Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής εσωτερικής πίεσης cpi κατά EC1


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μα καλά κανείς δεν εφαρμόζει ΕC1?

Σε προηγούμενη δημοσίευση όλοι EC1 εφαρμόζαμε

Είναι σοβαρό το θέμα της εσωτερικής πίεσης. Τι κάνετε? Πάντα μετράτε παράθυρα και πόρτες και υπολογίζετε τον λόγο μ? Δεν είναι λάθος αυτό?

Όσον αφορά το θέμα κλειστών – ανοικτών παραθύρων σε μία κατασκευή μήπως όσο λάθος μπορεί να είναι η θεώρηση των κλειστών άλλο τόσο μπορεί να είναι λάθος η θεώρηση ακριβούς υπολογισμού του λόγου μ από τα σχέδια? Εξάλλου γιατί να μετράμε παράθυρα την στιγμή που κανείς δεν ξέρει ποια θα είναι ανοικτά? Επίσης κανείς δεν γνωρίζει ποια παράθυρα ανοίγουν και ποια είναι μόνο για φωτισμό!

Μήπως είναι πιο σωστό λοιπόν να λαμβάνουμε πάντα το εύρος των τιμών (βλέπε anka ) που προτείνει ο EC1 στις περισσότερες περιπτώσεις, εφόσον καλύπτει εύρος ανοιγμάτων και περιπτώσεων?

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι υπάρχει ένα κενό στο θέμα αυτό και για να είμαστε με το γράμμα του EC1 εφαρμόζομε τις δύο τιμές που αναγράφονται σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς καλημέρα σας. Είμαι φρέσκος (1η δημοσίευση) στο forum αλλά νομίζω ότι γίνεται καταπληκτική δουλειά σ' αυτό. Με την πάροδο των ημερών νομίζω θα γνωριστούμε καλύτερα με κάποιους από εσάς φίλους συναγωνιστές στον αγώνα επιστήμη vs καπατσοσύνη-κονε-μπλα-μπλα.

Τωρα για να απαντήσω στον φίλο Άρη: στο Robot για μ=0 Cpi=0.35.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

έχεις το καλλίτερο nickname!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά με μπέρδεψες. Δεν ρωτάς την υποστήριξη?

Έστειλα μήνυμα σε καθηγητή πολύ γνωστό που έχει σαχοληθεί και μου πρότεινε για να είμαι σίγουρος να πάρω το έυρος που προτείνει ο EC1. (+0.2 kai -0.3). Δεν σου κρύβω ότι έχω πάρει σε δουλειά μου +0.35. Αυτή που κάνω τώρα την έκανα με το ευρος. Το έσκισε το ζύγωμα γιατί έγινε επαλληλία χιονιού με άνεμο και .....

Δεν ξέρω τι να πω.

Σε ευχαριστώ.

Τώρα τα έχω και με τον EC1

:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παίρνει το Robot όταν κάνει αυτόματο υπολογισμό ανεμοπιέσεων και φορτίων χιονιού. Πέταξα ένα απλό ζυγωματάκι μέσα για να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

off topic και συγνωμη κιολας αλλα

paktomene, μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις για το robot?

βλεπω οτι εκανες και edit το post σου, σου την ειπε κανενας απο εδω? καλο ειναι να εχουμε πολλες γνωμες για τα προγραμματα. Αν υπαρχει προβλημα στειλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

κάπου υπάρχει ένα post για το robot παγωμένο από τον Μάρτιο. Θα γράψω εκεί αύριο την άποψη μου και τα +- του. Γενικά είναι κορυφαίο, αλλά μερικά πράγματα που -δεν- κάνει μπορούν να σε στείλουν αντάρτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ έχω μια άλλη απορία, η βασική ταχύτητα ανέμου που είναι ας πούμε 30m/s στη κλίμακα μποφωρ αντιστοιχεί στο νούμερο 11 ή αλλιώς ισχυρή θύελλα (σπάνια περίπτωση). Δεδομένων των αυξητικών συντελεστών για τι άνεμο πρακτικά είναι εξασφαλισμένες οι κατασκευές μας, για κυκλώνα??

Μήπως είναι λίγο υπερβολικό?

Link to comment
Share on other sites

30m/s = 30*3600/1000 = 108km/h = 108/1,852 = 58,3knots (κόμβοι)

Μεταξύ 56~63knots έχουμε όπως είπες 11 Beaufort και αντιστοιχεί σε "Σφοδρή Θύελλα". Τυφώνας αντιστοιχεί σε 12 Beaufort (64~71knots).

Νομίζω ότι δεν είμαστε υπερβολικοί για τον ίδιο λόγο που δεν είμαστε υπερβολικοί όταν υπολογίζουμε τις κατασκευές μας για σεισμούς με α=0,16-0,24-0,36 αναλόγως της σεισμικής ζώνης.

 

Για την κλίμακα Beaufort κοιτάξτε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.