Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές με κτηματολόγιο


Recommended Posts

Αποτύπωσα μια ιδιοκτησία σε περιοχή που έχει κτηματογραφηθεί με κλεισμένο το κτηματολόγιο.

 

Το εμβαδόν και τα όρια διαφέρουν σημαντικά μεταξύ της δικιάς μου αποτύπωσης κατόπιν υπόδειξης του ιδιοκτήτη και του κτηματογραφικού αποσπάσματος.

 

Ο ιδιοκτήτης μου ζητά να του υπογράψω τοπογραφικό σύμφωνα με εκείνα τα οποία δείχνει το κτηματογραφικό απόσπασμα.

 

Δικαιούμαι και πρέπει να το κάνω, δεδομένου ότι ίσως κάποια σημεία να πέφτουν μέσα σε άλλη περιφραγμένη ιδιοκτησία αλλά και ότι το κτηματογραφικό απόσπασμα δε δείχνει καν δημοτικό δρόμο τον οποίο το οικόπεδο διαθέτει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Ο ιδιοκτήτης μου ζητά να του υπογράψω τοπογραφικό σύμφωνα με εκείνα τα οποία δείχνει το κτηματογραφικό απόσπασμα

Υπογράφει δήλωση ο ιδιοκτήτης οτι αυτός σου υπέδειξε τα όρια, αυτομάτως δηλαδή εννοείται όχι του κτηματολογίου αλλά τα υλοποιημένα.

Συνεπώς στο τοπογραφικό θα δείξεις και τα δύο αλλά τα "σωστά" θα είναι αυτά που σου υπέδειξε βεβαίως βεβαίως...

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης μου ζητά να του υπογράψω τοπογραφικό σύμφωνα με εκείνα τα οποία δείχνει το κτηματογραφικό απόσπασμα

Υπογράφει δήλωση ο ιδιοκτήτης οτι αυτός σου υπέδειξε τα όρια, αυτομάτως δηλαδή εννοείται όχι του κτηματολογίου αλλά τα υλοποιημένα.

Συνεπώς στο τοπογραφικό θα δείξεις και τα δύο αλλά τα "σωστά" θα είναι αυτά που σου υπέδειξε βεβαίως βεβαίως...

και τι χρήση θα έχει αυτό το τοπογραφικό? αν πάει να πουλήσει ο ιδοκτήτης τι θα αγοράσει ο αγοραστής? ενδεχόμενη πολ. άδεια σε ποιό οικόπεδο θα βγεί?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως ότι μετράς έξω έχει μεγαλύτερη ακρίβεια από ότι έχει καταγράψει το κτηματολόγιο και σε διαστάσεις - εμβαδό και σε θέση (αν έχεις κάνει ένταξη). Κανονικά πρέπει να δείξεις ότι μέτρησες και αν η διαφορά είναι σημαντική ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να προχωρήσει σε διορθωτική πράξη συνυποβάλοντας ενταγμένο τοπογραφικό σου (με το αζημίωτο βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ανεξαρτήτως υποδείξεως του ιδιοκτήτη, είσαι υποχρεωμένος να εφαρμόσεις τίτλους, συμβόλαια, πράξεις εφαρμογής, πράξεις τακτοποίησης, διανομή και μεταβολές της και ό,τι άλλο τεχνικό στοιχείο ορίζει την εν λόγω ιδιοκτησία. Αν δεν υπάρχει τίποτε από αυτά, καταλήγεις στην υπόδειξη του ιδιοκτήτη. Το αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι και η τελική μελέτη της ιδιοκτησίας από την οποία προκύπτει το ορθόν ή μη της υποδείξεως και της υφιστάμενης κατάστασης εν γένει.

