Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανοί κίνδυνοι στις επενδύσεις φωτοβολταϊκών


kathighths

Recommended Posts

Με λίγα λόγια την αξιοπιστία του Δημοσίου πρέπει να σταθμίσει κάποιος και όχι της ΔΕΗ.

 

Σωστότατη η αναλυσή σου, αν και στα μη διασυνδεδεμένα νησιά το ΔΕΣΜΗΕ δεν εμπλέκεται. Συνεπώς, υπάρχει μια θολούρα στην υπόθεση και για μένα προσωπικά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά τα λές, όπως άλλωστε και στα των στεγών.

 

Όμως και πάλι αυτοί οι παραγωγοί πληρώνονται από το Τέλος ΑΠΕ. Όσο το κράτος επιμένει να διατηρεί αναντιστοιχία για το πραγματικό του ύψος, θα έρθει η (Δημόσια ή Ιδιωτική ΔΕΗ) και θα πει "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, διότι μπαίνω μέσα αφού δεν μου καλύπτεις την διαφορά έγκαιρα".

 

Γιατί, όπως είπες και εσύ η ΔΕΗ πληρώνει στην ώρα της όλους όσους έχει δοσοληψίες μαζί τους, σε αντίθεση με πολλούς ιδιώτες αλλά και το Δημόσιο. Όταν το Δημόσιο καλύπτει το έλλειμα με την γνωστή του ταχύτητα, ακόμα και η ημικρατική ΔΕΗ θα πει "Ως ΕΔΩ". (για την ιδιωτική δεν το συζητάω καν)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

nikmmech, συμφωνώ μαζί σου. Σίγουρο όσο υπάρχει αυτή η ρευστή κατάσταση με το τέλος του ΑΠΕ και τις δοσοληψίες ΔΕΣΜΗΕ-ΔΕΗ, κανείς δε μπορεί να είναι 100% σίγουρος για τίποτα.

Ειδικά αν η ΔΕΗ αλλάξει χέρια, εγώ φοβάμαι ότι θα γίνουν πολλές αλλαγές. Και αν το Management πάει σε ιδιώτη, τότε θα γνωρίζουμε μια άλλη ΔΕΗ. Ίδωμεν λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι συνάδελφοι και μη.

Μόλις πριν λίγη ώρα είχα την τύχη να συνομιλήσω με τον παλιό μου προϊστάμενο ενός τμήματος της Δέη και του διεμήνυσα όλα όσα ακούγονται για την ΔΕΗ και για τα Φ/Β…. Με διαβεβαίωσε ότι, η τιμή της ΚW/h στο τέλος του έτους θα αλλάξει στα σίγουρα προς τα κάτω…. Στην ερώτηση μου τι θα γίνει με αυτούς που έχουν ήδη κάνει σύμβαση, θα πάρει και αυτούς η μπάλα? Είσαι σοβαρός μου λέει ποιος παπαγάλος κάθετε και σας τα λέει αυτά και γιατί τα πιστεύετε? Η τιμή 0,55 ευρώ είναι δια σφαλισμένη με διαβεβαίωσε, μόνο εάν δεν υφίσταται κράτος τότε θα έχουμε όλοι πρόβλημα όχι μόνο οι παραγωγοί Φ/Β…. και συνεχίζοντας την κουβέντα μας, μου εκμυστηρεύτικε ό,τι και αυτός ήθελε να κάνει μια τέτοια επένδυση στην σκεπή του αλλά δεν τον βοηθά καθόλου αυτή. Μα του κάνω κύριε…. δεν είναι παράλογο η ΔΕΗ να αγοράζει 0,55ευρω και να πουλά 0,11-0,12 ευρώ? Λες μου λέει να μην ξέρουν τι κάνουν αυτοί? Φυσικά και δεν είναι παράλογο την ΣΥΜΦΕΡΕΙ την ΔΕΗ να αγοράζει ΚΑΘΑΡΗ ενέργεια γιατί σε αυτήν που παράγει πληρώνει ρήτρες καυσαερίων (CO2) και τα επόμενα χρόνια αναμένονται πολύ ΥΨΗΛΕΣ, φαντάζομε από την συνθήκη του Κιότο.. Επίσης για τις πληρωμές των οικιακων Φ/Β ναι πληρώνονται από τον ΔΕΣΜΗΕ μου είπε ο παλιός μου προϊστάμενος. Όσο για το μέλλον τις πράσινης ενέργειας στην Ελλάδα, η απάντηση από υποψήφιο πελάτη μου και κολλητό πρωιν υπουργού, είναι η μόνη μας ελπίδα μου είπε για να σωθούμε κτλπ…. Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά να σας έλυσα κάποιες απορίες οι οποίες διαιωνίζονται στο φόρουμ καιρό τώρα….

