Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Καταλαβαινω απολυτως την spgirl Μιας και ο συνεργατης μου ειναι ακριβως ετσι:Ψαχνει να εξετασει το καθε πιθανο σεναριο.Ειναι στο χαρακτηρα του ανθρωπου να το κανει αυτο.Δε λεω αν ειναι σωστο ή λαθος,απλα ετσι ειναι ενας χαρακτηρας.

Στο θεμα μας ομως καλο ειναι να λεμε οτι ΑΥΤΗ τη στιγμη ειναι η καλυτερη επενδυση.

Καποτε ηταν η κατασκευη μιας πολυκατοικιας αλλα σε λιγο θα πουλανε τα πουλητα τους κατω του κοστους.Ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το μελλον αλλα με επιφυλακτικοτητα και δισταγμο πιστευω δεν προοδευεις.Ανθρωποι που πετυχαν πηρανε μεγαλα ρισκα στη ζωη τους(το γνωριζω απο συγγενικο προσωπο),θελει βεβαια και τυχη αλλα την τυχη την οριζεις εσυ(αλλη μεγαλη κουβεντα αυτη).

Ισως να επαναφερουμε το θεμα,καποιο τμημα του φορουμ να ειναι ορατο μονο απο μηχανικους για να μην διασπειρουμε πανικο απο τις φιλολογιες μας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο θεμα μας ομως καλο ειναι να λεμε οτι ΑΥΤΗ τη στιγμη ειναι η καλυτερη επενδυση.

 

1) Σε αυτά που γράψαμε τις προηγούμενες μέρες για τη μη λήψη υπόψιν του πληθωρισμού (post 178 του sdim και post 186 δικό μου) το γράψαμε για να πούμε ότι με τιμές αυτές όχι ότι η επένδυση δεν είναι συμφέρουσα αλλά ότι η απόσβεση της επένδυσης θα γίνει αργότερα (εντός της 25ετίας) από ότι λένε οι εταιρείες που κάνουν οικονομοτεχικές μελέτες φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων.

 

2) Είπαμε (η spgirl και εγώ) ότι αν οι τιμές αλλάξουν -εδώ νομίζω διαφωνήσαμε (είπατε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα μονομερώς να αλλάξουν οι τιμές πώλησης ηλεκτρικής ενέργειας αφού υπάρχει συμβόλαιο)- γιατί όπως είπαμε είναι οικονομικά παράδοξο το 1 προς 4 για την αγοροπωλησία του ίδιου προϊόντος και επειδή πολλά ακούγονται για αποκρατικοποίηση, ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ, χρεός του ΔΕΣΜΗΕ (τα δύο link που παρέθεσε ο vagi) τότε η απόσβεση της επένδυσης θα γίνει πολύ αργότερα (και μπορεί και εκτός 25ετίας και αν τότε στην 25ετία γίνει και αντικατάσταση των φωτοβολταϊκών πλαισίων τότε η επένδυση δε νομίζω να αφήσει κέρδος)

Link to comment
Share on other sites

kusta80, πράγματι τα ΦΒ τώρα είναι το μόνο που κυκλοφορεί χρήμα αυτήν την εποχή. Υπάρχει όμως μια διαφορά: το "τώρα". Σε περίπτωση μεγάλων αλλαγών, κανείς δε μου εγγυάται τίποτα, ούτε καν η ΔΕΗ.

Ωραία τα ΦΒ, αλλά πες με τρελή ή φαντασμένη, εγώ θα προτιμούσα να πάρω στο σπίτι μου ένα ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος με βιομάζα. Το ξέρω, τώρα, με τις παρούσες τιμές και την παρούσα κατάσταση, είναι ασύμφορο. Αλλά εγώ το βλέπω σε λίγα χρόνια να κινηθούμε σε τέτοιες καταστάσεις.

Όσο για την προτασή σου περί μη παρουσίασης τέτοιων κουβέντων σε ιδιώτες, συμφωνώ. Γιατί ο ιδιώτης-πελάτης, αν διαβάσει αυτές τις κουβέντες, θα πανικοβληθεί και δε θα κάνει τίποτα. Αλλά μην πάμε και στην άλλη άκρη: έχω δει άτομα που ασχολούνται με Φ/Β που λένε μισές αλήθειες στους πελάτες και δυστυχώς αυτό χαλάει την πιάτσα.

