Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία μηχανικού ΤΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θέλω την βοήθειά σας περι φορολογίας μηχανικών ΤΕ.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ κ ασχολούμαι με την έκδοση οικοδομικών αδειών, για τα φορολογικά μου έχω λογιστή γιατί δεν γνωρίζω να τα κάνω εγώ.

Ο πρώτος λογιστής που είχα,ο οποίος με έκλεψε μαζί με πολλούς άλλους κ εξαφανίστηκε, με πήγαινε πάντα με φορολογικό συντελεστή και τώρα ο καινούριος μου λέει οτι κακώς κ οτι πρέπει να φορολογούμαι με έσοδα - έξοδα επειδή είμαι ΤΕ και όχι πολυτεχνείου. Ισχύει? Γνωρίζετε κάτι?`

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται για τεχνικό έργο η φορολόγηση είναι η ίδια για ΠΕ & ΤΕ. Πλέον όλοι όμως θα πάνε με έσοδα έξοδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον ασχολείσαι με οικοδ άδειες πρέπει λογικά να έχεις και δηλωμένο αντίστοιχο κωδικό επαγγελματικής δραστηριότητας που αφορά «υπηρεσίες μηχανικού» (αυτός φαίνεται στην εκτύπωση βεβαίωσης μεταβολών που μπορείς να πάρεις όποτε θέλεις από τη ΔΥΟ σου)

Δες σχετικό

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=4266

Εφ όσον έχεις δηλώσει δραστηριότητα «μελετών ή και άλλες υπηρεσίες μηχανικού» πηγαίνεις ως προς τα φορολογικά σαν μηχανικός άσχετα από ΠΕ και ΤΕ δηλ με συντελεστή μέχρι και το α εξαμ 2010.

Από το Βʼ εξάμηνο 2010 όμως και μετά ισχύουν για όλους τους μηχανικούς Πε & ΤΕ έσοδα-έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην εκφράσω την γνώμη μου για τον νέο λογιστή. Ο συνάδελφος KANΑ τα λέει σωστά. Επιπλέον σου προτείνω όσο μπορείς να ενημερωθείς επί των φορολογικών για να έχεις καλύτερη εποπτεία της εργασίας του λογιστή σου. Δυστυχώς λόγω της ιδιαιτερότητας του κλάδου είναι σύνηθες το φαινόμενο των λανθασμένων κινήσεων από πλευράς λογιστών.

Link to comment
Share on other sites

Από το Β’ εξάμηνο 2010 όμως και μετά ισχύουν για όλους τους μηχανικούς Πε & ΤΕ έσοδα-έξοδα

 

Για όλο το 2010 ισχύει το "έσοδα-έξοδα".

Link to comment
Share on other sites

tranag

καλησπέρα

Τώρα αν σου πω και γώ ότι έτσι μου είπε ο λογιστής μου; (Μάλιστα τον ρώτησα πως θα κατανεμηθούν τα έξοδα-και μου απάντησε κανονικά με την ημερ/νια τους)

Τι θα κάνουμε τέλος πάντων θα τους διώξουμε όλοι μας τους λογιστές;

Αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά τι ισχύει, ας μας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω με σιγουριά αυτό που σου λέω. Θα βρεις το Ν. 3842 ("νέο φορολογικό νομοσχέδιο") και θα κοιτάξεις το άρθρο 7, παρ. 4:

"4. Οι διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 3 του άρθρου

αυτού έχουν εφαρμογή για εισοδήματα που αποκτώνται

από 1.1.2010 και μετά."

Επίσης κοίτα και το άρθρο 92 (και πες και του λογιστή σου να το διαβάσει) το οποίο αναλύει τι ισχύει και από πότε. Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα!

Η παρεξήγηση που έγινε επίσης με το όριο των 300 ευρώ ανά ΑΠΥ και πότε αυτές δεν υπόκεινται σε παρακράτηση, έγινε επειδή κάποιοι βιαστικοί δε φρόντισαν να διαβάσουν το άρθρο 92 και διέσπειραν λανθασμένες πληροφορίες με αποτέλεσμα "χαλασμένο τηλέφωνο".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.