 

Κατόπιν πρέπει να εφαρμόσεις τα παραπάνω στο ΕΓΣΑ 87 (προς θεού, όχι με μετατροπή συντ/νων αν πρόκειται για ακίνητο από διανομή του Υπ. Γεωργίας αλλά με εξάρτηση της αποτύπωσής σου από τριγωνομετρικά ή πολυγωνομετρικά του ΟΚΧΕ). Εδώ είναι που θα προκύψουν οι όποιες διαφορές με το Κτηματολόγιο. Αν οι διαφορές αυτές είναι μεγάλες, πέραν των ανεκτών ορίων, τότε η οποιαδήποτε μεταβίβαση του ακινήτου θα κολλήσει στη μεταγραφή του συμβολαίου λόγω των διαφορών της ορθής μελέτης με την καταχώρηση στο Κτηματολόγιο. Θα κληθείς λοιπόν να ετοιμάσεις και φάκελο για τη διόρθωση της καταχώρησης του Κτηματολογίου βάσει της ανωτέρω μελέτης.

 

Υ.Σ. Φρόντισε να πληρωθείς για όλη αυτή τη φασαρία, διαφορετικά κινδυνεύεις να καταλήξεις σε παράδοση πρόχειρης εργασίας που θα δημιουργήσει προβλήματα αργότερα. Υπενθυμίζω ότι σήμερα οι λανθασμένες καταχωρήσεις διορθώνονται με προβλρπόμενη διαδικασία μέσω αιτήσεως στο Κτηματολόγιο, ενώ μετά από λίγα χρόνια θα απαιτείται δικαστική απόφαση. Για αυτό προσοχή στο τι παραδίδεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακου … Το καλύτερο που έχω να σου προτείνω για να μην φτάσεις στο σημείο να ζητάς για κάθε απλό τοπογραφικό που κάνεις και 500 ευρώ είναι να αποτυπώσεις το ακίνητο και όταν θα έχεις το εμβαδό να ζητήσεις από το κτηματολογικό γραφείο τα όρια απόκλισης του συγκεκριμένου ακινήτου . Αν έχεις απόκλιση τότε είσαι αναγκασμένος να προχωρήσεις σε γεωμετρική μεταβολή όπου μόνο τότε θα πρέπει να εξαρτηθείς από τα σημεία του ΟΚΧΕ!! Αν πάλι είσαι μέσα στα όρια ανοχής και γεωμετρικά και βάση του διαγράμματος δεν έχεις μεγάλες αποκλείσεις προχώρησε την υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: για να ελέγξεις το μέγεθος της απόκλισης, χρειάζεσαι εξάρτηση από τα συγκεκριμένα σημεία ;) Εγώ πάντως για "απλό τοπογραφικό" (τον απεχθάνομαι αυτόν τον όρο, συγγνώμη, δεν προτίθεμαι να φανώ προσβλητικός) στο οποίο υποχρεούμαι να ελέγξω το Κτηματολόγιο τόσα χρεώνω. Και αν χρειαστεί και διόρθωση (γεωμετρική μεταβολή) αναπροσαρμώζω την αμοιβή μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κτηματολόγιο έχει φοβερά λάθη.

Αν το εμβαδό είναι εντός ορίων ανοχής το οποίο μπορείς να υπολογίσεις χονδρικά και χωρίς να ζητήσεις κτηματογραφικό απόσπασμα τότε δεν έχεις πρόβλημα, στην αγοραπωλησία φυσικά θα δείξεις αυτό που μέτρησες εσύ.

Το κτηματολόγιο δεν ήρθε για να αντικαταστήσει τη δουλεία του τοπογράφου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι νέος σχετικά στο επάγγελμα για να καταλάβω.. έχω ένα αγροτεμάχιο 100,00 τμ το οποίο δεν το έχω εξαρτήσει από πουθενά αλλά είναι σε ένα τυχαίο σύστημα συντεταγμένων όταν το εξαρτήσω υπάρχει περίπτωση να γίνει 105,00 τμ ;;;;; και κάτι ακόμα ο τύπος της τυπικής αποκλίσεως (10% όπως υπολογίζουν χονδρικά στα κτηματολογικά γραφεία ) δεν είναι ο σ ε = (σ/2)*Κ αυτός δεν αναφέρετε στις τιμές χ,ψ του διαγράμματος και όχι στης τιμές χ, ψ των μετρήσεων του μηχανικού . Έως τώρα δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ να τους δώσω συντεταγμένες αποτύπωσης σε ΕΓΣΑ 87 για να μου για να υπολογιστεί το όριο ανοχής . Αν είμαι κάπου λάθος διόρθωσε με . :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.