Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Μηχανικών Περιβάλλοντος σε Τοπογραφικό


Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει εάν μπορούν οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος να υπογράψουν ένα τοπογραφικό ? Και από πότε ?? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπογράφουν όχι

το ούτε κατα διάνοια φαντάζομαι tpanag το λες και για τους αρχιτέκτονες πχ σωστά?

(γιατί έχουμε το ίδιο καημένο εξάμηνο γεωδαισία όλοι,,, )

Τότε το δέχομαι αρκεί αν ισχύει για όλους όσους έχουν τις ίδιες γνώσεις ...

 

εκτός αν για κάποιο λόγο υπάρχει κάποια εμπάθεια με τις νέες ειδικότητες ...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει εάν μπορούν οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος να υπογράψουν ένα τοπογραφικό ? Και από πότε ?? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

θα παρακαλόυσα απαντήσει στο θέμα κάποιος Μηχανικός Περιβάλλοντος που να είναι βέβαιος για την πληροφορία που ρώτησα. Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλόυσα απαντήσει στο θέμα κάποιος Μηχανικός Περιβάλλοντος που να είναι βέβαιος για την πληροφορία που ρώτησα. Σας ευχαριστώ !

 

ΖaXoYs με συγχωρείς αλλά είδα αργότερα το πόστ σου και γιαυτό τόνισα ότι θα ήθελα απάντηση από Μηχανικό Περιβάλλοντος ! Όντως αυτό το μάθημα της γεωδαισίας το έχουμε οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να έχουμε το διακαίωμα να το κάνουμε και να το υπογράφουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου ΟΧΙ και κακώς το έχουν οι άλλοι χωρίς πιστοποίηση ( κάποια μορφή εξετάσεων δηλαδή) και μόνο για τα έργα που μελετάμε

Ανάλογη ρύθμιση που φαίνεται οτι θα ισχύει και για τα ΤΕΙ έργων υποδομής / δομικών έργων με βάση τα νέα Π/Δ αλλά και για άλλα ΤΕΙ

πχ τα τει γεωτεχνολογίαςκ αι περιβάλλοντος θα μπορούν να κάνουν τα τοπογραφικά για ορυχεία / λατομεία

 

Το θέμα είναι αυτά να ισχύουν για ΟΛΟΥΣ γιατί βλέπουμε άλλα μέτρα και άλλα σταθμά ανα ειδικότητα και ανα κατηγορία μελετών ,

 

Αν δεν δικαιούνται οι παραπάνω και ο ιαρχιτέκτονες να εκπονούν δεν έχω κανένα πρόβλημα να μην δικαιούμαι και εγώ ( και αντίστοιχα οι τοπογράφοι ή οι ηλεκτρολόγοι πχ μην νομίζετε οτι έχω εμπάθεια, όπως συνάδελφος στο παρελθόν ,όλων των ειδών περιβαλλοντικές μελέτες χωρίς να έχουν τις γνώσεις κ.ο.κ)

Link to comment
Share on other sites

ΖaXoYs με συγχωρείς αλλά είδα αργότερα το πόστ σου και γιαυτό τόνισα ότι θα ήθελα απάντηση από Μηχανικό Περιβάλλοντος ! Όντως αυτό το μάθημα της γεωδαισίας το έχουμε οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να έχουμε το διακαίωμα να το κάνουμε και να το υπογράφουμε!

 

Θεωρητικά δεν έχετε ιδέα από τοπογραφία !!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

PAppos συμφωνείς και για όλες τις ειδικότητες που ανέφερα?

(ΤΕΙ Δομικών έργων , έργων υποδομής / γεωτεχνολογάις και περιβάλλοντος και αρχιτέκτονες / μεταλλειολόγους φαντάζομαι έτσι δεν είναι?)

 

Να κρίνουμε όλες τις ειδικότηρς με τα ίδια σταθμά δεν θέλουμε?

Αυτά δεν φώναζαν οι απόφοιτοι ΤΕΙ τόσο καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Όμως και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και ΠΡΑΚΤΙΚΑ οι ΠΜ γνωρίζουν απο απλά Η/Μ...ελάτε ρε παιδιά, ένα post που να μιλάνε οι μηχανικοί περιβάλλοντος για τα δικαιώματα τους, και να μην πεταχτεί κάποιος ΠΜ να πεί τη γνώμη του, δεν έχω δεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.