Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Πολύ σωστά θυμάσαι Inzaghi

 

Από Ερωτήσεις "Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις σε Θέματα Εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ"

Όταν η εστία καύσης (τζάκι) είναι εφεδρική μονάδα θέρμανσης δεν δηλώνεται ως μονάδα θέρμανσης. Όταν η εστία καύσης καλύπτει τμήμα του κτηρίου ή όλο το κτήριο γιατί δεν υπάρχει άλλη συμβατική μονάδα για την θέρμανση χώρων, τότε δηλώνεται ως κανονικό σύστημα θέρμανσης.

 

Θέλω και εγώ μία επιβεβαίωση σε κάτι:

Κτίριο γραφείων 5 ορόφων, μίας ιδιοκτησίας.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να νοικιάσει τους δύο πρώτους ορόφους.

Χρειάζεται ΠΕΑ;

Νομίζω πως χρειάζεται εάν η ενοικίαση γίνει μετά τις 9 Ιουλίου. Για την ώρα χρειάζεται ΠΕΑ μόνο εάν νοικιαστεί ολόκληρο το κτίριο.

Έτσι δεν είναι συνάδελφοι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι νομίζω κι εγώ.

 

Στην 2η εγκύκλιο είναι υποχρεωτική από 9-1-2011 έκδοση ΠΕΑ << Σε περίπτωση νέων συμβάσεων μίσθωσης (και όχι ανανέωσης υφιστάμενων συμβάσεων μίσθωσης) ενιαίων κτιρίων άνω των 50 τ.μ. ....>>

Μετά τις 9-7-2011 για νέες μισθώσεις τμήματων για κατοικία και επαγγελματική στέγη.

 

Εσύ πες του ότι το ψάχνεις και θα του απαντήσεις στις 10 Ιουλίου.......

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αγνοησει το τζακι (οχι ομως και την καμιναδα για τον εξαερισμο) γιατι δεν συνεισφερει στη θερμανση του σπιτιου, απο τη στιγμη που υπαρχει και κυριο συστημα κεντρικης θερμανσης...

 

Θεωρειται επικουρικο, οπως ειπε και ο hkamp

 

Δε θυμαμαι που, αλλα καπου το ειχα διαβασει αυτο, οτι αγνοειται η συνεισφορα του στη θερμανση του χωρου...

 

??Να ρωτήσω τι κανουμε στην περίπτωση που εχουμε παραδοσιακο τζακι και το συστημα κεντρικης θερμανσης δεν εχει ολοκληρωθεί (δεν εχει τοποθετηθει ακομα λεβητας-καυστηρας,αλλα υπάρχει το δικτυο διανομης και τα θερμ.σωματα).

Σκεφτομαι να αγνοησω το τζακι και να παρω τη θερμανση του Κτ.αναφοράς.Μήπως πρεπει να παρω το τζακι σαν κυρια μοναδα παραγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ μία επιβεβαίωση σε κάτι:

Κτίριο γραφείων 5 ορόφων, μίας ιδιοκτησίας.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να νοικιάσει τους δύο πρώτους ορόφους.

Χρειάζεται ΠΕΑ;

Νομίζω πως χρειάζεται εάν η ενοικίαση γίνει μετά τις 9 Ιουλίου. Για την ώρα χρειάζεται ΠΕΑ μόνο εάν νοικιαστεί ολόκληρο το κτίριο.

Έτσι δεν είναι συνάδελφοι;

Δεν ισχυει κατι τετοιο, απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω....

Ακομα και τωρα να μισθωθει ολοκληρο το κτηριο, δε χρειαζεσαι ΠΕΑ...

Μετα τις 9-7 θα χρειαζονται ολες οι μισθωσεις, πλην ανανεωσεων, ανω των 50 τ.μ.

??Να ρωτήσω τι κανουμε στην περίπτωση που εχουμε παραδοσιακο τζακι και το συστημα κεντρικης θερμανσης δεν εχει ολοκληρωθεί (δεν εχει τοποθετηθει ακομα λεβητας-καυστηρας,αλλα υπάρχει το δικτυο διανομης και τα θερμ.σωματα).

Σκεφτομαι να αγνοησω το τζακι και να παρω τη θερμανση του Κτ.αναφοράς.

Προσωπικα δε βρισκω το λογο να θελει ο ιδιοκτητης να βγαλει ΠΕΑ προτου να ολοκληρωσει τις εργασιες αλλα anyway, αυτος πληρωνει, αυτος αποφασιζει...

Προσωπικα θα εβαζα θερμανση ΜΟΝΟ με ανοικτη εστια καυσης (αυτο βλεπω για την ωρα) και στο πρωτο σεναριο θα εβαζα το συστημα θερμανσης που προκειται να εγκατασταθει...

 

Παραδιδω σημερα ΠΕΑ διαμερισματος στο οποιο εχουν παραγγελθει κουφωματα αλουμινιου θερμοδιακοπτομενα και αναγκαστικα τα εβαλα στα σεναρια βελτιωσης μιας και για την ωρα υπαρχουνε τα παλια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι λέω, καθώς αργά η γρήγορα θα μπει και το κεντρικό σύστημα.

 

Ειναι θεμα ημερων η τοποθετηση του λεβητα.Απλως καιγεται ο κατασκευστης για την πωληση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει κατι τετοιο, απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω....

Ακομα και τωρα να μισθωθει ολοκληρο το κτηριο, δε χρειαζεσαι ΠΕΑ...

Μετα τις 9-7 θα χρειαζονται ολες οι μισθωσεις, πλην ανανεωσεων, ανω των 50 τ.μ.

 

Προσωπικα δε βρισκω το λογο να θελει ο ιδιοκτητης να βγαλει ΠΕΑ προτου να ολοκληρωσει τις εργασιες αλλα anyway, αυτος πληρωνει, αυτος αποφασιζει...

Προσωπικα θα εβαζα θερμανση ΜΟΝΟ με ανοικτη εστια καυσης (αυτο βλεπω για την ωρα) και στο πρωτο σεναριο θα εβαζα το συστημα θερμανσης που προκειται να εγκατασταθει...

 

Παραδιδω σημερα ΠΕΑ διαμερισματος στο οποιο εχουν παραγγελθει κουφωματα αλουμινιου θερμοδιακοπτομενα και αναγκαστικα τα εβαλα στα σεναρια βελτιωσης μιας και για την ωρα υπαρχουνε τα παλια...

 

Ειναι θεμα ημερων η τοποθετηση του λεβητα.Απλως καιγεται ο κατασκευστης για την πωληση...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως αν δεν βάλεις το ΚΣΘ, δεν θα πρέπει να τσεκάρεις την θερμική άνεση, καθώς δε νομίζω να ζεσταίνεται το σπίτι μόνο με το τζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα ημερων η τοποθετηση του λεβητα.Απλως καιγεται ο κατασκευστης για την πωληση...

 

Προκειται για χωρους 150μ2 σε δυο επιπεδα με ενα τζακι!!Αρα θεωρω το τζακι οτι θερμαινει ολο το χωρο,με ΒΑ=0.25?ιΣΧΥς=?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.