Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόκειται για καταστήματα που θα ανακαινισθούν εκ βάθρων: δε διέθεταν συστήματα θέρμανσης, ψύξης, ΖΝΧ ή φωτισμού κατά την επιθεώρηση. Τι βάζω? Δεν έχω ξανακάνει τριτογενή τομέα!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για καταστήματα που θα ανακαινισθούν εκ βάθρων: δε διέθεταν συστήματα θέρμανσης, ψύξης, ΖΝΧ ή φωτισμού κατά την επιθεώρηση. Τι βάζω? Δεν έχω ξανακάνει τριτογενή τομέα!:oops:

 

Θερμανση, ψυξη και ΖΝΧ βαζεις οτι και του κτηριου αναφορας, κλασσικα, οπως σε διαμερισμα.

Απλως εχε στα υποψιν σου οτι ο ψυχομενος ογκος ισοδυναμει με το θερμαινομενο, οποτε στο μηνιαια συνεισφορα, βαζεις μοναδα και οχι 0,50.

Για φωτισμο θα βαλεις οτι ειναι εγκατεστημενο, ακομα και αν αυτο ειναι χαμηλοτερο απο τα ελαχιστα που οριζονται στο κτηριο αναφορας.

Για αερισμο να κοιταξεις σε πινακα στο 2ο κεφαλαιο της 1ης ΤΟΤΕΕ τις απαιτησεις σε αερισμο για το καταστημα σου και να ορισεις ΚΚΜ με αυτην την παροχη στα αντιστοιχα κελια και τα υπολοιπα 0.

Οτι δηλαδη δεν χρησιμοποιειται η ΚΚΜ για θερμανση και ψυξη, ουτε εχει ανακυκλοφοριες κλπ, απλως ειναι για αερισμο.

Και εισαι κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...

Το site του ΤΕΕ βγαζει την ελαχιστη αμοιβη για εκδοση ΠΕΑ

Σε περιπτωση που συμφωνησω και ζητησω εγω απο τον ιδιοκτητη περισσοτερα χρηματα απο την ελαχιστη αμοιβη, τι θα γραψω στην ΑΠΥ μου?

Την ελαχιστη μονο η το ποσον που συμφωνηθηκε δια 1,23 ως καθαρη αξια + 23% ΦΠΑ?

Το ιδιο προφανως και θα πρεπει να καταθεσω και στο λογαριασμο της εθνικης επειτα...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση...

Το site του ΤΕΕ βγαζει την ελαχιστη αμοιβη για εκδοση ΠΕΑ

Σε περιπτωση που συμφωνησω και ζητησω εγω απο τον ιδιοκτητη περισσοτερα χρηματα απο την ελαχιστη αμοιβη, τι θα γραψω στην ΑΠΥ μου?

Την ελαχιστη μονο η το ποσον που συμφωνηθηκε δια 1,23 ως καθαρη αξια + 23% ΦΠΑ?

Το ιδιο προφανως και θα πρεπει να καταθεσω και στο λογαριασμο της εθνικης επειτα...

 

ΑΠΥ και εθνικη το πραγματικο ποσό που θα συμφωνησεις.

Να κανω και εγώ μια ερώτηση :

Εάν το ποσό που συμφωνήσω είναι πάνω από 300 ευρώ ,και η απόδειξη κοπεί σε ιδιώτη (πχ μηχανικό) όχι εταιρία, έχει ΦΕΜ (10%)???

Link to comment
Share on other sites

@ INZAGHI

Ακριβώς. Για το εξοικονομώ όμως, θέλει την ελάχιστη αμοιβή γιατι μόνο αυτή επιδοτείται. Τα επιπλέον χρήματα σε άλλη απόδειξη (αν τα πληρώνει ο πελάτης απο τη τσέπη του!!)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Για το εξοικονομώ όμως, θέλει την ελάχιστη αμοιβή γιατι μόνο αυτή επιδοτείται. Τα επιπλέον χρήματα σε άλλη απόδειξη (αν τα πληρώνει ο πελάτης απο τη τσέπη του!!)

 

Εάν το διαμερισμα ειναι πχ 130 μ2 η αμοιβη που βγαζει το τεε ειναι 260 ευρω.Τι γίνεται σε αυτη την περιπτωση?Γιατι να μην κοπεί ολο το ποσο που συμφωνουμε και ο πελατης να παρει από το προγραμμα τα 200 ευρώ?Υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΥ και εθνικη το πραγματικο ποσό που θα συμφωνησεις.

