Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


Recommended Posts

Και εγώ λίγο χλωμό το κόβω να συμφώνησε ο λογιστής.

 

 

 

Και να συμφώνησε το γεγονός παραμένει. Το συμπέρασμα του εκ Θεσσαλονίκης φίλου μας είναι εσφαλμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ολοκληρο το σεμηναριο του ΤΕΕ σε PDF

εχει και το σημειο για τις επιδοτησεις απο το ΕΣΠΑ

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/tee_seminario_forologia2011.pdf

ριξτε μια ματια στη σελιδα 16 και 60 του κειμενου και θα καταλαβετε!

 

αν ειναι η οχι εσφαλμενο το συμπερασμα μου ειναι δικη σου αποψη! το μονο σιγουρο ειναι οτι περναει στα βιβλια σαν αρνητικο τιμολογιο και οχι σαν εσοδο! καρατσεκαρισμενο!!!!!!

σαν εσοδο μπαινει μονο η επιδοτηση του ΟΑΕΔ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσοδο για την φορολογία εισοδήματος, έσοδο για την φορολογία στον ΦΠΑ ?

Πολλές τελικά οι αβεβαιότητες .

Αλήθεια το αρνητικό τιμολόγιο τι είναι ?

(προσπάθησα να το δω αλλά δεν ανοίγει)

Link to comment
Share on other sites

"Η επιχορήγηση για αγορά παγίων καταχωρείται στο βιβλίο ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ αρνητικά

στην αξία αγοράς. Δεν θεωρείται ακαθάριστο έσοδο (εγγ. 1053838 /1065/Α0015/05)"

 

(Αυτό αναφερει η σελ 16)

 

Εχω την εντύπωση πως το αποτελεσμα ειτε με τον εναν τρόπο ειτε με τον αλλο ειναι ακριβως το ιδιο, οπότε δεν τίθεται και φοβερό ζητημα..

Link to comment
Share on other sites

Αντε και βρήκαμε τον σωστό τρόπο , το άλλο σημείο του συμπεράσματος , αυτό για την αρνητική εισροή χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, μπορείς να το εξηγήσεις ?

 

"Η επιχορήγηση για αγορά παγίων καταχωρείται στο βιβλίο ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ αρνητικά

στην αξία αγοράς. Δεν θεωρείται ακαθάριστο έσοδο (εγγ. 1053838 /1065/Α0015/05)"

 

(Αυτό αναφερει η σελ 16)

 

Εχω την εντύπωση πως το αποτελεσμα ειτε με τον εναν τρόπο ειτε με τον αλλο ειναι ακριβως το ιδιο, οπότε δεν τίθεται και φοβερό ζητημα..

 

Είπα εγώ ότι είναι έσοδο για τη φορολογία εισοδήματος ? (αν και εμμέσως θα φορολογηθεί )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τώρα που ρώτησα έναν λογιστή, μου είπε ότι θα πάει στα ΕΣΟΔΑ, σε στήλη διαφορετική κτλ και θα μπει κανονικά στον 310 της Φ2.

 

Μετά άρχισε και μου έλεγε και κάτι άλλα περί ΤΕΜΠΕ και άμα έχει τόκους τότε βάζεις την επιδότηση αριστερά και τους τόκους δεξιά κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις επιδοτήσεις δαπανών λειτουυργίας (πχ ΤΕΜΠΕ για τόκους, ΟΑΕΔ για δαπάνες προσωπικού) τότε η επιδότηση μειώνει την εκπεστέα δαπάνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με συγχωρείτε για το πρήξιμο αλλά ο αλγόριθμος 20% για την απόσβεση των παγίων που λέγαμε δεν ισχύει στην περίπτωση μου, όπως δεν ισχύει και στην περίπτωση που αποσβαίνεις πάγια όταν η τελική επένδυση ξεπερνά τα 10.000.

 

Δηλαδή.

Παράδειγμα 1: Επένδυση 5.000 (κάτω από 10.000)

 

0,2 * 5.000 = 1000 τα οποία πρέπει να αποσβέσουμε...

ή εν γένει 0.2* στην αξία κάθε αντικεμένου που επιδοτηθήκαμε και είμαστε εντάξει

 

Παράδειγμα 2: Επένδυση 10.200 (άνω των 10.000)

Εδώ έχουμε επιδοτηθεί στα 8.000...

Αλλά δεν μπορούμε να πάμε με τον παραπάνω αλγόριθμο...

Τι θα κάνουμε; Θα μοιράσουμε το ποσό των 8.000 (κατά την κρίση μας) στα διάφορα αντικείμενα που έχουμε αγοράσει; :roll:

:?:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μοιράσεις την επιδότηση που πήρες αναλογικά στα αντικείμενα που αγόρασες (και για το οποία επιδοτήθηκες) βάση του τύπου:

8000*(A/(A+B)) για το Α αντικείμενο και 8000*(Β/(A+B)) για το Β αντικείμενο. (έστω ότι έχεις επιδοτηθεί για 2 αντικείμενα).

Αυτή είναι προσωπική άποψη, αλλά νομίζω σωστή, αφού η επιδότηση σου ήταν για το σύνολο της δαπάνης.

Οπότε αν η δαπάνη <= 10000 τότε είναι εύκολα τα πράγματα,

αν η δαπάνη > 10000 τότε η λογική λέει ότι επιδοτήθηκες αναλογικά για κάθε σου αντικείμενο.

 

Αλλά ακόμα και να τη μοιράσεις κατά τον τρόπο που σε βολεύει (χωρίς να υπερβείς το 80% σε κάποιο αντικείμενο) ο τελικός λογαριασμός για τη φορολογία σου είναι ίδιος.

 

Παράδειγμα 1.

Α=6000

Β=10000

επιδότηση 8000.

 

Επιδότηση για το Α προϊόν 8000*(6000/16000)=3000

Επιδότηση για το Β προϊόν 8000*(10000/16000)=5000.

 

Άρα έχεις για απόσβεση 3000 από το προϊόν Α και 5000 για το προϊόν Β, σύνολο για αποσβέσεις 8000.

 

Παράδειγμα 2.

για τα ίδια ποσά, θεωρείς το προϊόν Α ως "μη επιδοτούμενο" και περνάς όλη την επιδότηση στο Β.

Άρα για απόσβεση έχεις 6000 για το Α και 2000 για το Β, σύνολο 8000.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.