Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε λέβητα πετρελαίου που το ταμπελάκι δίνει δύο νούμερα (170/210KW) ποιο βάζουμε σαν πραγματική ισχύ?

 

πραγματική ισχύς=210KW

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά...

Ο δικός μου λέβητας φυσικού αερίου (Ιταλικός καλής ποιότητας) υπολογίζει στο manual τον βαθμό απόδοσης με βάση τα "Nominal (useful) heat output" προς "Nominal heat input" (δεν έχει στοιχεία για Min και max τιμές) σε 93%.

Ο τεχνικός που έκανε την συντήρηση μου έβγαλε βαθμό απόδοσης 97,5%.

 

Είναι λέβητα συμπυκνωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Θα τη δω με την ησυχια μου το απογευμα...

Ερωτηση:

Οταν εχουμε τεντα η οποια σε δομικα στοιχεια (συνηθως στον τοιχο αλλα ενδεχεται και σε κουφωματα) δινει γωνια β αμβλεια, τοτε παιρνετε τους ελαχιστους συντελεστες για ορθη γωνια απο τους πινακες η παιρνετε ολικη σκιαση με μηδενικους συντελεστες?

 

Εννοειται μονο για περιοδο ψυξης

 

Νομίζω ότι δεν πρέπει να πάρουμε πλήρη σκίαση όπως απαντά ο συνάδελφος γιατί θα μηδενιστεί ο ολικός συντ. σκίασης (αφού οι συντ. πολλαπλασιάζονται).

Και πλήρη σκίαση έχω μόνο την περίοδο ψύξης.

Αφού η οδηγία δεν καλύπτει την περίπτωση προσωπικά παίρνω max γωνία β= 90 μοίρες

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα ένα τσεκάρισμα και από σας: Πολυκατοικία του 77 με 3 οροφοδιαμερίσματα (ισόγειο+ Α οροφος+Β οροφος) πάει ολόκληρη για "εξοικονομώ", ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος και στις 3 οριζ. ιδιοκτησίες. Θέλει νέα κουφώματα στον Α και Β όροφο και μόνωση στο δώμα (στο ισόγειο είχε βάλει προ 10ετίας κουφώματα αλουμινίου χωρίς θ.δ. με διπλά τζάμια).

Βρήκα μελέτη υπολογισμού απωλειών και θέρμανσης! και προέβλεπε:

Ισόγειο 10.320 kcal/h

Α οροφος 8.165 kcal/h

Β όροφος 12.125 kcal/h

Σύνολο 30.610 kcal/h . Επιλέχθηκε και τποθετήθηκε λέβητας 40.000 kcal/h. Από φύλλο ελέγχου ο Β.Α. του λέβητα είναι 0,89. (Από έλεγχο για υπερδιαστασιολόγησή του προκύπτει ng1 = 1)

Έχουμε: 40.000 kcal/h*1,162=46,480kw, 46,480kw * 0,89 =41,367 kw στο δίκτυο.

Πέρασα το κτίριο στο energy building της civiltech (για να πάρω αυτόματα το έντυπο, ελπίζω να μη το μετανιώσω) το οποίο φτιάχνει αναγκαστικά μια ζώνη και έναν ΜΘΧ (κλιμακοστάσιο) ανά όροφο.

Βάζω λοιπόν στο σύστημα θέρμανσης της κάθε ζώνης την ισχύ αναλογικά ως εξής:

Ισόγειο 10.320kcal/h * 41,367kw / 30.610kcal/h = 13,942kw

Α οροφος 8.165kcal/h * 41,367kw / 30.610kcal/h = 11,034kw

Β όροφος 12.125kcal/h * 41,367kw / 30.610kcal/h = 16,380kw

Και τα ίδια στην ισχύ του δικτύου της κάθε ζώνης . Συμφωνείτε? Στα βοηθητικά συστήματα βρήκα πάνω στον κυκλοφορητή : min49/22 w – max132/99 w. Τι σημαίνει ακριβώς αυτό? Επέλεξα την max τιμή, 132w και την κατένειμα 132/3=0,044kw. ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Την ισχύ του κυκλοφορητή καλά κάνεις και τον επιμερίζεις.

 

Την ισχύ όμως του λέβητα δεν την επιμερίζουμε, αλλά κάνουμε έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης και πολαπλασιάζουμε με τον β.α. (0,89).

 

Ερώτηση: η τιμή 1,162 τι αφορά;

Link to comment
Share on other sites

Την ισχύ του κυκλοφορητή καλά κάνεις και τον επιμερίζεις.

 

Την ισχύ όμως του λέβητα δεν την επιμερίζουμε, αλλά κάνουμε έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης και πολαπλασιάζουμε με τον β.α. (0,89).

 

Ερώτηση: η τιμή 1,162 τι αφορά;

1Kcal/h=1,162W. Eλεγχο υπερδιαστασιολόγησης έκανα όπως είπα.
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.