Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚ......Συννενοηθήκαμε.

Απλά όταν ρώτησα το λογιστή μου να μου πεί το ύψος των εξόδων μου στο έτος 2010 για να υπολογίσω σε συνάρτηση με τα έσοδα, που στέκομαι στην κλίμακαμ, μου ανέφερε το σύνολο των εξόδων συμπεριλαμβανομένων και των τιμολογίων που είχαν επιδοτηθεί με 80%. Ελπίζω να το ξέρει και εγώ να μην το κατάλαβα σωστά........

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είχε ενημερωθεί ακόμα για το τιμολόγιο επιδοτήσεων που έκοψες ή δε το είχε καταχωρήσει στο σύστημα του.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα...

Στο 613 μπαίνει φαντάζομαι η αξία παγίων που έχει αποσβεστεί.

Αν είναι έτσι όμως τότε γιατί είναι ορθό ότι

 

"Το ποσό προς απόσβεση θα είναι αυτό που απομένει μετά την αφαίρεση της επιδότησης."???

 

Το ρωτάω γιατί στην περιοδική μου (μαζί με το ΦΠΑ) στα έξοδα έχει μπει το ποσό ως 10.000. (10.000+2300). Αυτό σημαίνει ότι στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα εμφανιστεί ο εν λόγω αριθμός και στο 656. Οπότε στο 613 μπαίνει η απόσβεση (νομίζω) και πρέπει κάποια στιγμή το ισοζύγιο αυτών να μηδενιστεί (όταν ολοκληρωθεί η απόσβεση).

 

Εσείς λέτε ότι πρέπει να αφαίρέσουμε από αυτό τα 8.000, και μετά να κάνουμε απόσβεση 10.000-8.000=2.000?

 

Όμως έτσι στην σταδιακή πρόσθεση της απόσβεσης 2.000 (ας γίνει με όποιον συντελεστή θέλουμε, όχι κατ' ανάγκη 100%), στο μητρώο Παγιών, τα 10.000 δε θα βγούν ποτέ (στο άθροισμα κάθε χρήσης). Δηλαδή παράδειγμα για πάγιο με 30% συντελεστή και καθαρή αξία 2450.00 έχουμε τον παρακάτω πίνακα:

2.450,00 € 30,00% 428,75 € 735,00 € 735,00 € 551,25 €

την 1η, 2η κλπ χρονιά. Αυτό το πάγιο αποσβαίνει τελείως την 4η χρονιά.

 

-Αν αυτό το αποσβαίναμε στην αξία μείον την επιδότηση, τότε πως θα προκυψει η χρονιά που τελικά θα αποσβέσει; Δηλαδή πρέπει να θυμόμαστε κάθε χρονιά ότι τα ΧΥΖ ήταν από επιδότηση και αφαιρέθηκαν...

-Επίσης αν κάνουμε αποσβέσεις του αφαιρούμενου ποσού θα γίνει μπέρδεμα με άλλα πάγια που έχουν άλλους συντελεστές.

-Τέλος ποιος μας λέει ότι πρέπει να ισοκατανέμουμε την επιδότηση σε όλα τα πάγια; Από που αποφασίστηκε αυτό; Αυθαίρετα;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας -- μπορεί να έχω και άδικο βέβαια... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα...

Στο 613 μπαίνει φαντάζομαι η αξία παγίων που έχει αποσβεστεί.

Αν είναι έτσι όμως τότε γιατί είναι ορθό ότι

 

"Το ποσό προς απόσβεση θα είναι αυτό που απομένει μετά την αφαίρεση της επιδότησης."???

 

QUOTE]

 

 

 

Γιατί δεν είναι ?

Το ότι φορολογικά δεν μπορείς να εκπέσεις απόσβεση σε πάγιο που επιχορηγήθηκε (εκτός και αν πρόκειται για επιχορήγηση με βάση το ν 3299/2004) δεν το λέω εγώ ή κάποιος άλλος , αλλά το προβλέπει ο φορολογικός νόμος.

Στις δηλώσεις ΦΠΑ απεικονίζεις εισροές και εκροές προκειμένου να αποδοθεί ο ΦΠΑ και στις δηλώσεις εισοδήματος απεικονίζεις εισροές και εκροές προκειμένου να υπολογισθεί και να αποδοθεί ο φόρος εισοδήματος. Τα συνολικά ποσά στις δύο δηλώσεις μπορεί να συμφωνούν πλην όμως αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο.

Τα έξοδα της χρήσεως με τα πάγια πως σχετίζονται (πλην της αποσβέσεως αυτών ) ?

Το κάθε πάγιο έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και την δική του απόσβεση. Εχεις το μητρώο παγίων στο οποίο τα παρακολουθείς. Υπολογίζεις την απόσβεση ενός εκάστου εξ αυτών και με το συνολικό άθροισμα ενημερώνεις το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ για την αξία της ετήσιας αποσβέσως των παγίων της χρήσεως.