 

engineer_thess, αν επικαλεστεί η ΔΕΗ ή το ΔΕΣΜΗΕ δυσχέρεια ή δυσπραγία, τότε μπορεί να αλλάξει μονομερώς τις τιμές. Βέβαια αυτό θα προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις. Αλλά αν γίνει, τότε θα αλλάξουν πολλά όσο αφορά την αποδοτικότητα της επένδυσης σε ΦΒ.

Link to comment
Share on other sites

Μονομερως δεν αλλαζουν οι τιμες ρε παιδια.Υπαρχουν και δικαστηρια και ευτυχως οχι μονο ελληνικα.Με προσφυγη στο ευρωπαικο δικαστηριο θα δικαιωθουν οι πελατες και δεν μιαμε για 1-2 αλλα για χιλιαδες και πολλοι μαλιστα εχουν κανει επενδυσεις εκατομμυριων ευρω.Δεν συμφερει κανεναν να αλλαξουν οι τιμες μονο μερως.

Συμφωνω οτι μπορουν ανα ανακοινωθουν ξαφνικα μειωμενες τιμες ΑΛΛΑ σε νεα συμβολαια ΟΧΙ στα υφισταμενα.Προς το παρον η δεη με το τελος απε,κερδισμενη ειναι απο την ολη φαση.

Τες πα ,δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε τη συγκεκριμενη συζητηση για ευνοητους λογους.Οτι ειναι να γινει, θα γινει.ΤΩΡΑ τι κανουμε ειναι το θεμα.Αυριο μπορει να μου πεσει μια γλαστρα στο κεφαλι και να μη με νοιαζει οχι για τις τιμες των φωτοβολταικων αλλα για τις τιμες του τρενου λαρισα-παραδεισος.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω απολυτως την spgirl Μιας και ο συνεργατης μου ειναι ακριβως ετσι:Ψαχνει να εξετασει το καθε πιθανο σεναριο.Ειναι στο χαρακτηρα του ανθρωπου να το κανει αυτο.Δε λεω αν ειναι σωστο ή λαθος,απλα ετσι ειναι ενας χαρακτηρας.

Στο θεμα μας ομως καλο ειναι να λεμε οτι ΑΥΤΗ τη στιγμη ειναι η καλυτερη επενδυση.

Καποτε ηταν η κατασκευη μιας πολυκατοικιας αλλα σε λιγο θα πουλανε τα πουλητα τους κατω του κοστους.Ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για το μελλον αλλα με επιφυλακτικοτητα και δισταγμο πιστευω δεν προοδευεις.Ανθρωποι που πετυχαν πηρανε μεγαλα ρισκα στη ζωη τους(το γνωριζω απο συγγενικο προσωπο),θελει βεβαια και τυχη αλλα την τυχη την οριζεις εσυ(αλλη μεγαλη κουβεντα αυτη).

Ισως να επαναφερουμε το θεμα,καποιο τμημα του φορουμ να ειναι ορατο μονο απο μηχανικους για να μην διασπειρουμε πανικο απο τις φιλολογιες μας?

 

Κύριε συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ας σταματησουμε αυτο το γαιτανακι παραφιλολογίας και πανικου. Διαβάστε πρώτα πώς διαμορφώνεται η συνολική κατάσταση, αφου όπως λέτε πολυ σωστά θέλετε να ψάχνετε τα πράγματα από όλες τις απόψεις, και στη συνέχεια ξανασκεφτειτε τα πραγματικά δεδομένα και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.Διαβάστε όμως σας παρακαλώ

 

http://www.energypress.gr/content-api/energypress/contentObject/b8f4a77a-c6db-46d1-985b-465f2a782738/content

 

http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/9ce28f7a-9d4c-4a03-80c2-9ff1948df81f

 

 

Προσθέτω ότι πληρώνω ετησίως στην ΕΡΤ , 51 ευρώ. Για τις 5000 Kwh που καταναλώνω ετησίως το ποσό θα γίνει ίδιο μόνο άν το τέλος ΑΠΕ διαμορφωθει στα 10 ευρώ/ΜWh..... το οποιο ειναι σχεδόν διπλάσιο από αυτά που προβλέπουν οι μελέτες με βάση καποιες λογικές και προβλεπόμενες παραδοχές.