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, ίσως από έμφυτη επιφυλακτικότητα αλλά και μετά από προσωπική επαγγελματική γνωριμία με αρκετούς υπαλλήλους της ΔΕΗ, δεν μου λύθηκαν οι απορίες. Αλλά αυτό είναι προσωπικό μου θέμα, δε θα κάτσω να σας ζαλίσω με αυτό. Κρατώ τους προβληματισμούς μου και τις επιφυλάξεις μου για μένα.

Link to comment
Share on other sites

NIKOS ASTROS, κανείς δε σου χρεώνει έσενα προσωπικά σα επαγγελματία μηχανικό ότι εξαπατάς πελάτη... Αλίμονο... Το μόνο που λέω είναι ότι η πολιτική του κράτους πάνω σε αυτό το θέμα είναι λανθασμένη.

 

Το κράτος πέταξε ένα δόλωμα στο κόσμο: "Μπορείτε χωρίς να δουλεύετε να έχετε 7000 ευρώ/χρόνο εισόδημα". Λογικό και επόμενο οι πολίτες να το ψάξουν και να το θέλουν, λογικό και επόμενο να αναπτυχθούν πολλές εταιρείες με εγκαταστάσεις ΦΒ σε όλη την Ελλάδα.

 

Ωστόσο, το λάθος του κράτους δεν είναι ότι άνοιξε αυτήν την αγορά. Το λάθος είναι ότι δεν εκτίμησε πολλούς παράγοντες που αφορούν αυτό το άνοιγμα. Το τέλος ΑΠΕ είναι ένα από αυτούς τους παράγοντες.

 

Δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ φίλε μου ως πότε θα συνεχιστεί αυτό το πρόγραμμα? Μέχρι πότε θα μπορεί ο κάθε ιδιώτης (έχει δεν έχει ίδια κεφάλαια) να κάνει ΦΒ εγκαταστάσεις? Πόσες στέγες και πόσα αγροτεμάχια να γίνει Φ/Β?

 

Οπότε φίλε μου, μην εκνευρίζεσαι με τις τοποθετήσεις. Απλά αναπτύσουμε ένα προβληματισμό. Κανείς δε σε είπε απατεώνα, αλίμονο... Αλλά, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, η πολιτική του κράτους ήταν λανθασμένη.

 

Κύριε συνάδελφε προς θεού δεν υπονόησα ότι εσύ πχ με είπες ΑΠΑΤΕΩΝΑ, απλά εξέφρασα ένα προβληματισμό, ότι αισθανόμουν αν θέλεις διαβάζοντας όλα αυτά, πως θα πείσω εγώ αύριο πχ τον θειου μου να επενδύσει 45.000 αν εγώ γεμίζω με αμφιβολίες διαβάζοντας όλα αυτά που λέγονται στο φόρουμ? Όσο για τις τράπεζες αφού όλοι ξέρουμε ότι ελάχιστες είναι αυτές που δίνουν δάνεια για Φ/Β και όχι 100% με πολύ δυσκολία λόγω έλλειψης ρευστότητας. Έμπαση περιπτώσει διάβασε το προηγούμενο μήνυμα μου γιατί έχω καλά νέα…..

 

Εμένα πάλι, ίσως από έμφυτη επιφυλακτικότητα αλλά και μετά από προσωπική επαγγελματική γνωριμία με αρκετούς υπαλλήλους της ΔΕΗ, δεν μου λύθηκαν οι απορίες. Αλλά αυτό είναι προσωπικό μου θέμα, δε θα κάτσω να σας ζαλίσω με αυτό. Κρατώ τους προβληματισμούς μου και τις επιφυλάξεις μου για μένα.

 

 

Κύριε συνάδελφε άλλο υπάλληλοι και άλλο προϊστάμενοι…. ή προσκείμενοι σε πρώιν υπουργούς, αν θέλεις την οικειότητα την απέκτησα ναι γιατί ήμουν και εγώ κάποτε υπάλληλος της ΔΕΗ, όσο για την επιφυλακτικότητα σου καλά κανείς και την έχεις είναι ένα μέτρο αυτοπροστασίας αλλά να μην επηρεάζουμε έστω και άθελα μας και άλλους…

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησοέρα,

Μια πολύ κρίσιμη ερώτηση,μιας και ο διαχειριστής τοποθετεί το θέμα μου στα εργασιακά και δεν θα το δουν αυτοί που πρέπει. Συγκαταλέγεται όμως στα στα ρίσκα για τα φωτοβολταΐκά πάρκα.

