Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Αμοιβές


Recommended Posts

Αν εγω πρωτοκολλησω αυριο (θεωρω οτι δεν θα βγει αυριο η ΥΑ), και βγει η ΥΑ την Παρασκευη...ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να μου πει φερε μου και τις μελετες ΗΜ εξτρα (θερμανση, ηλεκτρικα κτλ)..

Και φυσικα η ΥΑ δεν θα εχει αναδρομικη ισχυ...

Link to comment
Share on other sites

οι μελέτες (θέρμανσης,κλιματισμού++) θα γίνουν ούτως ή άλλως διότι τα δεδομένα τους θα εισαχθούν στην ενεργειακή μελέτη άρα και πρέπει να πληρωθούν προφανώς...

όσον αφορά την πολεοδομία αυτή ζητά τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ κατηγορίες και αμοιβές άρα δεν έχει πρόβλημα να υποβληθούν οι παραπάνω μελέτες κατά το μεταβατικό στάδιο μέχρι να γίνουν και κατά το γράμμα του νόμου υποχρεωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόνο εγώ βλέπω ότι υπάρχει πλέον πρόβλημα εμπιστοσύνης από τους πιθανούς πελάτες με τις αηδίες τους?

40 ημέρες για να βγάλουν μία απόφαση???

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εμεις κουβεντιαζουμε για τις μελετες που ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ. Ο ιδιοκτητης μπορει να πληρωσε οτι μελετες θελει, λογικο ειναι αυτο κ θεμιτο...

 

Τα δεδομενα των μελετων (θερμανση, ηλεκτρικα κτλ) θα εισαχθουν κατ'εκτιμηση του συνταξα την ΜΕΑ (η απαντηση του ελεγκτη της πολεοδομιας ο οποιος ειναι ακρως πληροφορημενος)...

 

Δεν μπορει να σε υποχρεωσει να συνταξεις αυτες τις μελετες αν δεν απαιτουνται...Αλλα φυσικα μπορεις να τις συνταξεις εξτρα, να τις πληρωθεις και να τις βαλλεις στην ΟΑ...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς λέω. Σήμερα ξέρουμε ποιες μελέτες ΗΜ απαιτούνται?

Οχι.

 

υ.γ. λέγοντας "αηδίες τους" εννοούσα των κυβερνώντων.

Link to comment
Share on other sites

Στον comba απαντησα.....

 

Εγω ξερω ποιες μελετες απιτουνται...ΟΤΙ λεει ο κτηριοδομικος... ΥΑ δεν εχω δει....

ΔΕΝ μπορει να με υποχρεωσει κανεις να κανω εξτρα μελετες...Εκτος αν η ΥΑ εχει αναδρομικη ισχυ που το βλεπω αδυνατο...

Link to comment
Share on other sites

η διαστασιολόγηση των μηχανών:θέρμανσης, ψύξης και ΖΝΧ επιδρά πολύ καθοριστικά στην ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου και πιθανή μη επιστημονική (=κατ'εκτίμηση) εκλογή τους μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αποθήκη 100μ2 που στην πραγματικότητα θα είναι μόνο κέλυφος απαιτείται μελέτη θέρμανσης, κλιματισμού κλπ;

Link to comment
Share on other sites

η διαστασιολόγηση των μηχανών:θέρμανσης, ψύξης και ΖΝΧ επιδρά πολύ καθοριστικά στην ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου και πιθανή μη επιστημονική (=κατ'εκτίμηση) εκλογή τους μπορεί να οδηγήσει σε λανθασμένα αποτελέσματα.

 

Συναδελφε ειναι τοσο μπαχαλο η κατασταστη....Εμενα με νοιαζει περισσοτερο να εφαρμοστουν οι ΕΚ παρα αν το κτηριο μου καταναλωσει 5κιλοβατορες παραπανω το διμηνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

διάβασα μερικά πράγματα αλλά μπερδεύτηκα.

 

για μια απλή άδεια διωρόφου κατοικίας 200 τ.μ. τι μελέτες χρειάζονταν (αυτό το ξέρουμε) και τι χρειάζονται τώρα...???

με λίγα λόγια ποιες οι διαφορές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.