Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή παλιού καυστήρα πετρελαίου σε υγραερίου - πετρελαίου;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στην πολυκατοικία μας χάλασε ο καυστήρας πετρελαίου.

Κάποιος μας πρότεινε να βάλουμε αέριο αλλά αυτό αργεί.

Οπότε πρέπει να αλλάξουμε τον καυστήρα πετρελαίου άμεσα.

Ξέρετε αν μπορεί να μπει καυστήρας που να δέχεται και τις δύο ύλες?

Συμφέρει αυτό? Είναι μεγάλη η επιβάρυνση?

Κάτι μας είπε για 2700Ε...

 

Δεν έχω ιδέα για κόστος, μάρκα (ελληνική??), συμβατότητα !!!!

 

Η πολυκατοικία είναι παλιά >30 έτη και δεν έχει αυτόνομη θέρμανση. 5 όροφοι.

 

Ό,ποια πληροφορία θα είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πέρσι που έτυχε να το ψάξω και εγώ λόγω διαχείρησης της πολυκατοικίας, πρέπει να κοιτάξεις τι ισχύ θέλεις. ΠΧ μένω σε 4όπροφη πολυκατοικία με 2 υπογεια, οι όροφοι είναι οροφοδιαμερίσματα (190m2) χωρλις αυτονομία. Ο καυστήρας μας είναι 160000-180000kcal/h. Οι τιμές που μου είχανε δώσει από International Service είναι 3690 Tasso (Γερμανία), 2920 Riello (Ιταλία), 4220 Vasco (Βέλγιο) και 3090 Θερμίς (Ελλάδα). αυτά είναι κατάλληλα και για φυσικό αέριο με 10 ετή εγγύηση. Επειδή το έψαξα και αλλού για τα ίδια πράγματα βρήκα και φθηνότερα

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές που έδωσε ο darth vader δεν μπορεί να είναι για καυστήρα. Χρειάζεται μια διευκρίνηση αν είναι για καυστήρα+λέβητα (μάλλον μαντέμι) υλικά ή και τοποθέτηση. Αν έχει βλάβη μόνο ο καυστήρας τον αλλάζεις πολύ φθηνότερα και άμεσα, αν και ο λέβητας είναι στα τελευταία του οι τιμές ανεβαίνουν. Για οικονομικότερα μπορείς να πάρεις τιμές και για χάλυβα (αν περνάει). Οι καυστήρες διπλού καυσίμου δυστυχώς έχουν όσο δυο μονού. Επειδή και εγώ είμαι συνάδερφος (διαχειριστής) με ενδιαφέρει να ακούσω γνώμες από ειδικότερους.

Link to comment
Share on other sites

[χιούμορ] Αν κάνω σωστά την μετατροπή μονάδων, οι 467.000 kcal/h αντιστοιχούν σε 717 HP. Ουάου! Τι lamborgini είναι αυτή; Και με διπλό (twin) καρμπυρατέρ !!! Τώρα η πινακίδα κυκλοφορίας (GAD 90396) δεν μου πολυαρέσει αλλά θα την αλλάξω. [/χιούμορ]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.