Εχουν αρχίσει ήδη οι μπράβοι και πουλάνε προστασία σε παραγωγούς με φωτοβολταΐκά πάρκα, έγινε στην θεσσαλονίκη έμαθα. Απηλούν ότι θα τα σπάσουν η και θα τα κλέψουν. Ξέρω είναι ασφαλισμένα αλλά αν αυτό γίνεται συνεχών η θα ανέβουν πάρα πολύ τα ασφάλιστρα η θα σταματήσει να τα ασφαλίζει η ασφαλιστική. Και τι γίνεται με τα διαφυγόντα κέρδη όταν αυτά θα γίνονται συνέχεια και αργούν να αντικατασταθούν οι ζημιές?

Θέλω να ρωτήσω αν έτυχε σε κάποιον αυτό και καμιά συμβουλή τι πρέπει να κάνουμε, προληπτικά για να μην συνβεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω την τιμη του ρευματος να ανεβαινει αρκετα και σε λιγα χρονια οπου οι τιμες των μπαταριων θα εχουν πεσει κι αλλο ο κοσμος θα στραφει σε αυτονομες λυσεις και δε θα χρειαζεται το δικτυο της ΔΕΗ.

 

Δε ξερω τι θα γινει αν η ΔΕΗ δεν θα εχει οσους πελατες εχει τωρα.

Ασε που σιγα σιγα μπαινουν και ιδιωτες στο παιχνιδι οι οποιοι θα προσφερουν καλυτερες τιμες ρευματος απο τη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε συνάδελφε προς θεού δεν υπονόησα ότι εσύ πχ με είπες ΑΠΑΤΕΩΝΑ, απλά εξέφρασα ένα προβληματισμό, ότι αισθανόμουν αν θέλεις διαβάζοντας όλα αυτά, πως θα πείσω εγώ αύριο πχ τον θειου μου να επενδύσει 45.000 αν εγώ γεμίζω με αμφιβολίες διαβάζοντας όλα αυτά που λέγονται στο φόρουμ? Όσο για τις τράπεζες αφού όλοι ξέρουμε ότι ελάχιστες είναι αυτές που δίνουν δάνεια για Φ/Β και όχι 100% με πολύ δυσκολία λόγω έλλειψης ρευστότητας. Έμπαση περιπτώσει διάβασε το προηγούμενο μήνυμα μου γιατί έχω καλά νέα…..

 

Πρώτον, είμαι γυναίκα. Δεύτερον, άκου απλά τους προβληματισμούς αλλά μη πεις τίποτα στο πελάτη. Ότι λέμε εδώ είναι κουβέντες μεταξύ μηχανικών που γνωρίζουν τον κλάδο. Θα μου πεις: "Και αν ένας ιδιώτης μπεις στο φόρουμ και διαβάσει αυτά, πως να τον πείσω?". Εδω δε μπορώ να σου πω τίποτα. Έχω μάθει να είμαι επιφυλακτική γενικώς, πέρα τι λέει η κάθε ΔΕΗ.

Άλλωστε αγαπητέ, τι να σου έλεγε ο προιστάμενος? Γιατί δε σου είπε για το χρέος του ΔΕΣΜΗΕ (τάξης 200 εκατομμυρίων ευρώ)? Σου είπε τι γίνεται σε περίπτωση ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ? Εξέτασε αυτός ποτέ όλα τα υποψήφια σενάρια? Εγώ αυτό κάνω: εξετάζω κάθε σενάριο, θετικό και αρνητικό, και προσπαθώ να δω τις επιπτώσεις θα έχει το καθένα.

 

να μην επηρεάζουμε έστω και άθελα μας και άλλους…

 

Μπορείς να απορρίψεις τους προβληματισμούς αλλά δε μπορείς να πεις να μην τους εκφράζω. Απομονωσέ με αν θες σα άσχετη που δε ξέρω, και αυτό είναι απόλυτα θεμιτό. Αλλά σαν επαγγελματίας που είσαι, δε πρέπει να πανικοβάλλεσαι με το παραμικρό. Άκου, ρώτα, συζήτησε και από κει και πέρα, κρίνε τι είναι σωστό και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω την τιμη του ρευματος να ανεβαινει αρκετα και σε λιγα χρονια οπου οι τιμες των μπαταριων θα εχουν πεσει κι αλλο ο κοσμος θα στραφει σε αυτονομες λυσεις και δε θα χρειαζεται το δικτυο της ΔΕΗ.

 

Η διασύνδεση με δίκτυο ηλεκτρικής ενέργειας (ΔΕΗ) καλό είναι να υπάρχει για τη διατήρηση της ευστάθειας των τιμών τάσης και συχνότητας.

Όσο μεγαλύτερο είναι ένα δίκτυο, δηλαδή όσο περισσότερους σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας έχει και όσο περισσότερους καταναλωτές (μέσα στο όρια ισχύος του δικτύου) τόσο πιο εύκολο είναι διατηρούνται σταθερές τάση και συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.