 

Οι εισροές που απεικονίζονται στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ δεν σημαίνει ότι αποτελούν και δαπάνες-έξοδα της χρήσεως. Μπορεί να συμπίπτουν , μπορεί και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι ?

Το ότι φορολογικά δεν μπορείς να εκπέσεις απόσβεση σε πάγιο που επιχορηγήθηκε (εκτός και αν πρόκειται για επιχορήγηση με βάση το ν 3299/2004) δεν το λέω εγώ ή κάποιος άλλος , αλλά το προβλέπει ο φορολογικός νόμος.

Μπορεί να συμπίπτουν , μπορεί και όχι.

 

ok σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα κοιτάξω τον νόμο για ενημέρωση.

Συνήθως συνέπιπταν σε εμένα, για αυτό μου φαίνεται λάθος αν δεν συμπέσουν... Η δύναμη της συνήθειας βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

1) Στο βιβλίο εσ-εξ θα την καταχωρήσεις στην πλευρά των εσόδων σε ξεχωριστή στήλη (ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ κλπ).

2) Στις δηλώσεις ΦΠΑ οι επιχορηγήσεις, επιδοτήσεις κλπ πάνε πάντα ΑΡΙΣΤΕΡΑ.

3) Κλάσμα pro-rata θα δημιουργηθεί αν κάνεις πράξεις (ΠΩΛΗΣΕΙΣ) οι οποίες δεν σου δίνουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους π.χ είσαι μηχανικός και ασφαλιστής ή έχεις και έσοδα από έκπαιδευτικές δραστηριότητες.

4) Το χαρτόσημο των μισθωμάτων αποδίδεται στην ΔΟΥ από τον ιδιοκτήτη (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) μέσω της φορολογικής δηλώσεως (όταν αυτή εκκαθαριστεί ) .

5) Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάταξη για το ποιός τελικά βαρύνεται (πληρώνει) με το χαρτόσημο των μισθωμάτων . Είναι θέμα συμφωνίας των δύο συμβαλλομένων μερών .

 

Καλησπέρα και από μένα. Αυτό που με δυσκολεύει στην κατανόηση είναι πως μπαίνοντας το τιμολόγιο στην πλευρά των εσόδων - δεν θα δηλωθεί στην πλευρά των εσόδων στις περιοδικές και εκκαθαριστικές δηλώσεις όπως λεει ο νόμος αλλά θα είναι μειωτικό των εξόδων.

Μπορείς να μας πεις συγκεκριμένα στην περιοδική και στην εκκαθαριστική σε ποιο κελί μπαίνει. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις συγκεκριμένα στην περιοδική και στην εκκαθαριστική σε ποιο κελί μπαίνει. Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Ρίξε μια ματιά στις παραπάνω δημοσιεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει φέτος επιδότηση από το πρόγραμμα νέων επιστημόνων. Το ερώτημα είναι το εξής. Την προσθέτω για τον υπολογισμό των εσόδων; Δηλαδή μπορεί η επιδότηση να με ανεβάσει πάνω από το αφορολόγητο;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα γράφεις. (επειδή μιλάμε για το ΕΣΠΑ την επιχορήγηση αντί του κωδ. 681 να χρησιμοποιήσεις τον κωδ. 904 -στον ίδιο πίνακα-).

 

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά σε μένα απραμένει η ερώτηση στην εκκαθαριστική ΦΠΑ που μπαίνει η επιδότηση. Επίσης η ερώτηση που έκανα σχετικά με το που πρέπει να γραφτεί η επιδότηση έχει να κάνει με εναν φορολογικό οδηγό για επιδοτήσεις (που τυχαίνει να βρήκα στο ιντερνετ το λινκ θα το βαλω αυριο) και έλεγε πως επιδοτήσεις για συγκεκριμένου τύπου πάγια δεν αποτελούν προσθετικό στο εισόδημα αλλά μειωτικό στα έξοδα. πρακτικά αν εγω βάλω στην περιοδική το 310 κελί δηλώνω περισσότερα ακαθάριστα έσοδα πράγμα που δεν είναι σωστό. επίσης δηλώνω και όλα τα έξοδα.

Αν Κκαταλαβαίνω σωστά πάντως είπες πως δεν γίνεται να μπει επιδότηση στο δεξί μέρος της δήλωσης. πρακτικά πως λύνουμε το πρόβλημα αυτό στα βιβλία μας?

επίσης αν κατάλαβα καλά αυτό το λινκ

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1195467998

θα πρέπει η απόσβεση να υπολογίζεται επί του όλου ποσού και μετά να αφαιρείται η επιχορήγηση, έχω καταλάβει σωστά?

συγγνώμη για την ταλαιπορεία αλλά μου φαίνεται παράδοξο να δηλώσω έσοδα που δεν είχα ( γιατί είναι σαν απλύστατα κάποιςο άλλος να ήρθε μαζί μου στο ταμείο και να μου έδωσε τα υπόλοιπα χρήματα και ο μαγαζάτορας να μου έκοψε εμένα απόδειξη μόνο για αυτό που πλήρωσα)

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν καταχράζομαι τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.