Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξενοδοχείο 4 αστέρων


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν παραθέτατε εμπειρία με ξενοδοχεία και τουριστικές μονάδες σε νησιά. Για μελέτη συζητάμε εεεεε.

 

Προδιαγραφές, κανονισμούς, προβλήματα που προκύπτουν από διάφορες συνιστώσες κλπ κλπ

 

Περιοχή : Λευκάδα.

 

Εκτός σχεδίου Ε= 18.000μ2

 

Δόμηση: 0,2

Κάλυψη : 10%

Πυκνότητα κλινών 10 / 1.000μ2

Link to comment
Share on other sites

Δες στο Προεδρικό Διάταγμα 43 της 7/3/2002 (ΦΕΚ 43Α) "Κατάταξη των κύριων ξενοδοχειακών καταλυμάτων σε κατηγορίες με σύστημα αστέρων και τεχνικές προδιαγραφές αυτών".

 

Μην παραλείψεις να απευθυνθείς στον ΕΟΤ για περισσότερες λεπτομέριες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο nikosr6, δες τις προδιαγραφές από την νομοθεσία για τα ξενοδοχεία. Θα χρειασθείς καταλληλότητα οικοπέδου, περιβαλλοντική μελέτη, αποστάσεις από δρόμους κλπ πρόσβασης κι άλλα πολλά. Σε παρακαλώ γίνε πιο συγκεκριμένος στην ερώτησή σου για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ.

 

Σαφώς και έχω δει την πολεοδομική νομοθεσία αλλά και έχω επισκεφτεί 3 φορές το αρμόδιο τμήμα του ΕΟΤ και "ψιλοέμαθα" θα πω τη διαδικασία, καθώς θέλω και να το εντάξω στον αναπτυξιακό.

 

Οι όροι είναι αυτοί που έθεσα.

 

Ε=18.000,00μ2 εκτός Σχ.Πολ. εκτός ζώνης και εκτός ΓΠΣ.

 

Είναι κάτω των 800,00μ. υψόμετρο ως θέλει ο ΕΟΤ και εχει και 1,200μ2 δασικό μέσα του. Επικοινωνεί με αγροτική οδό αλλά και δημοτική.

 

Δεν έχει ρεύμα, δεν έχει νερό, έχει ακανόνιστο σχήμα και η μαχ κλίση που έχει είναι 38%.

 

Ρωτάω τι να προσέξω ίσως βάσει της εμπειρίας σας πριν πω οκ στον πελάτη ότι γίνεται.

 

Τι μπορεί να με κολλήσει ίσως ?

 

Γενικά κάτι άλλο ?

 

Ευχαριστώ ιν αντβάνς μέιτς

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ναι, φαινεται πολύ καλή ευκαιρία δουλειας :D Δεν έχω εμπειρία σε αντίστοιχη μελέτη αλλά είχα κάνει διπλωματική στο θέμα αυτό. Σου ανεβάζω ένα zipaki με ότι νομοθετικά κλπ είχα βρει τότε και ελπίζω να βοηθήσουν. Το ΦΕΚ με τις προδιαγραφές είναι αυτό που είπε ο Adavis 7/3/2002 (ΦΕΚ 43Α) δυστυχώς δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατί είναι απειρες σελίδες και δεν το έχω ψηφιακό. good luck!

Link to comment
Share on other sites

Για ενταξη σε αναπτυξιακο θα σου ζητησουν και Ειδικη Γνωματευση ΕΟΤ για την καταλληλοτητα της περιοχης ιδρυσης (προσεξε ειναι αλλο απο την κλασσικη εγκριση καταλληλοτητας).Για αυτην την γνωματευση παιζει ρολο αν εισαι η οχι σε περιοχη Π.Ο.Τ.Α. (Περιοχες Ολοκληρωμενης Τουριστικης Αναπτυξης Ν. 2545/1997 ΦΕΚ 254Α)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Για τις ΠΟΤΑ το είδα και εγώ αλλά ακόμα με ενημέρωσαν από το Υπουργείο δεν έχουν ορισθεί ΠΟΤΑ εκτός της Μεσσηνίας (που έγινε για τεράστιο πελάτη), που προκάλεσε τρελλές αντιδράσεις.

 

Πουθενά αλλού στη χώρα δεν υπάρχουν και δεν θα θεσμοθετηθούν !!! :shock:

 

 

Αν μου κάτσει αυτό τότε γλυκεία μου και ήσυχη Αθήνα σε χαιρέτησα για Λευκάδα !!!

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.