Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Στο λογισμικό μπορείς να κάνεις ενοποίηση θερμικών ζωνών ώστε στο τέλος να έχεις μία μόνο θ.ζ. για όλο το κτήριο.

Στο ΤΕΕΚΕΝΑΚ ή στο civiltech?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι προσοχή!

Μπορεί αν δεν πληρώνετε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ να είναι πολύ δύσκολο στην παρούσα φάση κάποιος να το ανακαλύψει (πλην της απίθανης περίπτωσης ελέγχου από την εφορία), αυτό δεν σημαίνει όμως ότι έτσι είναι και το σωστό. Αν θέλετε να είστε νομοταγείς πρέπει να καταθέτετε ΦΕΜ: το ΦΕΜ αφορά προκαταβολή φόρου που αφορά μελέτη, η οποία μελέτη πληρώνεται μέσω ΤΕΕ. Ποιά άλλη περίπτωση μελέτης που η αμοιβή κατατίθεται μέσω ΤΕΕ ξέρετε εσείς να μην απαιτεί ΦΕΜ? Γιατί η ενεργειακή επιθεώρηση να είναι εξαίρεση? Λέτε το κράτος να θέλει να μας χαρίσει την προκαταβολή φόρου γιατί έχει περίσσεια ρευστότητας? Επίσης γιατί το ΤΣΜΕΔΕ να μην θέλει εισφορές? Κάνει έκπτωση για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις?

 

Απλώς επειδή το ΠΕΑ κατατίθεται ηλεκτρονικά δεν απαιτείται το αποδεικτικό της προκαταβολής φόρου (εξ' άλλου ούτε το αποδεικτικό κατάθεσης στην ΕΤΕ απαιτείται, μήπως να τα κρατάμε τα χρήματα στο συρτάρι μόλις τα παίρνουμε?), κανείς αρμόδιος δεν σκέφτηκε να το διευκρινήσει, να είστε σίγουροι όμως συνάδελφοι ότι σύντομα θα βγει κάποια ανακοίνωση - οδηγία που θα συνδέει το ΦΕΜ με το ΠΕΑ. Ως τότε όποιος δεν πληρώνει ΦΕΜ νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα, γιατί η απαίτηση μάλλον θα ισχύει αφού βγεί η όποια διευκρίνηση, μπορεί όμως και να ζητηθούν. Εγώ πάλι αποφάσισα, επειδή δεν θέλω να έχω κανενός είδους φορολογική-ασφαλιστική εκκρεμότητα, να πληρώνω ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ, παρόλο που η ταλαιπωρία να πηγαινοέρχεσαι σε Εφορια - ΕΤΕ κλπ δεν πληρώνεται με τα 150 που παιρνουμε συνήθως.

 

Το τμήμα αμοιβών του ΤΕΕ επίσης λέει ότι πρέπει να πληρώνουμε ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ. Οι αποφάσεις δικές σας..

 

Νομίζω αυτό το θέμα έχει ξεκαθαριστεί συνάδελφοι! ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ πληρώνουμε κανονικά.

Εγώ έχω ρωτήσει στο ΤΕΕ(ΑΘΗΝΑ), ΤΕΕ (ΚΜ) και σε 2 εφορίες . Όλοι μου απάντησαν ότι πληρώνουμε κανονικά. Δεν μπορεί όλοι να μην ξέρουν τι λένε!

 

Μετά από επαφή μου με άλλους ενεργειακούς επιθεωρητές πάντως εδω στη Θεσσαλονίκη έχω καταλάβει ότι κανείς δεν ζητά την ελάχιστη αμοιβή πλέον άλλα προσθέτει τουλάχιστον 50-100 ευρώ παραπάνω (στις συνήθεις περιπτώσεις επιθεωρήσεων μικρά διαμερίσματα, μεζονέτες) αφού έχουν μαζευτεί αρκετά πηγενέλα σε Τράπεζα, Εφορία, συνήθως και Πολεοδομία για καμιά κάτοψη και τα έξοδα μας αυξάνονται.

Φυσικά συνάντησα και κάποιους που ξεπετάν σε 2 λεπτά τις επιθεωρήσεις και κάνουν και 20-30% έκπτωση άλλα για αυτό δεν μπορώ εγώ να κάνω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Στο civiltech. Υπάρχει εντολή για ομαδοποίηση θ.ζ.

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ.

Αν βάλω ολόκληρη την ισχύ στο σύστημα και στο δίκτυο σε κάθε ζώνη, ρωτάω, δεν θα είναι σα να βάζω στο σύνολο του κτιρίου τριπλάσια ισχύ ?

Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

<< Μονάδα παραγωγής θέρμανσης σε τμήμα κτηρίου. Ποια είναι η θερμική

απόδοση (%) λέβητα-καυστήρα η οποία λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς, για τμήμα κτηρίου (π.χ. διαμέρισμα);

 

Η θερμική απόδοση (%) της μονάδας λέβητα-καυστήρα παραμένει η ίδια, είτε καλύπτει ένα διαμέρισμα, είτε το σύνολο του κτηρίου, εφόσον πρόκειται για κοινό κεντρικό σύστημα θέρμανσης.

Κατά συνέπεια και η θερμική ισχύς (kW) της μονάδας λέβητα-καυστήρα που λαμβάνεται ως δεδομένο για τους υπολογισμούς είναι η συνολική ισχύς του λέβητα.

Η τιμή της θερμικής ισχύος της μονάδας λέβητα-καυστήρα, χρησιμοποιείται αποκλειστικά για τον καθορισμό του βαθμού θερμικής απόδοσης (%) του κτηρίου αναφοράς.>>

 

και

 

 

<< Δίκτυο διανομής - Ποια τιμή εισάγουμε ως θερμική ή ψυκτική ισχύ (kW)

που μεταφέρει ένα δίκτυο διανομής;

Η τιμή της θερμικής ισχύος του δικτύου διανομής, χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της θερμικής απόδοσης (%) του δικτύου διανομής του κτηρίου αναφοράς.

Η θερμική ισχύς που μεταφέρει το δίκτυο διανομής, υπολογίζεται από την πραγματική Pm θερμική ισχύ (kW) της μονάδας λέβητα καυστήρα μειωμένη κατά το μειωτικό συντελεστή ng (%) που προκύπτει από τον έλεγχο υπερ-διαστασιολόγησης.

Σε περίπτωση τμήματος κτηρίου (π.χ. διαμέρισμα) που καλύπτεται από έναν επιμέρους κλάδο του δικτύου διανομής, τότε ως θερμική ισχύς λαμβάνεται αυτή που μεταφέρει ο κλάδος ακόμα και αν καλύπτει μεγαλύτερο τμήμα κτηρίου από το εξεταζόμενο (π.χ. δύο ή τρία διαμερίσματα). Ο καταμερισμός θερμικής ισχύος γίνεται ποσοστιαία ανάλογα με την επιφάνεια δαπέδου των χώρων που καλύπτει ο κλάδος.>>

 

Δηλαδή βαθμούς απόδοσης ψάχνεις. Οχι μεγέθη ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι ισχύς συστήματος και δικτύου επιρεάζουν το βαθμό απόδοσης του ΚΑ? Αν στην περίπτωσή μου ανεβάζουν το ΚΑ, τότε το υπο εξέταση ακίνητο, συγκρινόμενο μαζί του, θα υποβαθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό το θέμα έχει ξεκαθαριστεί συνάδελφοι! ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ πληρώνουμε κανονικά.

Εγώ έχω ρωτήσει στο ΤΕΕ(ΑΘΗΝΑ), ΤΕΕ (ΚΜ) και σε 2 εφορίες . Όλοι μου απάντησαν ότι πληρώνουμε κανονικά. Δεν μπορεί όλοι να μην ξέρουν τι λένε!

 

Μετά από επαφή μου με άλλους ενεργειακούς επιθεωρητές πάντως εδω στη Θεσσαλονίκη έχω καταλάβει ότι κανείς δεν ζητά την ελάχιστη αμοιβή πλέον άλλα προσθέτει τουλάχιστον 50-100 ευρώ παραπάνω (στις συνήθεις περιπτώσεις επιθεωρήσεων μικρά διαμερίσματα, μεζονέτες) αφού έχουν μαζευτεί αρκετά πηγενέλα σε Τράπεζα, Εφορία, συνήθως και Πολεοδομία για καμιά κάτοψη και τα έξοδα μας αυξάνονται.

Φυσικά συνάντησα και κάποιους που ξεπετάν σε 2 λεπτά τις επιθεωρήσεις και κάνουν και 20-30% έκπτωση άλλα για αυτό δεν μπορώ εγώ να κάνω κάτι...

Επαναλαμβανουμε...

Ας βγει εντολη που να λεει να πληρωνουμε και θα το κανουμε...

Μεχρι τοτε κανουμε ακριβως τα νομιμα...

Μονο καταθεση στην τραπεζα και τελος...

