Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Μηχανικών Περιβάλλοντος σε Τοπογραφικό


Recommended Posts

Μα τι λέμε τώρα; Αν εφαρμοζόντουσαν οι νόμοι, οι Μηχανικοί ΤΕ θα έπρεπε να είχαμε ΕΔ από το 1987, και να μην ερχόταν ο κάθε σύλλογος το 2010 να αμφισβητήσει αν μπορεί ο ταδε να υπογράψει τοπογραφικά ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι άσχετα με τα επ. δικ. των περ. μηχανικών. Αλλά από την άλλη όχι και τόσο... Προφανώς για συγκεκριμένους λόγους δεν έγινε εξομοίωση των επ. δικ. των ΤΕ με τους ΠΕ και ακυρώθηκαν ΠΔ τμηματικά ή εξ ολοκλήρου.

 

Ειδικότερα...Δεν υπάρχει κανένας λόγος (τυπικός ή ουσιαστικός) για τον οποίον θα έπρεπε ένας ΤΕ δομικών έργων ή έργων υποδομής να συντάσει τοπογραφικές μελέτες. Πέρα από το ότι δεν έχει αντίστοιχα επ. δικ. δεν έχει και ουσιαστικά τις αντίστοιχες γνώσεις όπως δεν έχει ένας μηχανικός περιβάλλοντος ή ένας δασολόγος ή ένας αρχιτέκτονας.

 

Δηλαδή στην τελική τόσο παράλογο σας φαίνεται να ασχολείται έκαστος στο είδος του από το να υπάρχει το σημερινό ό,τι νάναι;;;;

 

ΤΟ ότι οι δημόσιες υπηρεσίες δεν εφαρμόζουν τους νόμους είναι πρωτοφανές και μόνο για τις τοπογραφικές μελέτες;; ή για συμβολαιογράφους;;;

 

Έως εδώ και μη παράκει. Τ ο γεγονός ότι από τα ιδιωτικά τοπογραφικά βγαίνει χρήμα σε καιρούς δύσκολους δεν σημαίνει ότι θα μπουν όλοι στην αγορά σαν "τοπογραφοι" και είναι λογικό ότι τα συλλογικά μας όργανα θα προασπίσουν τα επ. μας δικαιώματα

 

ΥΓ αυτό για τους πεδιλοδοκούς μου είναι άγνωστο και άσχετο με την ειδικτητα μου και δεν έχω γνωμη και γνώση

Link to comment
Share on other sites

Kasvan .... μηπως να κανετε μηνυση και στην ΕΕΤΕΜ που μας λεει οτι το ΠΔ 318/94 ισχυει....!!!

 

Σε αλλο θεμα εχω ανεβασει το προγραμμα σπουδων οπου δειχνω ποσα μαθηματα τοπογραφιας κανουμε σαν Ε/Υ. Οσο οι ΠΜ εχουν δικαιωματα τοσο θα εχουμε κι εμεις.... ακομα και στα καινουργια ΠΔ μας δινουν δικαιωματα.... τι αλλη αποδειξη θες.

 

Λοιπον πρεπει να παψει η τρομοκρατια εδω μεσα....

 

Οσο για τους αρχιτεκτονες θα εχεις δει οτι κυκλοφορει και εγγραφο απο κτηματολογιο οπου κανει αναφορα στο οτι μπορουν να κανουν εξαρτημενα τοπογραφικα με κορδελα..... αυτα ομως δε τα βλεπετε γιατι κανετε παρεα στο ΤΕΕ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε έχει ακυρωθεί τμηματικά ήμαρτον δηλαδη!!!

 

ποιο συγκεκριμένα κρίθκε αντισυνταγματική και παράνομη η εξομοίωση που προβλέπει το Π.Δ

 

Αυτό που ισχύει για σας είναι αυτό:

1. Οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, των Τμημάτων

Πολιτικών Δομικών `Εργων, Πολιτικών `Εργων Υποδομής και Τοπογραφίας,

της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών

Ιδρυμάτων, με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές

γνώσεις τους, ασχολούνται είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με

άλλους επιστήμονες, στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα με τη μελέτη

έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς

τομείς έργων και εργασιών της ειδικότητάς τους.

