Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί Επιστήμης Υλικών,παραμένουν...αμήχανοι


MScEng

Recommended Posts

Και σου ξαναλέω, η υπογραφή είναι δέσμευση εφ'ορου ζωής.Είναι το ένα εκ των δυο πραγμάτων που πρέπει να προσέχουμε που βάζουμε.Ας μου έδιναν και ΠΜ...για ποιό λόγο τελειώνοντας τη σχολή να πάω να χτίζω?Όσον αφορά τη μηχανολογία και την ηλεκτρολογία η σχολή μου δίνει ενα καλό θεωρητικό υπόβαθρο για να ξεκινήσω.Τα έχεις περάσει, τελειώνοντας εσυ ήσουν έτοιμη να υπογράφεις τα ηλεκτρολογικά ενός εργοστασίου?Αν ήταν έτσι τελειώνοντας όλοι οι ΜΜ θα έπρεπε να μπορούν να φτιάχνουν διαστημόπλοια, και οι ΠΜ γέφυρες.Δεν γίνεται έτσι, οι σχολές δίνουν ενα minimum γνώσεων το οποίο ο κάθε απόφοιτος καλείται να εκμεταλλευτεί όπως αυτός πιστεύει.Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας επαγγελματίας που να υπογράφει πράγματα για τα οποία δεν έχει ιδέα.Μου φαίνεται αδιανόητο να υπογράφει κάποιος έτσι για πλάκα πράγματα που δεν γνωρίζει.Ίσως να πρέπει να μην έχω ηλεκτρολογικά, ναι αμα δεν έχουν οι υπόλοιποι ΜΜ ας μην έχω ούτε εγω.Αλλά για τα μηχανολογικά δεν το διαπραγματεύομαι.

 

Υπάρχουν ήδη εξειδικεύσεις στους μηχανικούς...αλλά εσυ μιλάς για εξειδίκευση στην εξειδίκευση?Αυτό σε κάποια άλλη εποχή θα λεγόταν...αιρετικό...Πέρα απο τη πλάκα αν ιδρύονταν ενα νεο σύστημα παρόμοιο με τους γιατρούς που έχουν τόσες εξειδικεύσεις...κλάφτα χαράλαμπε.Άλλη ειδικότητα για να βιδώνει βίδες, άλλος για ΜΕΚ, άλλος για γέφυρες, άλλος για υδραυλικά... χάος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και σου ξαναλέω, η υπογραφή είναι δέσμευση εφ'ορου ζωής.Είναι το ένα εκ των δυο πραγμάτων που πρέπει να προσέχουμε που βάζουμε.Ας μου έδιναν και ΠΜ...για ποιό λόγο τελειώνοντας τη σχολή να πάω να χτίζω?Όσον αφορά τη μηχανολογία και την ηλεκτρολογία η σχολή μου δίνει ενα καλό θεωρητικό υπόβαθρο για να ξεκινήσω.Τα έχεις περάσει, τελειώνοντας εσυ ήσουν έτοιμη να υπογράφεις τα ηλεκτρολογικά ενός εργοστασίου?Αν ήταν έτσι τελειώνοντας όλοι οι ΜΜ θα έπρεπε να μπορούν να φτιάχνουν διαστημόπλοια, και οι ΠΜ γέφυρες.Δεν γίνεται έτσι, οι σχολές δίνουν ενα minimum γνώσεων το οποίο ο κάθε απόφοιτος καλείται να εκμεταλλευτεί όπως αυτός πιστεύει.Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας επαγγελματίας που να υπογράφει πράγματα για τα οποία δεν έχει ιδέα.Μου φαίνεται αδιανόητο να υπογράφει κάποιος έτσι για πλάκα πράγματα που δεν γνωρίζει.Ίσως να πρέπει να μην έχω ηλεκτρολογικά, ναι αμα δεν έχουν οι υπόλοιποι ΜΜ ας μην έχω ούτε εγω.Αλλά για τα μηχανολογικά δεν το διαπραγματεύομαι.

 

Φίλε μου τώρα εστιάζεσαι στο δέντρο και χάνεις το δάσος...Θες τόσο να υπερασπιστείς τα ΕΔ που σου δίνει το κράτος και χάνεις την ουσια της δουλειάς ενός μηχανικού... Το θέμα δεν είναι μόνο ποιος υπογράφει τι...Εκεί έξω υπάρχει ένα σύστημα που αν εσύ δεν θα γίνει καλός μηχανικός, θα σε φάει για πρωινό...

Το κράτος, καλώς ή κακώς ο καθένας το κρίνει όπως πιστεύει, σου έδωσε απεριόριστα ΕΔ των Η/Μ. Μαγκιά σου...Αλλά πρόσεχε, τα ΕΔ αυτά δε θα σε κάνουν Μηχανολόγο ή Ηλεκτρολόγο... Η προσωπική σου ενασχόληση θα δείξει τι είσαι...Και γω αύριο μπορεί να δηλώσω Μηχανολόγος και να ασχοληθώ με μεταλλικές κατασκευές...Είναι δίκαιο αυτό?