Τώρα πειτε μου, ειναι δυνατόν να μη μας χαλάνε τα 51 ευρώ για την ΕΡΤ ,αλλά να λέμε οτι θα μας ενοχλουν τα 25 ευρώ ετησιως για τέλος ΑΠΕ;

 

4 πραγματάκια που φέρνουν την κατάσταση σε ισορροπία αναιμακτα.

 

*Ρυθμιση ΟΤΣ λαμβάνοντας υπόψιν και τις ΑΠΕ

*Μπόνους ισχύος και στις ΑΠΕ

*Δικαιώματα CO2 από το 2013

*Ελαφρά αυξηση του τέλους ΑΠΕ

Link to comment
Share on other sites

.... αν επικαλεστεί η ΔΕΗ ή το ΔΕΣΜΗΕ δυσχέρεια ή δυσπραγία, τότε μπορεί να αλλάξει μονομερώς τις τιμές. Βέβαια αυτό θα προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις. Αλλά αν γίνει, τότε θα αλλάξουν πολλά όσο αφορά την αποδοτικότητα της επένδυσης σε ΦΒ.

 

 

Το παιχνίδι δεν παίζεται στην αλλαγή τιμής, το θεωρώ χαμένο παιχνίδι στα δικαστήρια.

Το μεγάλο πλήγμα για την επένδυση σε φωτοβολταϊκά θα είναι ο περιορισμός σε μικρότερα KW δηλαδή κάθε σπίτι μπορεί να έχει μέχρι 10 ή ίσως 15 αλλά η ΔΕΗ και η κάθε ΔΕΗ να αγοράζει το 20% απο αυτά που αγοράζει σήμερα.

ΠΑΛΙ βέβαια ο χρήστης θα έχει τζάμπα ενέργεια αλλά μια απο-επιχειρηματοποίηση της παραγωγής ρεύματος τέτοιας μορφής θα σημάνει ακριβότερο σπίτι για τον ιδιώτη τη στιγμή της κατασκευής και βέβαια σοβαρή επιμήκυνση της απόσβεσης.

 

Βέβαια εγώ ΠΑΛΙ θα το προτιμούσα. Αν δηλαδή σχεδίαζα ένα σπίτι τώρα, ειδικά αν ήξερα ότι είναι σοβαρός ο πελάτης, θα του έβαζα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ενσωματωμένα ΦΒ και θα μπορούσα να τα εντάξω μέσα στην αρχιτεκτονική λύση.

Βέβαια θα έπρεπε να διαμορφωθεί αντίστοιχα και η τρομερή πατενταρισμένη ηλιθιότητα που ονομάζουμε ΓΟΚ.

 

Επίσης, να παραθέσω και τη προφανή άποψη του μηχανικού ότι το θέμα μας στις επενδύσεις των φωτοβολταϊκών δεν είναι το χαρτζηλίκι του καθενός από την επενδυσούλα του. Το θέμα είναι να αποτελέσουν κοινό στοιχείο σχεδίασης κτιρίων και εγκαταστάσεων. Αυτό και άλλα, όπως βιολογικοί καθαρισμοί, βιομάζα κλπ. Αυτό μας αφορά ως τεχνικούς και αυτό πρέπει να παλεύουμε να προωθήσουμε.

Οι αποφάσεις δεν πρέπει να παίρνονται στον κατασκευαστικό κλάδο με το τί θέλει ο πελάτης, αυτό έκανε την Αθήνα μια κ@λόπολη. Θα πρέπει να κατασκευάζουμε σωστά και με προηγμένες τεχνικές και να επιλέγει ο πελάτης από αυτά που υπάρχουν. Εκτός βέβαια αν είναι ιδιώτης που φτιάχνει το σπίτι του... αλλά και εκεί νομίζω ότι υπάρχουν τρόποι να τον κατευθύνεις στο ότι το ΦΒ είναι πιο χρήσιμο από την ακριβή λεκάνη και τη ψηφίδα στο wc.

Link to comment
Share on other sites

αν επικαλεστεί η ΔΕΗ ή το ΔΕΣΜΗΕ δυσχέρεια ή δυσπραγία, τότε μπορεί να αλλάξει μονομερώς τις τιμές. Βέβαια αυτό θα προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις. Αλλά αν γίνει, τότε θα αλλάξουν πολλά όσο αφορά την αποδοτικότητα της επένδυσης σε ΦΒ.