Βλέπετε πουθενά να λέει ότι μπορείτε να κάνετε το επάγγελμα του τοπογράφου όπως ορίζει ο Νόμος 4663/1930;;;

 

 

Έχετε την εντύπωση ότι και νέο ΠΔ θα σταθεί; Την τύχη των προηγουμέων θα έχει για τους ίδιους ακριβώς λόγους...

 

Με τους αρχιτέκτονες το ΤΕΕ το ίδιο έχει καθορίσει ότι δεν έχουν τέτοια δικαιώματα. Σαν μέλη του ΤΕΕ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το κάνουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως το λες ''έχει ακυρωθεί τμηματικά'' αλλα δεν εχει καταργηθει..... ειναι σε ισχυ και η ΕΕΤΕΜ το λεει καθαρα οπως και ολα τα ΑΤΕΙ οτι οι μηχανικοι ΤΕ υπαγονται στις διαταξεις του ακομα κι αν εχει ακυρωθει αρθρο.

 

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορ'α ειναι οτι μου λες ότι σου λέει η ΕΕΤΕΜ και εγω σου γράφω ότι λένε οι νόμοι τα ΠΔ και οι αποφάσεις του ΣΤΕ.

 

Και αφού είμαστε συντεχνία οι ΑΤΜ στο ΤΕΕ τούς ΤΕ τοπογράφους τί τους θέλουμε και τους ανακατεύουμε στις πολεοδομίες και το εθν. κτηματολόγιο;;

 

Όλα κρίνονται αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ψαχνω αποδειξεις μεσω της ΕΕΤΕΜ ή των ΑΤΕΙ.... το οτι ισχυει οτι εχει μεινει απο το ΠΔ 318/94 ειναι νομικα αποδεδειγμενο. Και συμφωνα με αυτο δουλευουμε τοσα χρονια.

 

Γιατι αν δε βαζατε τους Τοπογραφους ΤΕ θα ηταν εξωφρενικο.... χαϊδευετε καποιους οπου στην ουσια τους υποβαθμιζετε σε υπομηχανικους για να αποδειξετε οτι εχουν δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αναβαθμιστείτε σε υπερ μηχανικούς κλείστε και την σχολή ΑΤΜ να τελείωνουμε. Νομίζω αυτό είναι το καλύτερο. Αφού επί της ουσίας γινόσαστε όλοι τοπογράφοι με 1-2 μαθήματα ή ένα σεμινάριο:

 

Δασολόγοι, έργων υποδομής, δομικοί, αρχιτέκτονες, μεταλα και τα λοιπα και τα λοιπα

 

και ο καθένας ό,τι δηλώσει να γίνεται... εγώ προτιμώ φαρμακοποιός πάντως... σας χαρ'ιζω το τοπογραφιλικι

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω γραψει και σε αλλο θεμα ειμαι υπερ στο να αποδωθουν τα δικαιωματα σε ολες τις τοπογραφικες μελετες στους τοπογραφους και μονο. Απο την αλλη τα τοπογραφικα ειναι η μονο λυση των Ε/Υ ωστε να ανοιξουν γραφειο δικο τους και να ασχοληθουν με τον ιδιωτικο τομεα. Μετα μονο κατασκευη δημοσιων εργων..!! Γι'αυτο και ολοι εχουν γατζωθει απο το ΠΔ 318/94 το οποιο ισχυει αλλα οτι εχει μεινει δημιουργει κενα και γι'αυτο φταιει το κρατος.

 

Κι εγω σκεφτομαι να αρχισω να παρουσιαζω ψηφιακα προγραμματα αστρονομιας σε δημοτικα σχολεια μπας και κανω κατι που μου δινει χαρα γιατι το επαγγελμα του μηχανικου μονο πικρες και τρεξιμο προσφερει...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καλημερα, μπορει να μου πει καποιος αν οι Μηχανικοι Περιβαλλοντος εχουν

δικαιωμα να υπογραχουν και να σφραγισουν βεβαιωση σχετικη με την χωρητικοτητα απορριμματοφορου οχηματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.