Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεκμήρια 2010


terry

Recommended Posts

Για να κουβεντιασουμε λιγο τα περι τεκμηριων για το 2010.

 

Εχω την εξης ερωτηση...

 

Εστω οτι τα συνολικα τεκμηρια μου (αυτοκινητα, σπιτια κτλ) ειναι 21000Ε (τυχαιο νουμερο).

Εχω φορολογητεο εισοδημα 25000Ε.

Για να χτισω το αφορολογητο πρεπει να μαζεψω αποδειξεις 5100Ε.

 

Αλλα 21000+5100=26100Ε. Εχω προβλημα με το ποθεν εσχες...????

 

Δλδ τεκμηρια και αποδειξεις (που στην ουσια ειναι εξοδα για τα τεκμηρια που εχω, πχ βενζινες, σερβις, συντηρηση σπιτιου κτλ) κατα καποιο τροπο ειναι το ιδιο πραγμα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ελάχιστη τεκμαρτή δαπάνη δεν προστίθεται στις πραγματικές δαπάνες που αποδεικνύονται με στοιχεία. Είναι απλώς ένα πλαφόν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όπως τα λεέι ο Συνάδελφος. εξάλλου, θεωρητικά, ηεννοια του τεκμησίου για το αυτοκίνητο πχ είναι πως σου κοστίζει χχχ ευρώ το έτος..... εεεε.... για αυτό το κόστος, παίρνεις και την απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρειαζεται, για να μην εχω προβλημα με το ποθεν εσχες, να καλυπτω με το φορολογητεο εισοδημα μου τεκμηρια+αποδειξεις σωστα???

 

Οποτε προβλημα θα δημιουργηθει μονο αν τα φορολογητεο εισοδημα μου ειναι κατω απο τα τεκμηρια..

Link to comment
Share on other sites

Απλά, ακόμη κι αν δεν κόψεις ούτε μία απόδειξη, θα φορολογηθείς βάσει τεκμαρτού εισοδήματος. Αν έχεις έξοδα και πιάσεις αφορολόγητο, καλώς. Αν όχι, πληρώνεις για την διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Γτ παραπανω γραφεις κατι αλλο...

 

Αν έχεις έξοδα και πιάσεις αφορολόγητο, καλώς. Αν όχι, πληρώνεις για την διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.