 

Έχει το δικαίωμα να το κάνει νομικά;

Μπορεί δηλαδή να καταργήσει ένα συμβόλαιο μονομερώς χωρίς κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, είμαι γυναίκα. Δεύτερον, άκου απλά τους προβληματισμούς αλλά μη πεις τίποτα στο πελάτη. Ότι λέμε εδώ είναι κουβέντες μεταξύ μηχανικών που γνωρίζουν τον κλάδο. Θα μου πεις: "Και αν ένας ιδιώτης μπεις στο φόρουμ και διαβάσει αυτά, πως να τον πείσω?". Εδω δε μπορώ να σου πω τίποτα. Έχω μάθει να είμαι επιφυλακτική γενικώς, πέρα τι λέει η κάθε ΔΕΗ.

Άλλωστε αγαπητέ, τι να σου έλεγε ο προιστάμενος? Γιατί δε σου είπε για το χρέος του ΔΕΣΜΗΕ (τάξης 200 εκατομμυρίων ευρώ)? Σου είπε τι γίνεται σε περίπτωση ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ? Εξέτασε αυτός ποτέ όλα τα υποψήφια σενάρια? Εγώ αυτό κάνω: εξετάζω κάθε σενάριο, θετικό και αρνητικό, και προσπαθώ να δω τις επιπτώσεις θα έχει το καθένα.

 

 

 

Μπορείς να απορρίψεις τους προβληματισμούς αλλά δε μπορείς να πεις να μην τους εκφράζω. Απομονωσέ με αν θες σα άσχετη που δε ξέρω, και αυτό είναι απόλυτα θεμιτό. Αλλά σαν επαγγελματίας που είσαι, δε πρέπει να πανικοβάλλεσαι με το παραμικρό. Άκου, ρώτα, συζήτησε και από κει και πέρα, κρίνε τι είναι σωστό και λάθος.

 

Καλησπέρα κυρία συνάδελφε, καλησπέρα σε όλους,

Συμφωνώ εν μέρη κυρία συνάδελφε με την άποψη σου αλλά επίτρεψε μου να σε διορθώσω έτσι όπως εγώ κρίνω τον εαυτό μου και μετά τους υπόλοιπους .Σε δυο προτάσεις σου, μου-μας λες τα εξής: «Αλλά σαν επαγγελματίας που είσαι, δεν πρέπει να πανικοβάλλεσαι με το παραμικρό. Άκου, ρώτα, συζήτησε και από κει και πέρα, κρίνε τι είναι σωστό και λάθος.» Σωστά? Επίστεψε μου λοιπόν να το μετατρέψω ως εξής: «Αλλά σαν σωστός επαγγελματίας που είσαι, δεν πρέπει να πανικοβάλλεσαι με το παραμικρό». Πως γίνεται λοιπόν να συμβαδίζουν και τα δυο? Από την στιγμή που ξέρω ή αν θέλεις έχω βάσιμες υποψίες για το τι θα γίνει στο μελλον? Ε τότε ένα από τα δυο θα συμβούν, ή εγώ θα « κοροϊδέψω» (αποκρύπτοντας την αλήθεια από τον πελάτη μου , ή αυτός εμένα. Το ποιο πιθανό να συμβεί το πρώτο. Ελπίζω να συμφωνούμε έως εδώ. Τώρα για εξήγησε μου λοιπόν σε ενδεχόμενη περίπτωση που συμβεί κάτι με τις πληρωμές τις Δέη κτλπ και αποδειχτεί από κάπου ότι ήμουν και εγω ενημερωμένος για όλα αυτά εδώ και καιρό… (Να σου υπενθυμίσω ότι στο φόρουμ δεν τα λέμε και τα διαβάζουμε μόνο οι μηχανικοί αλλά και πολύς κόσμος άσχετος με το επάγγελμα…) Που θελω να καταληξω? Όπως σε όλα στην Ελλάδα έτσι και σε αυτό αν συμβεί κάτι πάντα και νομικά αλλά και ηθικά είναι υπεύθυνος ο μηχανικός. Ο NIKOS ASTROS όμως είναι μηχανικός στο Άστρος όπου στο Άστρος με 3000 κατοίκους όλοι οι πελάτες του θα είναι συγγενείς ,φίλοι, γνωστοί κτλπ. Όταν λοιπόν θα έρθει εκείνη η ώρα η spgirl που μένει στον κορυδαλλό από θέμα ηθικής ουδέ προμπλεμ, ενώ ο Νίκος που μένει στο Άστρος ούτε στο καφενείο δεν θα μπορεί να πάει, άσε για την οικογένεια του…. Άρα αγαπητή μου συνάδελφε καλύτερα από τώρα να έχουν στο μυαλό τους οι μελλοντικοί μου πελάτες το τι μπορεί να συμβεί και σταθμίζοντας όλους τους παράγοντες στο μυαλό τους να αποφασίσουν αν θα πρέπει να κάνουν επένδυση ή όχι. Εδώ είναι ο τόπος μου και μετανάστασης για μερικές δεκάδες ευρώ δεν θα γίνω ποτέ….