Οποιος θελει ας καταθετει το φορο στην εφορια, η συντριπτικη πλειοψηφια ΔΕΝ καταθετει και μεχρι να βγει ΓΡΑΠΤΗ εντολη, πραττει το σωστο...

Τελος.-

Link to comment
Share on other sites

STAVION

 

Οι ισχείς χρησιμοποιούνται από το πρόγραμμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για να βγάλουν τον β.α. του κτιρίου αναφοράς.

 

Το πρόγραμμα υπολογίζει μόνο του τις απαιτήσεις του κτιρίου. Δεν χρειάζεται εμείς να κάνουμε τίποτα. Του λέμε μόνο που βρίσκεται το κτίριο, πως είναι κλπ.

Από εκεί και πέρα το μόνο που θέλει από εμάς είναι να του πούμε πόσο αποδοτικά φτάνει ένα μέρος της ισχύος (που υπολόγισε μόνο του) από μια συσκευή στο κτίρίο μας.

 

Ο λέβητας είναι ένας. Και το πόσο αποδοτικά παράγεται η ισχύς είναι το ίδιο είτε κοιτάς διαμέρισμα είτε κοιτάς ολόκληρο το κτίριο.

 

Η στήλη του διαμερίσματός σου μεταφέρει μια ισχύ. Το πρόγραμμα το ενδιαφέρει μόνο το πόσο αποδοτικά μεταφέρεται από αυτή την στήλη η ισχύς.

 

Από εκεί και πέρα θέλει να βγάλει τους βαθμούς απόδοσης για το κτίριο αναφοράς. Του λες τι μέγεθος είναι ο λέβητάς σου για να βγάλει τον β.α. του ΚΑ (πιν. 4.1 της ΤΟΤΕΕ 1)και πόση ισχύ μεταφέρει η στήλη για να κάνει το ίδιο (πιν. 4.11 της ΤΟΤΕΕ1).

 

Αυτούς τους β.α. τους πολλαπλασιάζει με ένα μέρος από την απαιτούμενη ισχύ που έχει υπολογίσει μόνο του. Δεν περιμένει από εμάς να του πούμε ποια είναι η ισχύς που καταναλώνεται στο διαμέρισμα όπως προέκυψε απ' την μελέτη θέρμανσης, δεν το ενδιαφέρει καθόλου.

Κάτι ανάλογο κάνει με όλες τις παραμέτρους: τερματικές μονάδες, βοηθ. συστήματα, κλπ.

 

Στην συνέχεια συγκρίνει αυτές τις δύο καταναλώσεις (του κτιρίου σου και του ΚΑ) για να βγάλει την κατάταξη.

 

 

Αν τώρα επιμερίσεις την ισχύ του λέβητα, νομίζοντας ότι παίζει κάποιον ρόλο στον υπολογισμό της κατανάλωσης, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μπερδέψεις το πρόγραμμα. Να νομίζει ότι έχεις μικρότερο λέβητα και να πάρει άλλον β.α. για το ΚΑ από αυτόν που πρέπει.

 

Νομίζω ότι βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανουμε...

Ας βγει εντολη που να λεει να πληρωνουμε και θα το κανουμε...

Μεχρι τοτε κανουμε ακριβως τα νομιμα...

Μονο καταθεση στην τραπεζα και τελος...

Οποιος θελει ας καταθετει το φορο στην εφορια, η συντριπτικη πλειοψηφια ΔΕΝ καταθετει και μεχρι να βγει ΓΡΑΠΤΗ εντολη, πραττει το σωστο...

Τελος.-

 

Συμφωνώ.

Σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ ,μου απάντησαν -πως το θέμα εχει τεθεί στο ΥΠΕΚΑ και περιμένουν την απάντηση.Εως τότε ο καθένας πραττει κατα βούληση...

Και εγώ περιμένω τις οδηγίες ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ και θα τις ακολουθήσω κανονικά..Εως τοτε θεωρώ οτι μας έχουν σε παράλογη ομηρία...

Link to comment
Share on other sites

hkamp

Ευχαριστώ θερμά όλους

 

Μόλις τελείωσα τη διαδικασία για το "εξοικονομώ" που ανάφερα πιο πάνω! Περιτό να σας πώ ότι μου έφυγε το καφάσι να συμπληρώνω πίνακες και έντυπα στην τράπεζα. Εγραφα περίπου 2,5 ώρες σερί! Δικαιούμαι να υπογράψω και το 2ο ΠΕΑ, μετά τις επεμβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.