Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολλαπλοί φάκελοι σε μία ιδιοκτησία


JTB

Recommended Posts

Νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω... Διευκρινίζεται κάπου;

 

Γνωρίζουμε ότι πρέπει ένα φάκελο ανά ιδιοκτησία...

Απαγορεύεται δύο φάκελοι για μία ιδιοκτησία;;;

 

Δηλαδή... Ενας ιδιοκτήτης κτιρίου τακτοποιεί κλείσιμο πυλωτής.

Τελειώνει αυτό.

Μπορεί πάλι να κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία για το ίδιο ακίνητο, να τακτοποιήσει το υπόγειο;

Ο λόγος είναι προφανής, αν σας έχουν τύχει μεγάλοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και γινεται...το χω κανει...

Το ενας φακελος ανα ιδιοκτησια δεν ισχυει αν σκεφτεις οτι ο νομος δεν προβλεπει ελεγχο στο ιδιοκτησιακο.

Συνεπως ο καθενας πραττει οπως τον βολευει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει η λέξη συμπληρωματική, θέλω να μην υπάρχει εξάρτηση από τον άλλο φάκελο, θα πάω μάλιστα άλλη μέρα για κατάθεση.

 

Κάποιος άλλος για σιγουριά, να επιβεβαιώσει ότι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην εβδομαδα θα καταθεσω 4 φακελους της ιδιας ιδιοκτησιας και του ιδιου ιδιοκτητη.

Αν θελουν ας μου τους απορριψουν εγγραφως...

Στα σχεδια φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι υπαρχει ξεχωριστη προσβαση στην καθε ιδιοκτησια...

 

Το ξερω οτι θα μπορουσα να τους περασω στα μουλωχτα πηγαινοντας τους εναν εναν και σε διαφορετικο υπαλληλο καθε φορα, αλλα λεω να το επιχειρησω....:)

Link to comment
Share on other sites

Κάντο... Οφείλω πάντως να πω ότι παρατηρώ ότι οι Πολιτικοί Μηχανικοί, έχετε κολλήσει με τη λειτουργική ενότητα και ενδέχεται να έχετε προβλήματα στο μέλλον. Ο νόμος μιλάει ξεκάθαρα για ιδιοκτησίες και όχι για "διαμερίσματα", "χώρους" κλπ.. "Ιδιοκτησία" είναι ό,τι ορίζεται βάσει του συμβολαίου. Ναι το ξέρω δε ζητείται συμβόλαιο. Κακώς είπαμε! Παρέλειψαν να το επισημάνουν ευθέως πλην όμως πλαγίως ζητάνε. Έχεις μεζονέτα 3 επιπέδων με ξεχωριστά χιλιοστά ανά όροφο; 3 φακέλους κατηγορηματικά. Έχεις πολυκατοικία στην οποία δεν έχει γίνει σύσταση; 1 φάκελος ολόκληρη. Κάποια στιγμή η υποτιθέμενη πολυκατοικία, θα κάνει σύσταση οριζόντιας. Ε και; Δε μπορεί να επικαλεστεί τον έναν φάκελο που είχε κατατεθεί για τη ρύθμιση του 3843 σε όλες τις συστηνόμενες οριζόντιες; Δεν αναλύονται οι χώροι που ρυθμίζονται και σε ποιούς ορόφους βρίσκονται, στην τεχνική έκθεση; Κανένα θέμα δεν υπάρχει! Αντιθέτως το να ερμηνεύουμε κάθε φορά από μόνοι μας και κατά το δοκούν το τι είναι "ιδιοκτησία" βάσει του αν υπάρχει εξωτερική είσοδος, ή εξωτερική σκάλα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο και με δεδομένο ότι πολλές φορές ούτε καν αυτοψία κάνουμε και ο ιδιοκτήτης μπορεί να μην έχει στοιχεώδη αντίληψη σε τέτοια θέματα, το βρίσκω τουλάχιστον επικίνδυνο!

Ακούστε κάποιον που έχει ασχοληθεί εξαντλητικά με το θέμα (δάφνες μηχανικού δεν διεκδικώ αλλά την εμπειρία που έχω σε τέτοια θέματα μόνο συμβολαιογράφος και μάλιστα έμπειρος...). Ή τέλος πάντων όσοι αμφιταλαντεύεστε θέστε γραπτό ερώτημα στο υπουργείο να βγει μια ακόμα ερμηνευτική να τελειώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

αφού όλη η πολυκατοικία είναι 1 ιδιοκτησία

πως ζητώ νεο ρολόι για το ρυθμισμενο υπόγειο;

 

και άμα ζητώ 2 ρολόγια για το υπόγειο (2 γκαρσονιέρες)

--------

πάμε σε άλλο παράδειγμα

1 ιδιοκτησία πάλι

 

είναι πρώτη κατοικά άρα για τους ΗΧ πάω με μειωμένο συντελεστή

 

το υπόγειο δεν είναι πρώτη κατοικία* άρα παω με άλλο συντελεστή, πώς γίνεται αυτό σε έναν φακελο

 

* όπως γράφει και το συμβόλαιο (πχ αγοραπωλησίας) δεν απαλλάσεται από τον φόρο 1ης κατοικίας ούτε η αποθήκη, ούτε το γκαραζ

Link to comment
Share on other sites

Myri, απλά δεν θα πάρεις 2 ρολόγια εφόσον δεν έχεις δύο ιδιοκτησίες. Όταν συμβολαιογραφικά γίνει σύσταση, θα πας με το συμβόλαιό σου να πάρεις όσα ρολόγια οι οριζόντιες.

Στο άλλο παράδειγμα. Αν το υπόγειο δεν έτυχε απαλλαγής Α' κατοικίας ως αποθήκη, αυτό σημαίνει ότι αποτελούσε ανεξέρτητη οριζόντια ιδιοκτησία και ορθώς δεν απαλλάχθηκε. Αν πάλι δεν ήταν ανεξάρτητη οριζόντια, ασφαλώς θα έτυχε απαλλαγής. Στις μεζονέτες με υπόγειο (αποθήκη στα χαρτιά, κατοικία ή "playroom" στην πράξη), το υπόγειο συμπεριλαμβάνεται στην κατοικία και λογίζεται η μεζονέτα ως μια ιδιοκτησία που απαλλάσεται φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.