Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ο τρόπος κατάταξης στο πρότυπο είναι ίδιος με αυτόν της ΤΟΤΕΕ.

 

Δεν μπορώ ακόμα να αποκρυπτογραφήσω με σιγουριά το πρότυπο. Αν κάποιος συνάδελφος είναι πιο ενημερωμένος, ας βοηθήσει..

 

Για τον βαθμό κάλυψης, νομίζω αυτά που γράφει στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ είναι κατατοπιστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι αυτοτελής ή αποτελεί τμήμα π.χ. καταστήματος; Αν είναι αυτοτελής (και αν ερμηνεύω σωστά την ΤΟΤΕΕ) τότε δεν απαιτείται. Αν αποτελεί τμήμα (π.χ. καταστήματος) δες τις τελευταίες γραμμές της παρ. 2.2 σελ. 40 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010.

Αυτά με την ισχύουσα ΤΟΤΕΕ. Όμως σύμφωνα με τις διευκρινήσεις, αυτή η τελευταία παράγραφος διαγράφεται:confused: .

Link to comment
Share on other sites

Για κτίρια με εμπορικές χρήσεις πρέπει να βγει πιστοποιητικό. Το "εμπορικές" με μπερδεύει. Ειναι αυτοτελής κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τόσο με ισχύουσα ΤΟΤΕΕ όσο και με τις διευκρινιστικές (πίνακας 1.5) δεν απαιτούνται ΜΕΑ & ΠΕΑ. Ως κτίρια με εμπορική χρήση περιγράφει τα εξής: "Κατάστημα, εμπορικό κέντρο, αγοράς και υπεραγοράς, φαρμακείο, κουρείο και κομμωτήριο, ινστιτούτο γυμναστικής".

Ποιο κάτω ως εξαιρούμενες χρήσεις από το πεδίο εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ λέει: "Γενική αποθήκη, αποθήκη καταστήματος, αποθήκη μουσείου, κ.α.". Εννοείς μήπως ότι θα διενεργείται χονδρική πώληση εμπορευμάτων; Πάρε κι ένα τηλέφωνο στο help-desk του ΥΠΕΚΑ περιγράφοντας τους την χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Panos, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην οικοδομική άδεια είναι εμπορική αποθήκη και διενεργείται χονδρική πώληση, όπως ακριβώς τα λές. Αν καταφέρω να βρω κανέναν στο ΥΠΕΚΑ, θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, συγνώμη αν παρεκτρέπω την συζήτηση αλλά νομίζω ότι έχει σχέση με το θέμα ΠΕΑ. Βλέπω πάρα πολύ χαμηλές τις αμοιβές για εν.επιθεώρηση και ειδικά τις ελάχιστες όπως έχουν οριστεί. Δηλαδή για ένα διαμέρισμα είτε 80 είτε 200 να παίνρεις 150+ΦΠΑ? (το υπολογίζω με τις ελάχιστες, αλλιώς 160+ΦΠΑ και 220+ΦΠΑ αντίστοιχα). Από την άλλη για μία τακτοποίηση ημιυπάιθριου που είναι συμπλήρωση 5 Α4 ο μηχανικός αμοίβεται με 280 αν δεν κάνω λάθος. Η επιθεώρηση θεωρώ είναι πολύ πιο εξειδικευμένη, απαιτεί χρήση τεχνικού λογισμικού, αυτοψίες, συλλογή στοιχείων και μην πω για το τρέξιμο και τις εργατοώρες. Γιατί τόσο χαμηλές αμοιβές? Μήπως πρέπει να γίνει κάτι τώρα που είναι νωρίς πριν παγιοθεί η κατάσταση? Εσείς πως αντιμετωπίζετε το θέμα των αμοιβών?

 

Ps Ξέχασα και την "προμήθεια" του εκάστοτε μεσίτη, συμβολαιογράφου. Αξίζει λοιπόν τον κόπο με όλα αυτά η ανάθεση επιθεώρησης και έκδοσης ΠΕΑ τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Για σπίτι 200 τ.μέτρα θα πάρεις 400 ευρώ +ΦΠΑ. Το ελάχιστο των 150 ευρώ +ΦΠΑ είναι για σπίτια από 50 μέχρι και 75 τ.μέτρα

Η προμήθεια είναι στο χέρι του μηχανικού να την δώσει. Κατά τη γνώμη μυ αξίζει μόνο εάν το κάνεις συμπληρωμετικά στις υπόλοιπες εργασίες σου ή εάν δεν έχεις με κάτι άλλο να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ikaros13, δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα. Θα μου επιτρέψεις να πλατιάσω λίγο την συζήτηση, αλλά και εγώ τα έχω πάρει με την κατάσταση και δεν έχω που να τα πω.

 

Το ΠΕΑ όπως ξέρουμε, δεν είναι ούτε πατέντα των μηχανικών και του υπουργείου για να τα κονομήσουμε, ούτε προέκυψε απ΄τις οικολογικές ανυσηχίες της υπουργού. Μαζί με τον ΚΕΝΑΚ, ήταν δέσμευση της Ελλάδας απέναντι στην Ε.Ε., που αφού φτάσαμε τα πράγματα στο αμήν, στο παρά πέντε γλυτώσαμε πρόστιμα μαμούθ.

Αφού λοιπόν ξελάσπωσε την κατάσταση το ΤΕΕ με μια μικρή σχετικά ομάδα πανεπιστημιακών, ήρθε η ώρα της εφαρμογής από τους μηχανικούς. Τότε θέλαν να μπούνε στην επιθεώρηση και άλλες ειδικότητες όπως φυσικοί κλπ.