Κατι τελευταίο...Επειδή όπως σου είπα μιλάω κάθε μέρα με απόφοιτους ΜΠΔ, έχω δει πολλά...Γενικά αποφοιτούν και ζουν μέσα σε μια σύγχυση...Από μια πρόχειρη στατιστική μπορώ να σου πω ότι 5/10 είναι άσχετοι και οι άλλοι 5/10 είναι συνειδητοποιημένοι...Εσύ θα είσαι στην δεύτερη κατηγορία...Αν όμως αυτός στην πρώτη κατηγορία αύριο μεθαύριο πάει να δουλέψει, θα περάσει μεγάλο ζόρι... Σκέψου ότι υπάρχουν ΜΠΔ που δε ξέρουν τι είναι η ΔΕΠΑ, τι είναι τα ΕΛΠΕ και ποος είναι τώρα ο πρόεδρος της ΔΕΗ... Σκέψου ότι αν τους ρωτήσεις βασικές τεχνικές γνώσεις Μηχανολόγου, δε θα τα ξέρουν... Δε λέω ότι όλοι είναι έτσι (μη νομίζεις, υπαρχουν και απόφοιτοι και από άλλες σχολές που είναι άσχετοι...) αλλά αυτοί οι άσχετοι έχουν μετά την υπογραφή τους, με τα ΕΔ του Μηχανολόγου...

Το συμπέρασμα είναι αυτό που μας λέγαν από μικρά: Την υπογραφή προσέχουμε που την βάζουμε... Και όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας, θα δεις ότι ναι υπάρχουν και μηχανικοί που υπογράφουν αβέρτα κουβέρτα μελέτες, επιβλέψεις κτλ Τι λες σε αυτούς? Τίποτα... Το κράτος τα έδωσε τα ΕΔ, αυτά εκμεταλλεύονται...

 

Τώρα με το φίλο μας τον ΜΕΥ, δε ξέρω πως ακριβώς μπορείτε να διεκδικήσετε ΕΔ, αλλά μάλλον δε θα έπρεπε να σας νοιάζει το ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι αν τους ρωτήσεις βασικές τεχνικές γνώσεις Μηχανολόγου, δε θα τα ξέρουν...

 

Αυτά εννοούνται, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εννοούνται, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε...

 

Πωπω, τώρα θα πέσουν να σε φάνε... Σε προειδοποίησα...

 

Χαχαχαχαχα.... Το θέμα είναι όμως είναι σοβαρό... Τους ρωτάς και σε κοιτάνε σαν χαζό... Δε ξέρουν πολύ βασικά θέματα... Άντε όμως να τους πείσεις ότι δεν είναι Μηχανολόγοι...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το φίλο μας τον ΜΕΥ, δε ξέρω πως ακριβώς μπορείτε να διεκδικήσετε ΕΔ, αλλά μάλλον δε θα έπρεπε να σας νοιάζει το ΤΕΕ...

 

Μας νοιαζει το ΤΕΕ γιατι οι αποφοιτοι προσλαμβανωνται και δουλειουν

με τον μισθο υπαλληλου γραφειου ενω κανουν δουλεια μηχανικου.

Επισης καποια εστω τυπικα ΕΔ θα αναβαθμιζε τον τιτλο σπουδων.

Οχι βεβαια οτι ειναι πανακεια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τώρα εστιάζεσαι στο δέντρο και χάνεις το δάσος...Θες τόσο να υπερασπιστείς τα ΕΔ που σου δίνει το κράτος και χάνεις την ουσια της δουλειάς ενός μηχανικού... Το θέμα δεν είναι μόνο ποιος υπογράφει τι...Εκεί έξω υπάρχει ένα σύστημα που αν εσύ δεν θα γίνει καλός μηχανικός, θα σε φάει για πρωινό...

Το κράτος, καλώς ή κακώς ο καθένας το κρίνει όπως πιστεύει, σου έδωσε απεριόριστα ΕΔ των Η/Μ. Μαγκιά σου...Αλλά πρόσεχε, τα ΕΔ αυτά δε θα σε κάνουν Μηχανολόγο ή Ηλεκτρολόγο... Η προσωπική σου ενασχόληση θα δείξει τι είσαι...Και γω αύριο μπορεί να δηλώσω Μηχανολόγος και να ασχοληθώ με μεταλλικές κατασκευές...Είναι δίκαιο αυτό?

