Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Ποιος καυστηρατζης? 8-)

Δεν εχει υποστει συντηρηση ουτε μια φορα. Οτι λεει ο κατασκευαστης θα βαλω να τελειωνει εκει το θεμα...

 

Κτηριο του 1996, μονωμενο κανονικα να μου βγαινει κατηγορια Ζ δεν το περιμενα παντως...

 

Θα μου πεις αμονωτο υπογειο και σοφιτα, 84% β.α. λεβητα....

 

Υ.Γ. Παρατηρησα οτι οσο και να βαλεις την τιμη της θερμοπερατοτητας πλακας σε επαφη με εδαφος, δεν αλλαζουν καθολου τα αποτελεσματα!!!

Ειτε τη θεση 3,1 που ειναι βασει πινακων αμονωτης πλακας σε επαφη με εδαφος, ειτε 0,7 η 0,4 (δε θυμαμαι καλα βασικα) που ειναι πληρως μονωμενη, τα αποτελεσματα ειναι ακριβως τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά τα φώτα σας και την προσοχή σας παρακαλώ: σε πολυκατοικιάκι προ '80 που ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη που αποτελείται απο

1. διαμέρισμα 95 μ2 στο ισόγειο

2. μεζονέτα αναπτυγμένη σε Α όροφο 95μ2 & Β όροφο 50μ2 (σύνολο 145μ2)

3. διαμέρισμα 45 μ2 στον Β όροφο

+ κοιν/στο κλιμακοστάσιο,

θέλουν να αλλάξουν κουφώματα και να βάλουν μόνωση στη ταράτσα και να ενταχθούν στο "εξοικονομώ" μόνο για την ιδιοκτησία Νο2 (υπάρχει σύσταση ορ. ιδιοκτησιών). Δεν υπάρχει αυτονομία θέρμανσης. Κατά τα άλλα ικανοποιούν τα κριτήρια και το δάνειο έχει προεγκριθεί όπως μου είπανε. Μπορουν να ενταχθούν στο πρόγραμμα? Αν εκδόσω πιστοποιητικό για όλο το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις στον β.α. ότι νομίζεις, αλλά το θέμα δεν τελειώνει εκεί.

Πρέπει να γίνει καυσανάλυση.

Το πιστοποιητικό σου είναι λάθος.

Δικό σου όμως θέμα.

Link to comment
Share on other sites

STAVION

Μου έχει τύχει τέτοια υπόθεση. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να βάλεις στις προτεινόμενες δαπάνες την αυτονομία για όλη την εγκατάσταση (θερμοστάτες, αυτοματισμοί, θερμιδομετρητές). Και θα πρέπει να συμφωνήσουν όλοι.

Στη δική μου περίπτωση έμεινα με το πιστοποιητικό σε εκκρεμότητα στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η αυτονομία είναι απαραίτητη, όμως: απο την τράπεζα μου είπανε ότι η τοποθέτηση αυτονομίας είναι επιλέξιμη δαπάνη και πρέπει να εφαρμοστεί σε όλα τα διαμερίσματα φυσικά (με θεριδομετρητές-πομπούς σε κάθε καλοριφέρ στο δίστηλο σύστημα, το κόβω περίπου στα 2.500€), αλλά απο μια εταιρεία που τοποθετεί τέτοιες διατάξεις μου είπανε πως δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη, άρα πρέπει να έχουμε προβεί στην αυτονομία πρώτα και μετά να πάω για πιστοποιητικό! Ξέρει κανένας σας?

Link to comment
Share on other sites

STAVION

Στο εξοικονομώ νομίζω ότι γράφει: ή θα έχει αυτονομία ή θα το προτείνεις στις επιλέξιμες δαπάνες. Είναι στις επιλέξιμες, δεν το συζητάμε. Κάπου στις οδηγίες που μας έστειλε η Καραβασίλη το αναφέρει.

Εάν λοιπόν δεν έχει, το προτείνεις, το βάζουν, μαζί με τα υπόλοιπα και όλα καλά. Αν το προτείνεις και δεν το βάλουν δεν παίρνουν σεντ.

Αυτή η εταιρία, όπως και τόσες άλλες, δεν έχουν ιδέα. Συχνό φαινόμενο οι αερολογίες.

