Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής εσωτερικής πίεσης cpi κατά EC1


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αυτό κοιτούσα και μου γεννήθηκε η απορία. Οι σεισμικές επιταχύνσεις είναι ρεαλιστικές σαν τάξεις μεγέθους αλλά η ανεμοπίεση με τον αυξητικό συντελεστή μας πάει στα 12 μποφώρ αυτομάτως!

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οι ξαφνικές ριπές αέρα αλλά και πάλι διατηρώ επφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να είχαμε 27μ/sec για παράλια και 24 για εσωτερικό. Από την άλλη όμως ίσως οι ριπές να καλύπτονται από τους συντελεστές.

Είναι όμως ικανές οι ριπές να καταστρέψουν κτίρια?

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή αποδεικνύει ότι είναι.

Δεν έχετε ακούσει για μεταλλικά κτήρια που έπεσε η στέγη λόγω ανέμου;

Χαρακτηριστικό παράδειγμα που μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή το στέγαστρο του αμαξοστασίου του ΟΑΣΘ.

Link to comment
Share on other sites

ίσως κατασκευαστικά να μην είχε αγκυρωθεί κατάλληλα. αρα σχεδιάζουμε τις κατασκευές για "τυφώνες"? Τελοσπάντων υπερβολικό μου κάνει αλλά απο την άλλη σε τέτοιες ακραίες καταστάσεις θα πρέπει να κρατήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χρησιμοποιώ τα +0,2 -0,3 για συνήθεις κατασκευές. Αν τώρα δω πως έχω καμιά κατασκευή στην οποία βγαίνει μεγάλο τονάζ λόγω συνδυασμού με χιόνι ή έχει πολλά ανοίγματα τα κοιτάω με λεπτομέρεια αλλά σπάνια

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι τιμές της εσωτερικής πίεσης που προτείνει ο Ευρωκώδικας 1 όταν δεν γίνεται αναλυτικός υπολογισμός της. Λέει να λαμβάνονται 2 περιπτώσεις ( -0.3 ή +0.2).

 

Ο αναλυτικός υπολογισμός απαιτεί τον υπολογισμό των ανοιγμάτων σαν ποσοστό της κάθε όψης και γενικά είναι αρκετά αβέβαιη διαδικασία (δε ξέρεις ποια παράθυρα θα είναι ανοιχτά και ποια όχι κτλ.)

 

Διάβασε και την αρχική δημοσίευση του Άρη, παραθέτει το κομμάτι του ευρωκώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο αναλυτικός υπολογισμός απαιτεί τον υπολογισμό των ανοιγμάτων σαν ποσοστό της κάθε όψης και γενικά είναι αρκετά αβέβαιη διαδικασία (δε ξέρεις ποια παράθυρα θα είναι ανοιχτά και ποια όχι κτλ.)

Τρέχα γύρευε δηλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρω ότι απαντάω σε παλαιό θέμα, αλλά σε ΄μεταλλικά κτήρια τα οποία θεωρούνται κλειστά ή είναι κλειστά εμένα η θεώρηση εσωτερικής πίεσης μου φαίνεται άτοπη αφού δεν υπάρχει ταχύτητα και κατά συνέπεια πίεση αιχμής.

 

Σε αυτό το συμπέρασμα δεν καταλήγω μόνος μου αλλά και σε λυμμένες ασκήσεις μεταλλικών του Μπέσκου που παίρναμε απ' την σχολή όπου η κατασκευή θεωρούνταν κλειστή δεν υπολογίζαμε εσωτερική πίεση.

 

Επίσης είμαι λίγο επιφυλακτικός αν μπορεί ποτέ υπολογιστικά να γίνει επαλληλία της συνολικής ανεμοπίεσης (= 1 φορτιση) με το φορτίο χιονιού τη στιγμή που η εσωτερική πίεση (αν υπάρχει) είτε θα μειώνει χωρίς να αντιστρέφει είτε θα αυξάνει την ήδη υπάρχουσα εξωτερική που έχει αντίθετη φορά απ' αυτή του χιονιού και όλο αυτό να δίνει την καθοριστική δράση για τον σχεδιασμό, εκτός και αν τα νουμεράκια παίζουν τέτοια τρελά παιχνίδια...

 

 

Ακριβώς ο ec1 το θέμα του ανέμου το σκίζει όσο τίποτα άλλο χωρίς ιδιαίτερο λόγω λες και υπάρχει περίπτωση ποτέ να αραιώσεις τις τεγίδες στο μέσο της στέγης για παράδειγμα, ακόμα και αν δεν υπήρχε το χιόνι.... Καθολική φόρτιση με το μεγαλύτερο cpe και αν δεν κάνει το θαύμα το χιόνι ησυχάζεις και είσαι και υπερ τη ασφαλειας της κατασκευαστικής απλότητας και στην τελική άπό δυο τόνους σίδερα δεν έγινε κανένας φτωχότερος!

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.