Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση παγίου στοιχείου σε τρίτο λόγω παλαιότητας


Recommended Posts

ωχ με αυτά που λέτε νομίζω πρέπει να κάνω περαίωση :smile:

έχει πάει και έχει έρθει ο υπολογιστής σε φίλους μηχανικούς για format κτλ αρκετές φορές...

Χώρια το θέμα με το λαπτοπ. τελικά πώς γίνεται η διαδικασία, ετοιμάζουμε πρωτόκολλο καταστροφής το οποίο κοινοποιούμε στη ΔΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι το πουλάς σε έναν της οικογενείας ή φίλο και καθαρίζεις . Του κόβεις και μια αθεώρητη απόδειξη . Αποδίδεις το ΦΠΑ του κέρδους σου και όλα καλά. Ά και ένα δελτίο αποστολής . Θεωρημένο - Αθεώρητο ανάλογα με τα γούστα της οικίας ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα στην ΔΟΥ να θεωρήσω ΔΑ και δεν μου το θεωρούσαν. Μου είπαν πως μπορώ να έχω αθεώρητο, όπως και έχω και χρησιμοποιώ.

Αν ο αγοραστής είναι επαγγελματίας τότε μπορεί αυτός να κόψει τιμολόγιο αγοράς (και αυτό από την ΔΟΥ μου το είπαν)

Σαν μηχανικοί μελετητές δεν μπορούμε να έχουμε άλλα στοιχεία πλην αποδείξεων παροχής και τιμολογίων παροχής (και αυτό από την ΔΟΥ μου το είπαν).

 

 

 

Βλακείες σου είπανε και σε οδήγησαν σε φορολογικές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βλακείες σου είπανε και σε οδήγησαν σε φορολογικές παραβάσεις.

 

Άρα επειδή μπερδεύτηκα, Σωτήρη αναφέρομαι σε εσένα ως γνώστης του αντικειμένου ποιά είναι τελικά η σωστή τυπικά διαδικασία;

είτε για να μεταπωλήσεις ένα πάγιο...

είτε για να το πετάξεις στα σκουπίδια...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.

Στο φορολογικό σεμινάριο του ΤΕΕ Τμ. Κεντρ. Μακεδονίας στην σελίδα 4 λέει

4. Διπλότυπη απόδειξη ή τιμολόγιο πώλησης μόνο όταν ο μηχανικός ασχολείται παράλληλα με εμπορία προϊόντων και τεχνικών υλικών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Διπλότυπη απόδειξη ή τιμολόγιο πώλησης μόνο όταν ο μηχανικός ασχολείται παράλληλα με εμπορία προϊόντων και τεχνικών υλικών.

 

Τα ίδια γνωρίζω κι εγώ. Θεωρημένα στοιχεία κόβουμε μόνον για τον τομέα δραστηριότητάς μας (πχ ως μηχανικός - κατασκευαστής κόβω μόνο ΑΠΥ - ΤΕ - ΔΑ για εσωτερική κίνηση υλικών, όχι εμπόριο).

Αυτό που ήξερα είναι ότι η συναλλαγή που γίνεται μεταξύ -ας πούμε- δύο μηχανικών πιστοποιείται με ιδιωτικό συμφωνητικό (μη θεωρημένο) στο οποίο αναγράφεται και το τίμημα. Η συναλλαγή αυτή δεν μπορεί να περαστεί στα βιβλία, και για τον αγοραστή δεν μπορεί να αποτελέσει επαγγελματικό έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια γνωρίζω κι εγώ. Θεωρημένα στοιχεία κόβουμε μόνον για τον τομέα δραστηριότητάς μας (πχ ως μηχανικός - κατασκευαστής κόβω μόνο ΑΠΥ - ΤΕ - ΔΑ για εσωτερική κίνηση υλικών, όχι εμπόριο).

Αυτό που ήξερα είναι ότι η συναλλαγή που γίνεται μεταξύ -ας πούμε- δύο μηχανικών πιστοποιείται με ιδιωτικό συμφωνητικό (μη θεωρημένο) στο οποίο αναγράφεται και το τίμημα. Η συναλλαγή αυτή δεν μπορεί να περαστεί στα βιβλία, και για τον αγοραστή δεν μπορεί να αποτελέσει επαγγελματικό έξοδο.

 

 

Θεωρημένα στοιχεία θα εκδοθούν όταν αυτό προβλέπεται από τον ΚΒΣ .Ανάλογα με την περίπτωση εκδίδεται και το κατάλληλο στοιχείο.

 

Επανέρχομαι.

Στο φορολογικό σεμινάριο του ΤΕΕ Τμ. Κεντρ. Μακεδονίας στην σελίδα 4 λέει

4. Διπλότυπη απόδειξη ή τιμολόγιο πώλησης μόνο όταν ο μηχανικός ασχολείται παράλληλα με εμπορία προϊόντων και τεχνικών υλικών.

Τα σεμινάρια αυτά δεν είναι πανάκεια . Δίνουν πληροφορίες σε μη ειδικούς οι οποίοι δεν μπορούν να αξιολογήσουν όσα λέγονται. Εκτός από το τμήμα για τα φορολογικά στοιχεία , πρόβλημα υπάρχει και στο χρόνο έκδοσης των ΑΠΥ. Οσα γράφει ισχύουν έως 31-12-2010.Από 01-01-2011 αλλάζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.