Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρελέ διαφυγής σε εγκατάσταση Φ/Β σε οικιακή στέγη


a025085

Recommended Posts

Σταύρο, εννοούσα στα διασυνδεδεμένα, όπου στους πίνακες υπάρχουν ρευματοδότες που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς, αλλά και τον παρελκόμενο εξοπλισμό (κάμερες, συναγερμός, φώτα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, αλλά δεν σε ‘’συμφέρει’’ να τα πάρεις από εκεί ( εννοείται στέγη)

Link to comment
Share on other sites

@miltos σωστά. Και σε αυτή τη περίπτωση προσθέτει στην ασφάλεια του χρήστη.

 

Γενικά δεν θεωρώ απαραίτητη την χρήση ΔΔΕ εφόσον ο inverter ήδη διαθέτει. Σχεδόν όλοι δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Η Kostal(ο 10.1,η περιπτωση μου) σε επικοινωνια μαζι τους, μου ειπε οτι για τα inverter τους προτεινουν ΔΔΕ 100mA ή 300mA.

 

Μιλάμε για τύπου Α ή Β; Γιατί για τύπου Β μου φαίνεται οτι μπορείς να βάλεις και 30mA.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Σε ενα φωτοβολταικο ανεξαρτητα απο το συστημα γειωσης ΤΤ ή ΤΝ, τοποθετουνται απαγωγοι κρουστικων ή κεραυνικών υπερτασεων και στο ΑC και στο DC. Οι απαγωγοι είναι ημιαγωγοί πυριτιου. Με τον καιρο παρουσιαζουν γηρανση και αρχιζουν και δημιουργουν διαρροή. Δηλαδη αγουν ενω δεν θα επρεπε. Αρα δημιουργειται ταση επαφης στα μεταλλικα μερη του πινακα και οχι μονο. Γνωριζετε οτι πρεπει να ειναι Vεπαφης< 50v. Για να αποφευχθεί τοποθετουμε ΔΔΡ για τις τασεις επαφής. Ιδιαιτερη προσοχη στον τροπο συνδεσμολογιας των απαγωγων και του ΔΔΡ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.