Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίσεις για Βιομηχανικό Κτίριο


Recommended Posts

Έχω κάποια ερωτήματα για άδεια βιομηχανικού/βιοτεχνικού κτηρίου. Διάβασα στην ιστοσελίδα της πολεοδομιας οτι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τον έλεγχο πληρότητας περιλαμβάνουν και τις εγκρίσεις από διάφορες υπηρεσίες. Όταν είναι ειδικό κτήριο, βιοτεχνικό, σε ποια φάση γίνεται η υποβολή για έγκριση από το Υπουργείο Βιομηχανίας; Μου φαίνεται αδύνατο να γίνεται στην αρχή γιατί τα σχέδια που θα εγκριθούν από το Υπουργείο και τα σχέδια που θα εγκριθούν από την πολεοδομία μετά τον αρχιτεκτονικό έλεγχο πρέπει να συμφωνούν απόλυτα. Αν υπάρχει κάποια αλλαγή κατά τον έλεγχο στην πολεοδομία δεν πρέπει να εγκριθούν ξανά από το Υπουργείο Βιομηχανίας;

Η άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας ακολουθεί την οικοδομική άδεια; Την αναλαμβάνει ο μηχανολόγος της άδειας;ευχαριστώ, ελπίζω να με ενημερώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρόκειται για αμιγώς βιοτεχνικό κτήριο η οικοδομική άδεια περιλαμβάνεται στην άδεια εγκατάστασης. Υποτίθεται ότι οι διευθύνσεις βιομηχανίας είναι στελεχωμένες με αρχιτέκτονες/πολιτικούς μηχανικούς ώστε να γίνεται ο έλεγχος των όρων δόμησης. Στην δική μου περιοχή πάντως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και απλώς κάποιος υπάλληλος της πολεοδομίας είναι υποχρεωμένος να ελέγχει και τις άδειες του βιομηχανίας. Τα Η/Μ τα ελέγχει μηχανολόγος της δ/νσης βιομηχανίας, μιας και αυτή η δ/νση στελεχώνεται κυρίως με ηλεκτρολόγους/μηχανολόγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η άδεια εγκατάστασης προηγείται της οικοδομικής άδειας. Μετά από την έγκριση της οικοδομικής άδειας, τότε πας για άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή (νόμιμη) διαδικασία για άδεια νέου βιοτεχνικού - βιομηχανικού κτηρίου, είναι όπως το λέει ο ted78.

 

Προηγείται η άδεια εγκατάστασης (κατάθεση φακέλου στη δ/νση Ανάπτυξης) με τα εξής:

 

- Βεβαίωση χρήση γης

- Εγκεκριμένη απόφαση ΜΠΕ της δραστηριότητας

- Κατόψεις Χ3

- Τομές Χ3

- Διάγραμμα κάλυψης Χ3

- Τοπογραφικό Χ3

- Μελέτες (για δ/νση Ανάπτυξης)

- Φορολογικά (για δ/νση Ανάπτυξης)

 

Εγκρίνεται η άδεια απο τη δ/νση Ανάπτυξης & στη συνέχεια ξεκινάει η διαδικασία της οικ. άδειας (τα ίδια σχέδια που κατάθεσες στην Ανάπτυξης).

 

Αν προκύψουν προβλήματα απο όρους δόμησης, όγκου,διαστασεων, κλπ στη πολεοδομία εννοείται οτι διορθώνονται και εκδίδεις την οικ. άδεια.

 

Φτιάχνεις το κτήριο και για να πάρεις άδεια απο το Ανάπτυξης, εκτός των απαιτούμενων δικαιολογητικών που απαιτούνται, καταθέτεις και 1 σειρά εγκεκριμένων σχεδίων απο την πολεοδομία.

 

Αυτά & καλύ επιτυχία!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα. έχω ετοιμάσει τα σχέδια οπότε πρέπει να κινηθεί πρώτα (ή παράλληλα) ο μηχανολόγος για να τα καταθέσει για άδεια εγκατάστασης. ευχαριστώ

 

να ρωτήσω κάτι ακόμα. Η όλη διαδικασία για την άδεια εγκατάστασης πόσο κοστολογείται περίπου; ποια είναι μια λογική τιμή για την άδεια μιας βιοτεχνία χαμηλής όχλησης (κατασκευή εξαρτημάτων με βαφεία , cnc κτλ) σε επιφάνεια 450 τ.μ. συνολικά, ισόγειο και πατάρι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παρακαλώ τα φώτα σας, θέλω να δώσω προσφορά για έκδοση Αδειας δόμησης για ειδικό βιοτεχνικό / βιομηχανικό κτίριο σε περιοχή ΒΙΟΠΑ  

 

Η εταιρία που θα κάνει το κτίριο θέλει να έχει την πιο κάτω δραστηριότητα:

Εργαστήριο ανάλυσης φαρμάκων (όχι παραγωγή), τροφίμων, περιβάλλοντος και λοιπών βιομηχανικών υλικών.

 

Η επιφάνεια του κτιρίου θα είναι 1638 τμ και θα μοιράζεται σε 4 ορόφους επιφάνειας από 400 έως 500 τμ

 

Το ερώτημα είναι ξεκινάω με προέγκριση σχεδίων από Βιομηχανίας ; μήπως και Υγείας λόγω φαρμάκου ;

Θα χρειασθεί ΜΠΕ με τις νέες διατάξεις του  4014, ποιος τις εγκρίνει και τη κατηγορία ΜΠΕ είναι ;

Μήπως υποβάλω και στο ανάπτυξης για τα ΜΠΕ 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα χρειαστείς παράλληλες εγκρίσεις από υγιεινής και ανάπτυξης. Για τη ΜΠΕ δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ΜΠΕ ή ΠΠΔ.

Φυσικα περνας πρωτα απο Δ. Αναπτυξης (εφοσον ειναι βιομηχανικο το κτηριο)

Ισως αν απαιτειται καποιου ειδους εγκριση απο Δ. Υγειας λογω της χρησης. 

 

4 οροφους?

Εντος σχεδιου εισαι?

Δες αν στο επιτρεπουν οι χρησεις γης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.