Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής εσωτερικής πίεσης cpi κατά EC1


 

Recommended Posts

ο ΕC1 αναφέρει για κτίρια χωρίς καθοριστική πλευρά

(6) For buildings without a dominant face, the internal pressure coefficient cpi should be determined

from Figure 7.13, and is a function of the ratio of the height and the depth of the building, h/d, and the

opening ratio μ for each wind direction θ, which should be determined from Expression (7.4).

Figure 7.13 — Internal pressure coefficients for uniformly distributed openings

Σ

Σ =

area of all openings

area of openings where cpe is negative or - 0,0

μ (7.4)

...

NOTE 2 Where it is not possible, or not considered justified, to estimate μ for a particular case then cpi

should be taken as the more onerous of +0,2 and -0,3.

΄

Όταν σε ανεμοθύελλα θεωρώ ότι όλα τα ανοίγματα είναι κλειστά, τότε λογικό είναι να μην υπάρχει καθοριστική πλευρά. Τότε ποια τιμή λαμβάνω όμως για τον συντελεστή μ??

Αν μ=0 τότε ποια η τιμή του συντελεστή cpi από το διάγραμμα 7.13 του EC1 ή του σχ 6,13 σελ 106 του βιβλίου του Ερμόπουλου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μήπως σε αυτήν την περίπτωση ισχύει το παρακάτω;

 

"Όπου δεν είναι δυνατή ή δεν θεωρείται επαρκής η εκτίμηση του μ για μια συγκεκριμένη περίπτωση, τότε το cpi πρέπει να λαμβάνεται ως το πλέον δυσμενές από τα +0,2 και -0,3."

 

(σελ 105, βιβλίο Ερμόπουλου)

Link to comment
Share on other sites

μα επειδή θεωρώ ότι θα είναι κλειστά (που θα είναι με απλή λογική) να πάρω το -0.3??

Θα γίνει χαμός!!!!!!!! :D

Αν θεωρήσω μ=0 είναι σωστό να πάρω cpi=+0,35 από το διάγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...

Μου φαίνεται περίεργο που δεν αναφέρεται κάτι σχετικό.

Μήπως θέλουν να αποκλείσουν την περίπτωση μ=0; Θεωρούν οτι δε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι τα ανοίγματα θα είναι κλειστά;

 

Νομίζω κι εγώ οτι θα έπαιρνα το +0,35 από το διάγραμμα αλλά δεν το ξέρω να σου απαντήσω με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...

Μου φαίνεται περίεργο που δεν αναφέρεται κάτι σχετικό.

Μήπως θέλουν να αποκλείσουν την περίπτωση μ=0; Θεωρούν οτι δε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι τα ανοίγματα θα είναι κλειστά;

.

 

όχι

λέει παραπάνω

"Όταν ένα εξωτερικό άνοιγμα, όπως μια πόρτα ή ένα παράθυρο, θα ήταν καθοριστικό εάν ήταν ανοικτό, αλλά θεωρείται κλειστό στην ULS, κατά την διάρκεια ανεμοθύελλας, η κατάσταση με την πόρτα ή το παράθυρο ανοιχτό θα πρέπει να θεωρείται ως τυχηματική"

...

άρα υπάρχει αυτή η περίπτωση.

αλλά τι κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.