Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφές ιδιοκτητών


jbisda

Recommended Posts

Αν πάει αυτός για τον έλεγχο πληρότητας (να παραδώσει φάκελο), φυσικά και ναι.

 

Εσύ θα φαίνεσαι ΜΟΝΟ σε μία υπεύθυνη δήλωση δηλαδή (εις διπλούν), σαν ιδιοκτήτης που εξουσιοδοτείς τον δείνα (στην εξουσιοδότηση) και ως υπογραφή στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι τα μπλέκεις λίγο, καθώς στο τέλος εσύ (ως άλλος ιδιοκτήτης) θα έχεις εξουσιοδοτήσει τον πρώτο συνιδιοκτήτη να κάνει την διαδικασία τακτοποίησης, και αυτος με τη σειρά του θα εξουσιοδοτεί τον μηχανικό να διεκπεριαώσει τη διαδικασία, το οποίο δεν ξέρω και κατά πόσο είναι δόκιμο. Δεν είναι πιο απλό να κάνουν και οι δύο συνιδιοκτήτες εξουσιοδότηση στο μηχανικό, και να τελειώνει εκεί?

 

Υ.Γ. η nisorvani :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει αυτός για τον έλεγχο πληρότητας (να παραδώσει φάκελο), φυσικά και ναι.

 

Εσύ θα φαίνεσαι ΜΟΝΟ σε μία υπεύθυνη δήλωση δηλαδή (εις διπλούν), σαν ιδιοκτήτης που εξουσιοδοτείς τον δείνα (στην εξουσιοδότηση) και ως υπογραφή στην αίτηση.

 

Καταλαβαίνεις ότι διαχωρίζω την εξουσιοδότηση προς τον μηχανικό που θα πάει τα δικαιολογητικά και θα τρέξει στη πολεοδομία και την εξουσιοδότηση του ενός ιδιοκτήτη για τον άλλον ιδιοκτήτη να κάνει την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα μπλέκεις λίγο, καθώς στο τέλος εσύ (ως άλλος ιδιοκτήτης) θα έχεις εξουσιοδοτήσει τον πρώτο συνιδιοκτήτη να κάνει την διαδικασία τακτοποίησης, και αυτος με τη σειρά του θα εξουσιοδοτεί τον μηχανικό να διεκπεριαώσει τη διαδικασία, το οποίο δεν ξέρω και κατά πόσο είναι δόκιμο. Δεν είναι πιο απλό να κάνουν και οι δύο συνιδιοκτήτες εξουσιοδότηση στο μηχανικό, και να τελειώνει εκεί?

 

Υ.Γ. η nisorvani :smile:

 

Μωρέ όλοι δίκιο έχουμε αλλά στην αίτηση αναγράφεται το όνομα του ενός ιδιοκτήτη.Και οι 2 όντως εξουσιοδοτούν το μηχανικό να τρέξει τη δουλειά τους. Η πολεοδομία μπορεί όμως να σου πεί ότι εγώ θέλω και εξουσιοδότηση του ενός ιδιοκτήτη προς τον άλλον για την συμπλήρωση της αίτησης. Στην Ελλάδα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

@nisorvani :

 

Sorry !

 

@Μάχιμε :

 

Κάνε αυτό που σου λέει Η nisorvani για να είσαι οκ. Εξουσιοδότηση ΚΑΙ οι δύο συνιδιοκτήτες προς τον 3ο, για να κινήσει τις διαδικασίες.

 

Αν κάνετε εξουσιοδότηση στον μηχανικό (είσαι εσύ, είναι κάποιος άλλος ο μηχανικός ; ), τότε κατά τη γνώμη μου και βάσει των όσων έχω πράξει μέχρι στιγμής, αρκεί μόνο η εξουσιοδότηση αυτού που αναγράφεται και στην αίτηση. Ούτως ή άλλως, σαν ελέγχουσα αρχή είναι καλυμμένη η Πολεοδομία με την Υπεύθυνη Δήλωση που κάνεις εις διπλούν. Τώρα, ποιος θα κάνει και σε ποιον εξουσιοδότηση, είναι ψιλά γράμματα.

