Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Θα το βάλεις τελικά το τζάκι;

Αν δεν το βάλεις δεν σου χρειάζονται τα νούμερα που ζητάς

 

Τελικα σκεφτομαι να βαλω το τζακι σαν μοναδα θερμανσης,με βιομαζα,συντ,αποδοσης 0.25,διανομη ΒΑ=1 ΚΑΙ τερματ.μοναδ ΒΑ=1.Βεβαια με παει κατηγορια Η (για κατασκευή 200.Εχετε καμμια αποψη επι αυτού?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα σκεφτομαι να βαλω το τζακι σαν μοναδα θερμανσης,με βιομαζα,συντ,αποδοσης 0.25,διανομη ΒΑ=1 ΚΑΙ τερματ.μοναδ ΒΑ=1.Βεβαια με παει κατηγορια Η (για κατασκευή 200.Εχετε καμμια αποψη επι αυτού?

Εγω σου το ξαναειπα...

Μιλα με τον κατασκευαστη, εξεφρασε του το θεμα, δικαιολογησε του το γεγονος οτι θα βγει χαμηλοτερη κατηγορια και ζητησε του τα ακριβη στοιχεια του λεβητα που θα βαλει, ουτως ωστε να το προσθεσεις στα σεναρια....

Επειτα απο την τοποθετηση του λεβητα, η πργαματικη κατηγορια του ακινητου θα ειναι αυτη που θα αντικατοπτριζεται στο πρωτο σεναριο...

 

Προσωπικα δεν θα επαιζα με τετοια θεματα. Δε θα εβαζα στο ΠΕΑ κατι που δεν εχω δει και δεν ξερω αν θα μπει και τι θα μπει τελικως...

 

Αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σκεφτομαι να βαλω το τζακι σαν μοναδα θερμανσης,με βιομαζα,συντ,αποδοσης 0.25,διανομη ΒΑ=1 ΚΑΙ τερματ.μοναδ ΒΑ=1.Βεβαια με παει κατηγορια Η (για κατασκευή 200.Εχετε καμμια αποψη επι αυτού?

 

Και όχι μόνο κατηγορία Η, αλλά Η βαθιά-βαθιά με μεγάλες καταναλώσεις. Σε μία σύγχρονη κατασκευή δεν είναι λογικό να βάλεις το τζάκι σα μονάδα θέρμανσης, εκτός αν είναι ενεργειακό.

Η άποψή μου είναι ότι το διαμέρισμα είναι ημιτελές και σήμερα δεν πρέπει να εκδοθεί πιστοποιητικό, παρά μόνο όταν τοποθετηθεί το σύστημα θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Η πώληση μπορεί να γίνει με την υποχρέωση όταν περατωθεί πλήρως να προσκομιστεί το ΠΕΑ.

Δηλαδή σήμερα που ο κατασκευαστής βιάζεται να πουλήσει, θα πουλήσει χωρίς το σύστημα θέρμανσης;

Τι θα λέει το συμβόλαιο, περατωμένο; Αυτός που θα το αγοράσει ως περατωμένο θα το αγοράσει, χωρίς να είναι;

Link to comment
Share on other sites

SΥμφωνώ με τους προηγούμενους. Επίσης τζάκια σόμπες κτλ δεν έχουν συστήματα διανομής/τερματικές μονάδες οπότε τα αφήνεις κενά.

Link to comment
Share on other sites

για όλο το κτίριο πού είναι κατοικίες και ένα κατάστημα στο ισόγειο και μία αποθήκη κενή όλο το υπόγειο βγαίνει ένα ΠΕΑ γιά όλο το κτίριο με 2 θερμικές ζώνες αφού έχω 2 διαφορετικές χρήσεις ;

στα τετραγωνικά πού πληρωνόμαστε αυτά της κενής αποθήκης δεν μπαίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Θα έβγαζες ένα μόνο ΠΕΑ, εάν η άλλη χρήση ήταν βοηθητική της κύριας. Τώρα έχεις καθαρά δύο ξεχωριστές χρήσεις. Άρα δύο ΠΕΑ. Εκτός κι αν το κατάστημα είναι μικρότερο από 50m2. Τότε εκδίδεις ΠΕΑ μόνο για τις κατοικίες, αγνοώντας το κατάστημα.

Δες και στην σελίδα 17 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 τι λέει για περιπτώσεις μικτής χρήσης.

 

Εφόσον εκδίδεις ΠΕΑ για όλη την χρήση, δηλώνεις και στο buildingcert "Ολόκληρο κτίριο" και όχι "Τμήμα κτιρίου". Οπότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την απλοποιητική παραδοχή των διευκρινήσεων περί της διαχωριστικής επιφάνειας και να μην ασχοληθείς με τον ΜΘΧ (υπόγειο ίσως και κλιμακοστάσιο). Αν έρχεται σε επαφή με την ζώνη των κατοικιών θα τον εξετάσεις τον ΜΘΧ. Επομένως θα τον πληρωθείς δηλώνοντας συνολικό εμβαδόν (τ.μ θερμικής ζώνης + τ.μ. ΜΘΧ).

Link to comment
Share on other sites

σε σεμιναριο του ιεκεμ το κενακ2 είπαν ότι τ.μ δηλώνεις αυτά πού κατοικούνται όταν βγάζεις ενα Πεα γιά όλο και όχι τα κλιμακοστάσια, χωρια ότι είπαν αυτό με το ένα Πεα γιά κατοικίες και κατάστημα στο ισόγειο γιά το οποίο η απάντηση σου είναι σαφής και σωστή

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις τσάμπα τη δουλεία για τον ΜΘΧ δικαίωμά σου. Όμως αν γειτνιάζει με τις κατοικίες και εκδόσεις ενιαίο ΠΕΑ για αυτές κι όχι τμηματικά, θα πρέπει να τον καταχωρήσεις κανονικά καθώς και τις διαχωριστικές επιφάνειες. Αν εσύ θες να υπολογίσεις αμοιβή μόνο για την επιφάνεια της θερμικής ζώνης, τότε με γεια σου με χαρά σου.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν κάνω τζάμπα δουλειά για κανένα . τι πρέπει να γίνεται με ενδιαφέρει. αν πρέπει να χρεώσω θέλω να χρεώσω.αυτο το αν πρέπει ρωτώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.