Κατι τελευταίο...Επειδή όπως σου είπα μιλάω κάθε μέρα με απόφοιτους ΜΠΔ, έχω δει πολλά...Γενικά αποφοιτούν και ζουν μέσα σε μια σύγχυση...Από μια πρόχειρη στατιστική μπορώ να σου πω ότι 5/10 είναι άσχετοι και οι άλλοι 5/10 είναι συνειδητοποιημένοι...Εσύ θα είσαι στην δεύτερη κατηγορία...Αν όμως αυτός στην πρώτη κατηγορία αύριο μεθαύριο πάει να δουλέψει, θα περάσει μεγάλο ζόρι... Σκέψου ότι υπάρχουν ΜΠΔ που δε ξέρουν τι είναι η ΔΕΠΑ, τι είναι τα ΕΛΠΕ και ποος είναι τώρα ο πρόεδρος της ΔΕΗ... Σκέψου ότι αν τους ρωτήσεις βασικές τεχνικές γνώσεις Μηχανολόγου, δε θα τα ξέρουν... Δε λέω ότι όλοι είναι έτσι (μη νομίζεις, υπαρχουν και απόφοιτοι και από άλλες σχολές που είναι άσχετοι...) αλλά αυτοί οι άσχετοι έχουν μετά την υπογραφή τους, με τα ΕΔ του Μηχανολόγου...

Το συμπέρασμα είναι αυτό που μας λέγαν από μικρά: Την υπογραφή προσέχουμε που την βάζουμε... Και όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας, θα δεις ότι ναι υπάρχουν και μηχανικοί που υπογράφουν αβέρτα κουβέρτα μελέτες, επιβλέψεις κτλ Τι λες σε αυτούς? Τίποτα... Το κράτος τα έδωσε τα ΕΔ, αυτά εκμεταλλεύονται...

 

Τώρα με το φίλο μας τον ΜΕΥ, δε ξέρω πως ακριβώς μπορείτε να διεκδικήσετε ΕΔ, αλλά μάλλον δε θα έπρεπε να σας νοιάζει το ΤΕΕ...

Όπως είπες απο κάθε σχολή μπορεί να βγαίνουν τούβλα.Το αν θα εκμεταλλευτώ τις γνώσεις που θα μου δωθούν είναι δική μου υπόθεση.Δεν σου μιλάω για αυτό το θέμα αλλά για το αν οι ΜΠΔ αξίζουν ως σχολή, με τα μαθήματα που κάνουν τα ΕΔ των άλλων ΜΜ.Αφου κάνουμε τα ίδια μαθήματα(ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό), τα ίδια πράγματα μαθαίνουμε, τα ίδια δικαιώματα έχουμε.Φυσικά και είναι στο χερί του καθένα απο εκεί και πέρα πως να τα εκμεταλλευτεί.Είναι σαν να μου λες οτι το μόνο που έχει σημασία, στη βαθμολογία των πανελληνίων, είναι το λύκειο που φοιτεί κάποιος.Αυτοί που μοιράζουν υπογραφές έτσι, και δεν έχει παρουσιαστεί καμιά βλάβη, δεν έχει γίνει καμια ζημία, ενω ταυτόχρονα κλέβουν τις δουλειές των άλλων, μαγκιά τους.Μα για αυτό επιλέξαμε τη σχολή...για την υπογραφή.Με τόσα μόρια(με το κόπο δυο χρόνων) θα μπορούσαμε να είχαμε πάει σε άλλα πανεπιστήμια, κοντά στο σπίτι μας.Έτσι λοιπόν, δεν είναι σωστό(για να μη καμιά πιο βαριά κουβέντα) να έρχεται κάποιος να μας λέει κακώς τα έχετε, οι περισσότεροι δεν έχετε ιδέα.Πιστεύεις οτι αν πας στο ΕΜΠ να ρωτήσεις όλοι, και οι 10/10, θα σου αραδιάζουν γνώσεις μηχανολογίας?Είναι προσωπικό ζήτημα του καθένα τι επιστήμονας θα γίνει ανεξάρτητα τη σχολή.Αν κακώς εχω τα δικαιώματα, θα φανεί στη δουλειά μου.Αλλά απο τη στιγμή που πάρα πολλοί συνάδελφοι δουλευουν χωρίς πρόβλημα, έχουν 97% απορροφησιμότητα, σε 2 χρόνια ανεβαίνουν απο υπεύθυνοι Η/Μ συστημάτων σε τεχνικοί διευθυντές...μάλλον δεν έχει πρόβλημα η σχολή...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, τώρα θα πέσουν να σε φάνε... Σε προειδοποίησα...

 

Χαχαχαχαχα.... Το θέμα είναι όμως είναι σοβαρό... Τους ρωτάς και σε κοιτάνε σαν χαζό... Δε ξέρουν πολύ βασικά θέματα... Άντε όμως να τους πείσεις ότι δεν είναι Μηχανολόγοι...