Δυστυχώς δεν με αξίωσε η τύχη να δω αυτό το υπερθέαμα: φυσικό σε οικοδομή να προσπαθεί να βγάλει ΠΕΑ... τέλος πάντων.

Με αξίωσε όμως να δω αρκετούς << δεκαετούς εμπειρίας>> συναδέλφους, που ενώ δεν ξέρουν πως ανοίγει ο υπολογιστής ή το μυαλό τους, βγάζουν αριστουργηματικά ΠΕΑ.

 

Στην συνέχεια το υπουργείο θέλοντας να ικανοποιήσει το φιλολαϊκό προφίλ του, απέναντι στους πρωϊνούς ξερόλες δημοσιογράφους που αγωνιούσαν για τον φτωχό κοσμάκη που του φορτώθηκε άδικα ένα ακόμα χαράτσι, βρήκαν την λύση. Ξεφτίλισαν ακόμα μια φορά τον μηχανικό που ως γνωστόν ζει παρασιτικά από τον ιδρώτα του κόσμου που τον πληρώνει πλουσιοπάροχα για να βγάζει χαρτιά από το συρτάρι του.

 

Η αλήθεια είναι ότι η αμοιβή είναι μικρή, όμως είναι αλήθεια ότι αν πάρεις το κολάι, οργανώσεις τη δουλειά σου και αντιμετωπίζεις στρωτές περιπτώσεις... δεν είναι και τόσο άσχημα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι που τις επιθεωρήσεις τις κάνω μαζί με τον Παπακωνσταντίνου (μου κρατάει την κορδέλα) και πρέπει να τον πληρώσω στο τέλος έως και το 40% αυτού του 150άρι.

 

 

Η αμοιβή αυτή είναι ελάχιστη. Αν μια δουλειά θεωρήσεις ότι πρέπει να πληρωθεί παραπάνω, θα ζητήσεις παραπάνω.

Θα μου πεις αν παγιωθεί μια κατάσταση, δύσκολα αλλάζει. Αλλά αυτό είναι δικό μας θέμα (εννοώ του καθενός ατομικά).

 

Δυστυχώς είναι τέτοια η φύση του επαγγέλματός μας που δεν γίνεται να υπάρξει μια μεταξύ μας συνεννόηση για θέματα αμοιβών.

Ολοι θυμούνται την αξιοπρέπεια στο θέμα των αμοιβών μόνο όταν <<παγιωθούν>> στην πιάτσα. Τόσα χρόνια έχω διαπιστώσει ότι κινητικότητα στον κλάδο των μηχανικών υπάρχει, μόνο όταν υπάρχουν προσωπικές ιδιοτελείς σκοπιμότητες (προεκλογικές, οικονομικές κλπ). Τότε θυμόμαστε το <<όλοι μαζί>>.

Νέοι προσπαθούν να σταθούν στα πόδια τους, παλιοί προσπαθούν να παραγκωνίσουν τους νέους, ΠΜ ζητάνε <<προμήθεια>> από τους ΗΜ, ΗΜ ξεφτιλίζουν τις αμοιβές με αντίτιμο ξεφτιλισμένες μελέτες, άλλος επιθεωρητής ζητάει μίζα από το μεροκάματο του κουφωματά, μίζα από λέβητα ...... παλιοσινάφι.

Το χάος εδώ και χρόνια έχει δείξει ότι πεδίο συνεννόησης δεν υπάρχει.

 

Όπως ο καθένας μπορεί και όπως ο καθένας καταλαβαίνει, ας κινηθεί.

 

Εγώ προσωπικά προμήθεια σε κανένα καραγκιόζη δεν δίνω. Ούτε ζητάω. Αν κάποιος έχει τόση ανάγκη που τρέχει σαν τον τρελό, αναλαμβάνει τόση ευθύνη και δίνει και προμήθεια, για ένα ξεροκόματο.... δεν μπορώ να τον κρίνω. Αν το κάνει χωρίς να έχει ανάγκη, τότε είναι θέμα βλακείας και είναι αντιδεοντολογικό. Αυτός όμως δεν διορθώνεται.

Πάντα έτσι ήταν και ίσως έτσι συνεχίσει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

....... Από την άλλη για μία τακτοποίηση ημιυπαίθριου που είναι συμπλήρωση 5 Α4 ο μηχανικός αμοίβεται με 280 αν δεν κάνω λάθος. Η επιθεώρηση θεωρώ είναι πολύ πιο εξειδικευμένη, απαιτεί χρήση τεχνικού λογισμικού, αυτοψίες, συλλογή στοιχείων και μην πω για το τρέξιμο και τις εργατοώρες.

232,53 E είναι η κατώτατη αμοιβή για τακτοποίηση ημιυπαίθριων και λοιπών χώρων + 53,48 Ε ΦΠΑ. και αφορά στην σύνταξη τεχνικής έκθεσης (θεωρητικά). Πρακτικά, στη σύνταξη τεχν. έκθ., στην συμπλήρωση των 5 Α4, αλλά και στην αίτηση στην πολεοδομία για αντίγραφα σχεδίων, στην παραλαβή(όχι την ίδια μέρα με την αίτηση) αντιγράφων των εγκεκριμένων σχεδίων από την πολεοδομία, στη πληρωμή-έκδοση παραβόλου, στη δημιουργία-ετοιμασία φακέλου (ενδεχομένως και αυτοψία). Την υποβολή στην πολεοδομία και αναμονή στις ουρές στη συντριπτική πλειοψηφία ο μηχανικός πάλι την κάνει αλλά και την περαίωση της όλης διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.