Να κανω και εγώ μια ερώτηση :

Εάν το ποσό που συμφωνήσω είναι πάνω από 300 ευρώ ,και η απόδειξη κοπεί σε ιδιώτη (πχ μηχανικό) όχι εταιρία, έχει ΦΕΜ (10%)???

Εχει καταργηθει η παρακρατηση φορου 20% απο εταιρειες για παροχη υπηρεσιων, για ΑΠΥ κατω των 300€

Οι παροχες υπηρεσιας σε ιδιωτες δεν επιβαρυνονται με παρακρατηση φορου, λογικα, ενω το ΦΕΜ δεν ειναι απαιτουμενο...

Τουλαχιστον αυτο ξερω εγω...

 

Οσο για την ΑΠΥ, αυτο μοναχα δεν ηξερα...

Επειδη ειναι να κοψω μια αποδειξη 250€ τωρα αλλα τα ελαχιστα βγαινουν 235€, δεν ηξερα τι να κοψω και αν θα εχω προβλημα με την καταθεση στην ΕΤΕ, μιας και το pdf με την εντολη πληρωμης θα εχει αλλα ποσα απο τα αναγραφομενα στο εντυπο καταθεσης της ΕΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά: το όριο των 300€ ισχύει για τον παρακρατούμενο φόρο του 20%. Ο προκαταβλητέος ΦΕΜ 10% είναι άλλη ιστορία, εξάλλου για τους Η/Χ δεν πληρώνουμε ΦΕΜ και ας είναι 233€ (<300) η καθαρή αξία;

Το θέμα είναι αν όντως πρέπει να πληρώνουμε ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ για τις επιθεωρήσεις, ξέρει κανείς αν ισχύει σίγουρα; , γιατί ξέρω συναδέλφους που δεν τα πληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παραπέμπω σε παλαιότερα μηνύματα:

.......Υ.Γ.: Πληροφοριακά, σήμερα κατέβηκα στο ΤΕΕ Αθήνας και ρωτώντας στο τμήμα αμοιβών μηχανικών έμαθα ότι οι αμοιβές ενεργειακών επιθεωρήσεων υπόκεινται κανονικότατα σε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ και ΦΕΜ 10%. Υποτίθεται -λένε- ότι γίνεται υποβολή και έγκριση από δημόσια αρχή (λέγε με ΥΠΕΚΑ) ασχέτως αν δεν υποβάλλεται φάκελος με την κλασσική έννοια. Οπότε ισχύουν κανονικά όλες οι διατάξεις του νόμου. Σε ερώτηση μου γιατί δεν βγάζουν μια ρημάδα ανακοίνωση να το λένε μου απήντησαν ότι δεν είναι αρμοδιότητά τους.

Σε επίσης παρατήρηση-ερώτηση γιατί δεν εντάσσουν τη διαδικασία στο σύστημα ηλεκτρονικής καταχώρησης μου απήντησαν ότι δεν προλαβαίνουν αλλά "θα γίνει...".

Επίσης, πληροφοριακά κι αυτό, ενώ σαν νομοταγής φορολογούμενος (τρομάρα μου) έγραφα στην εντολή πληρωμής το πραγματικό -μεγαλύτερο της ελάχιστης αμοιβής- ποσό που εισέπραξα μου το έσβησαν -χειρόγραφα- και το έκαναν ίσο με το ελάχιστο. Γιατί; "Γιατί έτσι πρέπει. Αν θέλετε καταθέστε στη τράπεζα το πραγματικό". Δουλειές του κεφαλιού που λέει κι ο Τζιπάκος.:evil:

 

Και ορίστε και η παρατήρηση του συναδέλφου.

Μια διαδρομή στο γραφείο,μια για την επιθεώρηση,μια στην εθνικη τραπεζα,μια στην εφορία συν πάγια έξοδα, χωρίς να βάλω μέσα τις ώρες για το πρόγραμμα δεν κάνουν 150 ευρώ με τίποτα.Τον πληθωρισμό τον δημιουργούν οι δημόσιοι υπάλληλοι που ενώ στο ΠΔ 100 αναφέρεται σε νομοθεσία του 1953, αυτοί ΄διαβάζουν 1994 και έχουν την άποψη οτι στα ΠΕΑ χρειάζεται ΦΕΜ.Παραθέτω τι ισχύει για το ΦΕΜ,από που βγαίνει το συμπέρασμα πείτε μου

