέπει να μπει μετά τον ΔΔΕ και αυτό σύμφωνα με τα λεγόμενα του alexisPap και με τα οποία συμφωνώ

Αλλά οπ’ότι ξέρω και απ’ότι έχω συναντήσει 2 ΔΔΕ με τα ίδια mA εν σειρά με το κύκλωμα δεν μπορούν να συνεργαστούν, ο πρώτος ΔΔΕ πρέπει να είναι μεγαλύτερος σε mA, το οποίο σημαίνει ότι δεν έχουμε ανθρώπινη προστασία λόγο του ότι το όριο αυτής είναι 30mA.

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο το προστατεύει ασφάλεια και όχι ΔΔΕ. Ο ΔΔΕ είναι για προστασία ευαίσθητων μηχανημάτων και ανθρώπων.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά υπάρχει περίπτωση να προστατευθεί ανθρώπινη ζωή τοποθετώντας ένα ΔΔΕ στα 300mA

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα κυκλώματα που τροφοδοτούν ρευματολήπτες (που ίσως είναι τα πιο "επικίνδυνα"), μπορούν να προστατευτούν από ΔΔΕ χωρίς να υπάρχει το πρόβλημα των χωρητικοτήτων, αφού δεν τις "βλέπει" ο ΔΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν τοποθετήσεις σε ένα διασυνδεδεμένο φ/β ΔΔΕ 300mA θα το κανείς καθαρά για ψυχολογικούς λόγους άλλωστε ο ηλεκ πίνακας ενός φ/β δεν περιέχει ευαίσθητες ηλεκτρονικές διατάξεις, ο αντιστροφέας ώμος που είναι έχει δικό του ΔΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.