Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γυαλί στην κουζίνα


user29

Recommended Posts

Γειά σας!

 

Θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω ...

 

Σε μια κουζίνα, παλιά που ανακαινίζεται, οι ιδιοκτήτες σκέφτονται να βάλουν στην πλάτη τζάμι αντί πλακάκια, το οποίο από την πίσω πλευρά θα είναι βαμμένο με κάποιο χρώμα. Αρχκά μιλουσαν για γυαλί απλό, μετά το περιέγραψαν και κατάλαβα ότι ήθελαν να έχει την αίσθηση του καθρέπτη.

Δεν το έχω ξανακάνει και με προβληματίζει:

τι είδους τζάμι θα είναι; θα φαίνεται η κόλλα; θα κολλήσει γερά; τι προβλήματα έχει μια τόσο μεγάλη, ενιαία αλλά λεπτή επιφάνια; (περίπου 3τ.μ.) Και τι κόστος έχει αυτό;

 

Οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι ο τζαμάς τους είπε ότι θέλει απλό τζάμι απλά να είναι αρκετά παχύ περίπου 8χιλιοστά. Δεν θα έχει κανενα πρόβλημα, ούτε υγρασίας, ούτε θα φαίνεται τίποτα όλα καλά! Μόνο αν ακουμπήσει κάτι ζεστό π.χ. μια κατσαρόλα από την κουζίνα μπορεί να σπάσει... αλλιώς κρατάει.

Να επισημάνω ότι είναι κουζίνα κατοικίας που έχει ότι συνεπάγεται, κουζίνα (φούρνο και εστίες) απορροφητήρα κ.α.

 

Επίσης, στην ίδια - υπο ανακαίση - κατοικία πρέπει σε ένα σημείο να προστεθούν 2 σκαλιά. Σκεφτόμουνα να κόψω ytong και αφού τα κόλλήσω να τα επενδύσω ίδια με το πατωμα αλλά μου είπαν ότι δεν είναι για να πατιούνται και θα σπάσουν, οπότε μάλλον θα τα χτίσω με 8οπα τούβλα. Ισχύει όμως αυτό που μου είπαν για τα ytong;

| Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στην ίδια - υπο ανακαίση - κατοικία πρέπει σε ένα σημείο να προστεθούν 2 σκαλιά. Σκεφτόμουνα να κόψω ytong και αφού τα κόλλήσω να τα επενδύσω ίδια με το πατωμα αλλά μου είπαν ότι δεν είναι για να πατιούνται και θα σπάσουν, οπότε μάλλον θα τα χτίσω με 8οπα τούβλα. Ισχύει όμως αυτό που μου είπαν για τα ytong;

| Ευχαριστώ

 

Για το γυαλί, θα αφήσω κανένα αρχιτέκτονα να μιλήσει.

 

Για τα ytong όμως, έχω να πω το εξής:

 

Δηλαδή σου λένε ότι τα ytong τα οποία είναι συμπαγή πλίνθοι από σκυρόδεμα (aerated concrete για την ακρίβεια) και χρησιμοποιούνται για φέρουσα τοιχοποιία (ο λόγος που βγήκαν στην παραγωγή) δεν κάνουν για την δουλειά και θα σπάσουν ενώ οι οχτάοποι οπτόπλινθοι θα αντέχουν? Το συμπέρασμα δικό σου...

 

Κοιτά πάντως, για τη χρήση που αναφέρεις νομίζω ότι καλύτερα να πας με το πιο οικονομικό, που μάλλον είναι τα οχτάοπα και εκεί ήθελαν να σε προσανατολίσουν και τα μαστόρια, αλλά να μην ακούμε και τέτοια κουφά. Δεν κατάλαβα πως ακριβώς θα γίνει η σκάλα αλλά γιατί δεν την κάνεις με μπετουδάκι?

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτόμουνα κι εγώ για το δικό μου σπίτι, αλλά τελικά δεν το έβαλα...

Ο τζαμάς μου έλεγε όπως οι δικός σου.

Για έγχρωμο τζάμι τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια ανάλογη εμπειρία, αλλά μήπως υπάρχει κίνδυνος από διαφορικές συστολοδιαστολές ( σε αντίθεση με το pyrex)? Μπορεί με σιγουριά να αποκλειστεί αυτό λόγω πάχους και ύψους θερμοκρασίας?

Link to comment
Share on other sites

για τζάμι, πλάτη κουζίνας αντί πλακάκια δείτε τα έτοιμα. Εχει η Porcelana λεωφόρος Βουλιαγμένης νούμερο δεν θυμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται (σχετικά με το τζάμι). Αυτό που θέλουν οι ιδιοκτήτες είναι πολύ της μόδας τελευταία αλλά εαν πας να αγοράσεις τα έτοιμα τζάμια για την πλατη της κουζίνας τότε θα τα πληρώσεις πανάκριβα. Έχουν όμως μια σχετική εγγύηση. Ενα απλό τζάμι πάντως είναι επίφοβο σε οποιαδήποτε κρούση με αντικείμενο όπως κατσαρόλα κλπ. Εαν ο ιδιοκτήτης παίρνει το ρίσκο (λόγω χαμηλής τιμής) και δεν σου ζητά ευθύνες τότε μπορείς άφοβα να το τοποθετήσεις. Το έχω κάνει και εγώ χωρίς πρόβλημα. Σου συνιστώ να έχεις σοβατίσει όσο καλύτερα μπορείς τον τοίχο ώστε να εφαρμόζει κατά το δυνατόν περισσότερο το γυαλί σε αυτόν και να μην υπάρχουν κενά. Οι κόλλες δεν θα φαίνονται αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αλουμινενιους οδηγούς πάνω και κάτω ώστε να μπαίνει συρταρωτά. Αυτό που θέλουν οι πελάτες μαλλον δεν είναι ο κλασικός καθρέπτης αλλά το σατινέ φινίρισμα που δείχνει σαν καθρέπτης θολός. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και δεν είναι ακριβό.