 

Εγώ φαντάσου σαν μηχανικός (και ΜΗ εξουσιοδοτημένος), λόγω κωλύμματος του εξουσιοδοτημένου, πήγα και διεκπεραίωσα διαδικασία μόνος μου. Δεν σου ζητάνε ταυτότητα, ούτε και τους ενδιαφέρει και ποιος είσαι. Σημασία έχει να υπογράψουν οι συνιδιοκτήτες εκεί που πρέπει να υπογράψουν, να κάνουν το γνήσιο της υπογραφής στις υπεύθυνες δηλώσεις (οι συνιδιοκτήτες πάλι) και να υπάρχει πληρότητα στο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι φαντάζομαι αντιληφθήκατε την απορία μου νομίζω ότι είναι εύλογη.:) Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την υπομονή σας ! Όντως αγαπητέ Directionless είναι ψιλά γράμματα αυτά αλλά όπως είπα στην Ελλάδα είμαστε και το χαρτομάνι πάει σύννεφο. Που να δείτε τι ζητάνε για το ΚΕΝΑΚ!!!! Εγώ είμαι ο μηχανικός που θα τρέξει και απλά μου έχει τύχει συγκυριότητα 2 ιδιοκτητών γι'αυτό ρωτάω. Οπότε θα γίνουν οι υπεύθυνες δηλώσεις εξουσιοδότησης προς εμέ (2 συνολικά τον αριθμό για κάθε ιδιοκτήτη), (4 υπεύθυνες δηλώσεις με τα στοιχεία του ακινήτου 2 για κάθε ιδιοκτήτη) καθώς και 2 αιτήσεις τακτοποίησης που συμπληρώνονται από τον ένα και υπογράφει απλά και ο άλλος. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ ξέρω γενικά στις αιτήσεις ότι μπορούν να γραφτούν και 2 ή και περισσότεροι συνιδιοκτήτες. Και εννοώ γενικά, όχι μόνο τώρα για την περίπτωση του 3843. Να φανταστείτε μου είχε τύχει άδεια μικρης κλίμακας και στην μπροστινή σελίδα του εντύπου, που ουσιαστικά είναι αίτηση, μου είχαν πει στην πολεοδομία (Σωκράτους) να βάλω και τους δύο ιδιοκτήτες.

 

Directionless: Δεν υπάρχει θέμα, απλώς διευκρίνισα το φύλο μου :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι, τώρα το θυμήθηκαν πάλι ε ;

 

Και γω αυτό ξέρω. Άλλωστε η αίτηση είναι συνοδευτική στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Όταν υποβάλλεις αίτημα προς δημόσια υπηρεσία, πάντα έχεις ένα χαρτί που το βαφτίζεις αίτηση (μπορεί να 'ναι και χειρόγραφο), ακριβώς για να διακινηθεί εσωτερικά και να φτάσει εκεί που πρέπει να φτάσει.

Ούτε επίσημο έγγραφο είναι, ούτε τίποτα. Γράφεις ό,τι θες και το πρωτοκολλείς.

 

Οπότε, γράφεις 1, 2 ή 3 ονόματα. Στην τελική, αν πέσεις σε κανέναν περίεργο, το πολύ πολύ να το διορθώσεις επι τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι φαντάζομαι αντιληφθήκατε την απορία μου νομίζω ότι είναι εύλογη.:) Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την υπομονή σας ! Όντως αγαπητέ Directionless είναι ψιλά γράμματα αυτά αλλά όπως είπα στην Ελλάδα είμαστε και το χαρτομάνι πάει σύννεφο. Που να δείτε τι ζητάνε για το ΚΕΝΑΚ!!!! Εγώ είμαι ο μηχανικός που θα τρέξει και απλά μου έχει τύχει συγκυριότητα 2 ιδιοκτητών γι'αυτό ρωτάω. Οπότε θα γίνουν οι υπεύθυνες δηλώσεις εξουσιοδότησης προς εμέ (2 συνολικά τον αριθμό για κάθε ιδιοκτήτη), (4 υπεύθυνες δηλώσεις με τα στοιχεία του ακινήτου 2 για κάθε ιδιοκτήτη) καθώς και 2 αιτήσεις τακτοποίησης που συμπληρώνονται από τον ένα και υπογράφει απλά και ο άλλος. Σωστά?

 

Συνάδελφοι τα συνόψισα νομίζω οκ...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Τσέκαρε μόνο αν ζητάνε και 3η αίτηση (π.χ Πολεοδομία στη Σωκράτους) και επίσης, αν ζητάνε και συμπληρωμένο το ειδικό βιβλίο καταχώρησης (συμπληρωμένα από ΙΙ->ΙV - το ζητάνε στη Σωκράτους). Αν ναι, θα το βρεις στο σάιτ του ΥΠΕΚΑ, στα έντυπα (αυτά που προορίζονται για την Υπηρεσία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.