Link to comment
Share on other sites

JTB, συμφωνώ με την τοποθετησή σου. Μπορεί η ΔΕΗ να αποφασίσει να αγοράζει μόνο το 50% της παραγόμενης ενέργειας από Φ/Β. Και πάλι αυτονομία θα υπάρχει για τον καταναλωτή, και αυτό είναι προς το οφελός του απλά δε θα έχει Χ εισόδημα από τη ΔΕΗ αλλά Χ/2, δλδ αργότερη απόσβεση κτλ.

 

kostas_super_3, όπως και σε κάθε διμερή σύμβαση, υπάρχουν ρήτρες, ποινές, δικαίωμα αγωγών κτλ. Φυσικά και αν γίνει αυτό που λέω (που φυσικά και θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ούτε το επιθυμώ αλλά ούτε και το εύχομαι, απλά σκέφτομαι πολλές πιθανότητες), ο κάθε παραγωγός έχει το δικαιώμα και αγωγών, και αποζημιώσεων, και οτιδήποτε νόμιμα μπορεί να ζητήσει. Αν όμως η ΔΕΗ ή το ΔΕΣΜΗΕ προσφύγει σε δικαιολογίες στο δικαστήριο, δε ξέρω ποια θα είναι η έκβαση. Ακόμα και στα ευρωπαικά δικαστήρια να πάει, εσύ μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα δικαιωθεί ο πελάτης? Εγώ δεν είμαι και τόσο σίγουρη, γτ δε θα ξέρω τι θα πει ως δικαιολογία η ΔΕΗ.

 

NIKOS ASTROS, σε καταλαβαίνω φίλε μου: ασχολείσαι με αυτά και σε αφορούν ότι γίνεται με αυτά. Ακούς μια τρελή σε ένα φόρουμ να λέει για πιθανή αλλαγή Management της ΔΕΗ και αλλαγή των συμβάσεων, και λες: "τι γίνεται?".

Δε σου είπα να κοροιδέψεις κανέναν πελάτης και φυσικά να μη ρισκάρεις τη φήμη σου ως επαγγελματία. Εσύ τώρα δουλεύεις με τα δεδομένα που ισχύουν: τα ΦΕΚ, τα ΠΔ, τις συμβάσεις κτλ. Τα δεδομένα αυτά οφείλεις να τα μοιραστείς στο πελάτη σου: να του πεις πως γίνεται η πληρωμή του τέλους του ΑΠΕ, πως πληρώνει το ΔΕΣΜΗΕ τον πελάτη και όλα αυτά που ενδιαφέρουν το πελάτη. Από κει και πέρα, σε περίπτωση των χειρότερων σεναρίων, δεν έχει ευθύνη εσύ σαν μηχανικός: μπορείς να ξέρεις εσύ σε 5 χρόνια αν θα αλλάξει η ΔΕΗ τις συμβάσεις? Πως να το ξέρεις? Μπορεί να το έχεις εσύ στο βάθος του μυαλού σου, από κει και πέρα, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Αν νομίζεις φυσικά ότι εκφράζοντας αυτούς μου τους προβληματισμούς βλάπτω τον κλάδο των ΦΒ, τότε θα σου ζητήσω μεν συγνώμη αλλά θα σου πω ότι σαν μηχανικός που είμαι και γω, έχω γνώμη και προβληματίζομαι γι αυτό το αντικείμενο. Μπορεί να σκέφτομαι πιο απαισιόδοξα από το μέσο όρο, ίσως, αλλά έχοντας εμπειρία σε έργα της ΔΕΗ όπου και εκεί υπάρχουν συμβάσεις κτλ, έχω την επφυλαξή μου. Γιατί και στις συμβάσεις της ΔΕΗ με τους εργολάβους, η σύμβαση ήταν, είναι και πάντα θα είναι υπέρ της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.