 

Τι ισχύει για την προκαταβολή φόρου των Αρχιτεκτόνων και Μηχανικών;

 

1. Με τις διατάξεις του άρθρου 52 παρ. 4 του Ν. 2238/1994 «Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος» ορίζεται, μεταξύ άλλων ότι ειδικά για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής: α) σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν λιμενικά έργα κάθε είδους στα οποία περιλαμβάνονται οι άνω δομές πάνω σε αυτά, υδραυλικά έργα και έργα οδοποιίας και σιδηροδρόμων, καθώς και τοπογραφικές γενικά εργασίες, β) σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για της επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λ.π., για τα έργα αυτά. Εξαιρετικά, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για την επίβλεψη της εκτέλεσης κάθε είδους τεχνικών έργων, που ορίζονται στις προηγούμενες περιπτώσεις, ο προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται πριν από τη θεώρηση των οικείων εργασιών από την αρμόδια αρχή στο ποσό της αμοιβής επίβλεψης του δικαιούχου, όπως αυτή κατατίθεται στο Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του Π.Δ. 242/1984 και προκειμένου για εκπόνηση μελετών ή σχεδίων και επίβλεψη έργων του Δημοσίου, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου και των κοινωφελών ή θρησκευτικών ιδρυμάτων, ο προκαταβλητέος φόρος κατά τα ποσοστά της παραγράφου αυτής υπολογίζεται στο ποσό της συμβατικής αμοιβής.

 

2. Επίσης, με τις διατάξεις του άρθρου 58 παρ. 1 του Ν. 2238/1994 ορίζεται, μεταξύ άλλων, ότι στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%). Ο φόρος παρακρατείται, εκτός των άλλων, και από επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. κατά την καταβολή των αμοιβών.

 

3. Τέλος με τις διατάξεις του άρθρου 111 παρ. Δ εδαφ. πρώτο του Ν. 2238/1994 ορίζεται ότι οι διατάξεις των παρ. 4 και 5 του άρθρου 52 εφαρμόζονται και στα νομικά πρόσωπα που φορολογούνται με βάση τις διατάξεις του άρθρου 101, μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβάνονται και οι ημεδαπές ανώνυμες και περιορισμένης ευθύνης εταιρίες.

 

4. ΄Οπως προκύπτει από τις προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 52 παρ. 4 του Ν. 2238/1994, οι αρχιτέκτονες και μηχανικοί, φυσικά πρόσωπα, στους οποίους αναθέτετε την εκπόνηση μελέτης οικοδομικού έργου, υποχρεούνται να προκαταβάλουν, πριν από τη θεώρηση της εκπονηθείσας μελέτης από την αρμόδια αρχή, στη Δ.Ο.Υ. που υπάγονται, φόρο ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%) στο ποσό της νόμιμης ή συμβατικής, κατά περίπτωση, αμοιβής τους. Στην περίπτωση αυτή, όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοίκηση, δεν έχουν εφαρμογή οι προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 58 παρ. 1 αυτού του νόμου, δηλαδή δεν διενεργείται παρακράτηση φόρου επί της νόμιμης ή συμβατικής κατά περίπτωση, αμοιβής τους, η οποία συνιστά εισόδημα από υπηρεσίες ελευθέριων επαγγελμάτων με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%).

 

5. Περαιτέρω και όπως συνάγεται από τις προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 111 παρ. 5 εδαφ. πρώτο του Ν. 2238/1994, και οι ανώνυμες και περιορισμένης ευθύνης εταιρίες, για τις νόμιμες ή συμβατικές κατά περίπτωση, αμοιβές τους, που προέρχονται από την εκπόνηση των μελετών που τους αναθέτετε, υποχρεούνται να προκαταβάλουν το οικείο ποσό φόρου κατά τα οριζόμενα από τις διατάξεις του άρθρου 52 παρ. 4 του Ν. 2238/1994. Σημειώνεται, τέλος, ότι για τις αμοιβές αυτές δεν τίθεται θέμα παρακράτησης φόρου κατά τις προαναφερθείσες διατάξεις του άρθρου 58 παρ. 1 του Ν. 2238/1994, καθόσον αποτελούν, λόγω της νομικής μορφής των πιο πάνω εταιριών, εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις και όχι εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων.

 

Από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ::http://portal.tee.gr/portal/page/por...9%CA%D9%CD.HTM

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.