Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφές ιδιοκτητών


jbisda

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας

χρήσης...(άρθρο 5 παρ. 1α του 3843)

Επειδη έγινε μπέρδεμα, αρκεί οι χώροι αυτοί να είναι κύριας χρήσης εννοείται!!!

Link to comment
Share on other sites

Einsturzende Neubauten, Koenig Feurio!!!

 

(Σ' αρέσει ο Μπλίξας Μετρητά -ή-ζεστό-χρήμα-εναλλακτικά- Highlander ; :razz:)

 

Το θυμάμαι που το 'παιζε πολύ στην Rebound μία φορά και έναν καιρό ... (πρώην Problem για τους παλαίουρες).

 

@nisorvani :

 

Αν δηλώσει υπνοδωμάτιο, μπάνιο και κουζίνα στο υπόγειο, που περιείχε πριν την τακτοποίηση βοηθητικούς χώρους (αποθήκη) καλύπτεται, σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

α ξέρεις και Rebound?!!!! Εσύ είσαι παλιός!!!!! χαχαχα μια φορά και ένα καιρό. Τους έχω δεί και live το 2004 νομίζω, φέτος δεν πήγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@nisorvani:

 

κατ' αρχάς ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με ό,τι επιθυμεις για το 2011 να σου φερει! :)))

Επειδή εχω μια περιπτωση τακτοποιησης παταριου (ορόφου) από πλάκα με ο/σ, ειναι επιφάνεια που δύναται να τακτοποιηθεί με τη ρύθμιση του Ν.3843 ή θέλει κανονικα αναθεωρηση αδειας??

 

Το περιεργο ειναι οτι υπήρχε περιθωριο για τη δομηση, ωστοσο ο μηχ/κος που εβγαλε την αδεια δεν το εμφανισε ποτε στην πολεοδομια. Επομενως δεν υπάρχουν σχεδια (ουτε καν κατασκευαστικά!!)..

 

Μπορει λοιπον να τακτοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

............

Όσον αφορά στο WC εάν υπάρχει στο υπόγειο ήδη δηλωμένο από την άδεια, τότε εγώ προσωπικά (το έχω κάνει μάλιστα σε τακτοποίηση) θα το έβγαζα εκτός των προς τακτοποίηση τετραγωνικών. ......

 

Πώς γίνεται αυτό? ήταν wc αποθήκης και έγινε wc χώρου κυρίας χρήσης

Link to comment
Share on other sites

jbisda: Θα πρέπει σε πρώτη φάση να δεις σε τομή (ή όψη) εάν το πατάρι αυτό ειναι εντός εγκεκριμένου όγκου-κελύφους του κτιρίου, Εάν εμπεριέχεται, τότε ναι, τακτοποιείται κανονικά. Σε περίπτωση όμως που είναι εκτός δεν υπάγεται στο νόμο.

Ιάμβλιχος: Θεωρώ ότι το wc (από τον κτιριοδομικό) είναι βοηθητικός χώρος από μόνος του. Δεν είναι wc αποθήκης, wc κατοικίας, κτλ., και εφόσον ήταν δηλωμένο στην άδεια, δε βρίσκω το λόγο για τον οποίο πρέπει να τακτοποιηθεί και να δηλωθεί ξανά ως wc. Καταλαβαίνω, βέβαια, το σκεπτικό σου. Αντίστοιχο θέμα είναι π.χ. εάν ο υπόγειος χώρος είναι δηλωμένος ως αποθήκη, έχει μετατραπεί σε κατοικία, αλλά η κατοικία περιλαμβάνει και αποθήκη. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση πάλι; Την αποθήκη τη μετράς στα τετραγωνικά της τακτοποίησης ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.