 

Πάμε πάλι...Κάνουμε τα ίδια μαθήματα με μια ροή ΜΜ?Οι ΜΜ που παίρνουν αυτή τη ροή δεν είναι ΜΜ?Αυτό μου λέτε?Σε ενα thread έχω αναλύσει το ΠΣ.Αν κάνω ενα copy-paste θα αρκεστείτε?Έχει καταντήσει κουραστικό.Αν δεν αρκεί που έχουμε ίδιο ΠΣ, τότε όχι δεν είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Τοσο το θεμα της ιδρυσης νεων τμηματων καθως και αυτο της μετεπειτα μετονομασιας τους, κατα την αποψη μου, πρεπει να σταματησει αμεσα. Η χωρα εχει ηδη 140.000 διπλωματουχους μηχανικους (και ποιος ξερει ποσους πτυχιουχους). Μια χωρα με μολις 11 εκατομμυρια πληθυσμο και μηδαμινη βιομηχανια-κατασκευες-αναπτυξη (Η Γερμανια των 85 εκατομμυριων και της βαριας βιομηχανιας εχει μολις 250.000).

Το να βγαζουμε αβερτα κουβερτα μηχανικους μονο και μονο για να ικανοποιησουμε το αισθημα των γονιων-μαθητων, την "ανθηση" της οικονομιας καποιων πολεων μεσων ενοικιων-μπαρ-καφε-ταβερνων και της απαιτησης καποιων να διορισθουν ως καθηγητες στον τοπο μονιμης διαμονης τους ειναι απλα ανοητο.

Οσον αφορα το θεμα των ΕΔ και των σχολων ειναι πρωτιστος απαραδεκτο απο την μερια του κρατους να ιδρυει σχολες χωρις ΕΔ και κατα δευτερον φταινε οι φοιτητες οι οποιοι σε πρωτη φαση δεν κανουν μια στοιχειωδη αναζητηση ωστε να μαθουν τι ειναι η καθε σχολη και την επιλεγουν με βαση το ονομα και σε δευτερη φαση οταν απαιτουν να παρουν δικαιωματα τα οποια δεν δικαιουνται.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο το θεμα της ιδρυσης νεων τμηματων καθως και αυτο της μετεπειτα μετονομασιας τους, κατα την αποψη μου, πρεπει να σταματησει αμεσα. Η χωρα εχει ηδη 140.000 διπλωματουχους μηχανικους (και ποιος ξερει ποσους πτυχιουχους). Μια χωρα με μολις 11 εκατομμυρια πληθυσμο και μηδαμινη βιομηχανια-κατασκευες-αναπτυξη (Η Γερμανια των 85 εκατομμυριων και της βαριας βιομηχανιας εχει μολις 250.000).

Το να βγαζουμε αβερτα κουβερτα μηχανικους μονο και μονο για να ικανοποιησουμε το αισθημα των γονιων-μαθητων, την "ανθηση" της οικονομιας καποιων πολεων μεσων ενοικιων-μπαρ-καφε-ταβερνων και της απαιτησης καποιων να διορισθουν ως καθηγητες στον τοπο μονιμης διαμονης τους ειναι απλα ανοητο.

Οσον αφορα το θεμα των ΕΔ και των σχολων ειναι πρωτιστος απαραδεκτο απο την μερια του κρατους να ιδρυει σχολες χωρις ΕΔ και κατα δευτερον φταινε οι φοιτητες οι οποιοι σε πρωτη φαση δεν κανουν μια στοιχειωδη αναζητηση ωστε να μαθουν τι ειναι η καθε σχολη και την επιλεγουν με βαση το ονομα και σε δευτερη φαση οταν απαιτουν να παρουν δικαιωματα τα οποια δεν δικαιουνται.

Πίστεψε με, τη σχολή την επιλέξαμε με βάση τα δικαιώματα...όχι το όνομα...

Link to comment
Share on other sites

Archytas συγνώμη αλλά τι μένος είναι αυτό εναντίον μας? Καταλαβαίνεις ότι με αυτά που γράφεις προσβάλλεις και απαξιώνεις Μηχανικούς Πολυτεχνείου χωρίς επιχειρήματα? Γενικά με τι ιδιότητα μας κρίνεις για να ξέρουμε με ποιόν συνομιλούμε? Γενικά Βαγγέλη νομίζω ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι με τέτοιες ανώνυμες επιθέσεις. Ευτυχώς τέτοιος αδικαιολόγητος ρατσισμός εναντίον μας στην αγορά εργασίας δεν υπάρχει και ο καθένας κρίνεται με βάση τις γνώσεις και τις δεξιότητες του! Όσον αφορά τους ΜΕΥ από το πρόγραμμα σπουδών φαίνεται ότι είναι ένα αρκετά αξιόλογο τμήμα και άποψη μου είναι ότι οι απόφοιτοι του πρέπει να εγγράφονται στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.