Τέτοιες εταιρίες ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ να είναι το πρόγραμμα όπως το περιέγραψαν. Ομως δυστυχώς γι' αυτές δεν είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Από τις ερωτοαπαντήσεις του προγράμματος

 

19. Ερ.: Μπορεί να υποβληθεί αίτηση για ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας;

 

Απ: Ναι. Οι προϋποθέσεις για να χαρακτηρισθεί το μεμονωμένο διαμέρισμα ως επιλέξιμη κατοικία είναι:

 

* η θέρμανση του να πραγματοποιείται με σύστημα/συσκευή τον έλεγχο του/ης οποίου/ας έχει ο ένοικος του διαμερίσματος (αυτονομία σε κεντρικό σύστημα θέρμανσης, σύστημα/ συσκευή αποκλειστικά για τις ανάγκες θέρμανσης του διαμερίσματος) ή υποβολή πρότασης, στο πλαίσιο του Προγράμματος, για εγκατάσταση συστήματος/συσκευής θέρμανσης αποκλειστικά για τις ανάγκες του διαμερίσματος.

* ο ιδιοκτήτης να έχει εξασφαλίσει, όπου απαιτείται, τη συναίνεση των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

να γίνει καυσανάλυση.

μια μικρη επισημανση επι του φυλλου ελεγχου:

θεση για πραγματικη ισχυ λεβητα ΔΕΝ υπαρχει

 

στην ονομαστικη ισχυ μπορειτε να δειτε γραμμενο, αναλογα με το χουγια του καυστηρατζη,

α) την ονομαστικη απο το ταμπελακι ή

β) την πραγματικη ισχυ εισοδου (παροχη καυσιμου x θερμογονο δυναμη) ή

γ) την πραγματικη ισχυ εξοδου (παροχη καυσιμου x θερμογονο δυναμη x BA)

 

το πιθανοτερο ειναι το α) και χωρις να γραφει παροχη καυσιμου.

αυτα περι εφαρμογης του τυπου υπερδιαστασιολογησης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνήθως βάζουν το ταμπελάκι. Εξάλλου την ισχύ την ρύθμιζαν στο μέγιστο οι υδραυλικοί και όχι οι καυστηραντζήδες.

 

Αν όμως ζητήσεις, από τεχνικούς καυστήρα, να ρυθμίσουν την ισχύ σε συγκεκριμένη τιμή, ή είναι τόσο κιμπάρηδες επαγγελματίες και έχουν στα χέρια τους σωστή μελέτη, ρυθμίζουν και βγάζουν την ισχύ με την παροχή.

 

Σίγουρα στον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, σου χρειάζεται η ισχύς του καυστηραντζή. Σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις, βέβαια, σπάνια θα βρεις λέβητες με Pn κοντά στο Pgen που το βγάζεις με τον τύπο. Συνήθως έχουν υπερδιπλάσιο λόγο.

 

Ο βαθμός απόδοσης έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Σημαντικό μέγεθος, που καθορίζει ουσιαστικά τα αποτελέσματα και πρέπει σε κάθε περίπτωση να προκύπτει από καυσανάλυση.

Μπορεί να συζητήσουμε για το αν βγάζουν σωστά τον β.α., αν κάνουν μπαλαμούτια ή ότι άλλο.

Το φύλλο ελέγχου όμως είναι προϋπόθεση. Δεν βγάζεις πρ. β.α. με το <<έτσι νομίζω εγώ>>.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα μπλεξαμε λιγακι...

Ισως να μην ημουν κι εγω σαφης...

 

Μιλαμε για ατομικη θερμανση στην ουσια, με λεβητα 20.000 Kcal/h, αποδοσης 84% βασει κατασκευαστη, που βασει ΤΟΤΕΕ, ως τοπικος λεβητας δεν χρηζει ουτε υπερδιαστασιολογησης ουτε και καυσαναλυσης.

 

Εκτος κι αν εγω κανω καπου λαθος...

 

Εννοειται πως σε κεντρικες θερμανσεις κλπ χρειαζονται καυσαναλυσεις απο τεχνικο και φυλλο συντηρησης... Αλλα στα ατομικα σχεδον κανενας δεν κανει και δεν απαιτειται κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.