 

Όσον αφορά τα ytong για τα σκαλοπάτια δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να τα χρησιμοποιήσεις αλλά για να κολλήσεις κάτι πάνω σε αυτά θέλεις να χρησιμοποιήσεις πρώτα το ανάλογο αστάρι και μετά την κόλλα αλλιώς θα σου ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Topap έχεις δίκιο, τι να πω; απόρησα και εγώ αλλά αυτό μου είπαν. Δεν έθιξαν θέμα κόστους γιατί είναι μόνο 2 σκαλιά και κάνουμε πολλές εργασίες...

Anyway, ευχαριστώ θα το ξαναρωτήσω

Να σου πω και ένα άλλο που επίσης μπορεί να είναι χαζό... Δεν ήθελα μπετό γιατί ήθελα κάτι ελαφρύ, τους πρότεινα ξύλο ή μέταλλο αλλά στις διαπραγματέυσεις ειπώθηκε και το ytong... είναι πιο ελαφρύ;

 

Όσο για την ιδέα σου Γιάννη χωρίς να έχω ψάξει ιδιαίτερα υποθετω ότι το χρωματιστό γυαλί, το οποίο έχω δει σε ορισμένα είδη υγιεινής περισσότερο, είναι πολύ ακριβό (σε σχέση με την τοποθέτηση πλακιδίων) και από την άλλη δεν γνωρίζω πάλι την συμπεριφορά του στην ζέστη. Δεν με προβληματίζει δηλαδή τόσο το χρώμα - φαντάζομαι ότι φτιάχνεται - αλλά η ποιότητα του γυαλιού που θα πρέπει να μπει για μια τέτοια χρήση.

 

Πάντως ευχαριστώ..

 

Τους τελευταίους σας διάβασα λίγο ετεροχρονισμένα ... Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Να μην τους ρωτήσεις (εάν εννοείς τα μαστόρια) να τους το επιβάλεις!

 

Γιατί σε νοιάζει εάν είναι ελαφρύ, είναι σε όροφο? Καλά, μην νομίζεις ότι είναι και τόσο βαρύ... Εγώ θα σου έλεγα να φτιάξεις ένα καλούπι με εξάοπα (ή οχτάοπα ή ότι τούβλο σε βολεύει στο ύψος του πατήματος) και να το γεμίσεις με μπετουδάκι μέσα, μετά στο δεύτερο σκαλί πάλι το ίδιο. Και όταν λέμε μπετουδάκι, μην νομίζεις τίποτα ιδιαίτερο, πες τα μαστόρια να μην μιλάνε πολύ και να κάνουν κανένα χαρμάνι...

 

Για το γυαλί μόνο να σου πω την εμπειρία μου από ένα σπίτι που έμενα (μονοκατοικία) στο προηγούμενο έργο: στα παράθυρα είχαν βάλει μια ειδική ζελατίνα (του εμπορείου) για να μην μπορούν να βλέπουν οι έξω τους μέσα. Αυτό λειτουργούσε τέλεια την ημέρα που είχε φως έξω και σκοτάδι μέσα... Την νύχτα όμως που είχε σκοτάδι έξω και φως μέσα...

Link to comment
Share on other sites

το χρησιμοποίησα και γώ σε δύο σκαλοπάτια (όχι για αποφυγή βάρους-αλλά για να μη κουβαλάω μπετό) αλλά μου δημιουργήθηκε το εξής πρόβλημα σε διάστημα 2/μήνου περίπου

αποκολλήθηκε το πλακάκι μαζί με το υπόστρωμα της κόλλας, παρά το γεγονός ότι το ψυλλιαζόμουν από την αρχή και έκανα και καλή διαβροχή του πριν την τοποθέτηση της κόλλας και έβαλα και μεγάλο πάχος υποστρώματος (δηλ κόλλας πλακιδίων και όχι κτισίματος ytong ) για να μην μου προκύψει κάτι τέτοιο

Συμπτώματα σήμερα

επειδή το ρίχτι το έχω σοβατισμένο εμφανίζεται τριχοειδής ρωγμή καθ όλο το μήκος του και

όταν κανείς πατήσει επάνω το σκαλοπάτια ακούγονται υπόκωφα

Link to comment
Share on other sites

Σου ξεκολλησε γιατί δεν είχες περάσει καθόλου primer. Δεν εχει σημασία το βρεξιμο ή το πάχος της κολλας.

 

Ακούγεται υπόκοφα γιατί μάλλον δεν εχει πιάσει η κολλα παντού. Ούτως η άλλως ο ήχος θα είναι διαφορετικός αφού έχεις διαφορετικό υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.