Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μηχανικοί γινόμαστε;


Recommended Posts

με τις εισφορές τους για παράδειγμα, τις οποίες δύσκολα τις βγάζουν πλέον, καλούνται να πληρώνουν συντάξεις "παλιών" που τρέχουν σαν τα ποντίκια να συνταξιοδοτηθούν να προλάβουν, της τάξης των 2-2,5 χιλιάδων το μήνα για τα επόμενα 30 χρόνια, τη στιγμή που οι ίδιοι θα είναι τυχεροί αν πάρουν 500 ευρώ.

 

Μεγάλο δίκιο... Ζητάνε από νέους άνεργους μηχανικούς που δουλεύουν σα σερβιτόροι να δίνουν εισφορές όχι μόνο για να πληρώνουν τις συντάξεις των 2000 ευρώ αλλά και για να πληρώνουν ιατροφαρμακευτικά που μετά δε τα πληρώνουν... Εδώ και 6 μήνες περιμένω από το ΤΣΜΕΔΕ να μου πληρώσει οδοντιατρικά πολλων εκατοντάδων ευρώ αλλά επειδή δεν έχουν κάνει νέες συμβάσεις ελεγκτων γιατρών, εγώ δε θα τα δω αυτά τα λεφτά... Για ποιό λόγο λοιπόν κάθε εξάμηνο υποχρεούμαι να δίνουν 1000 ευρώ?

 

Το άλλο είναι ότι δε γίνεται να σεβαστείς και να περιμένεις να μοιάσεις σε κάποιους οι οποίοι αναμφισβήτητα συνέβαλλαν στη διάλυση του επαγγέλματος.

 

Σωστό και αυτό... Βέβαια πως να πεις κάτι σε κάποιον που σου είναι εργοδότης χωρίς να το πάρει προσωπικά? Πως μπορείς έσυ σαν νέος να πεις κάτι χωρίς να πέσουν οι ''παλιοί'' και ''έμπειροι'' μηχανικοί να πέσουν να σε φάνε? (Προς Θεού δεν αναφέρομαι στον κ.Καπό). Το τραγικό ότι μερικοί νέοι είναι πιο σκουριασμένοι και παλαιολιθικοί από κάτι παλιούς... Θλιβερό...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να πρόλαβες να δεις την προηγούμενη απάντησή μου. Και είναι "κ. Κάπο" όχι "κ. Καπό"... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θέλω να ανακατευτώ σε αυτή τη κουβέντα επειδή μόλις πρίν απο λίγους μήνες μπήκα στο κόσμο των μηχανικών(πριν η μόνη επαφή που είχα με τους μηχανικούς ήταν ο πατέρας μου οποίος είναι 30 χρόνια μηχανικός εμπορικού ναυτικού), όλα αυτά που λέτε έχουν πολύ ενδιαφέρον.Να φανταστώ όταν λέτε οτι κάποιοι νέοι είναι πιο σκουριασμένοι και παλαιολιθικοί αναφέρεστε σε μένα?

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ όταν λέτε οτι κάποιοι νέοι είναι πιο σκουριασμένοι και παλαιολιθικοί αναφέρεστε σε μένα?

 

Έχεις την μύγα και μυγιάζεσαι βρε Βαγγέλη?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θέλω να ανακατευτώ σε αυτή τη κουβέντα επειδή μόλις πρίν απο λίγους μήνες μπήκα στο κόσμο των μηχανικών(πριν η μόνη επαφή που είχα με τους μηχανικούς ήταν ο πατέρας μου οποίος είναι 30 χρόνια μηχανικός εμπορικού ναυτικού), όλα αυτά που λέτε έχουν πολύ ενδιαφέρον.Να φανταστώ όταν λέτε οτι κάποιοι νέοι είναι πιο σκουριασμένοι και παλαιολιθικοί αναφέρεστε σε μένα?

 

Έχει δίκιο η spgirl και δεν αναφέρεται σε σένα φυσικά...

Το 'σκούριασμα' είναι πιο πολύ φόβος. Σαν νέοι που είμαστε πρέπει να

αποφύγουμε να φοβηθούμε, και αντί αυτού να διεκδικήσουμε, να

αποφύγουμε την απαισιοδοξία και να πιστέψουμε ότι μπορούμε να πετάξουμε...

 

Πολλές φορές αυτοί που πέτυχαν γεννήθηκαν σε αντίξοες συνθήκες, χωρίς

στηρίγματα και που άλλοι τους είχαν ξεγραμμένους.

Μπορεί οι συνθήκες να είναι δύσκολες (εξαιρετικά ίσως) όμως μέσα σε κάθε δυσκολία, οι θαρρετοί συνήθως επιζούν, αναπτύσσονται και τελικά

πετάνε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάποια απάντηση στο Post #60. Δεν το είδε κανείς, ή απλά "άστον να λέει τον "παλιό";

Link to comment
Share on other sites

εμείς "οι παλιοί" τα αρπάζαμε και κάναμε ψεύτικες δουλειές;

Κύριε Κάπο, σαφώς και γνωρίζετε ότι υπάρχουν συνομίληκοι με σας μηχανικοί που δουλεύαν έτσι και χτίσαν περιουσίες...

 

Αν στην πορεία το πράγμα στράβωσε και ΔΕΝ εφαρμόστηκαν οι μελέτες, δεν έφταιγαν οι μηχανικοί, ούτε έφταιγαν οι αρχιτέκτονες αν ο ιδιοκτήτης έβαζε ρόζ γύψινους πελαργούς στα μπαλκόνια.

Πιθανόν να μη το γνωρίζετε, αλλά υπάρχουν μηχανικοί που υπογράφουν μελέτες που δεν έχουν συντάξει αυτοί και δεν τις έχουν ελέξει... Αυτοί δεν είναι κακοί μηχανικοί? Το ότι δεν πράξατε έσεις τέτοιες πρακτικές, δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν άλλοι έξυπνακηδες που το κάνανε...

 

Σαν φερέλπιδες νεολαίοι των κομμάτων μέσα στις σχολές, ασχοληθήκατε ποτέ με αυτό το θέμα, ή κουνούσατε σημαίες σε αυτούς που μας γδύσανε για να πληρώσουν τόσους άχρηστους και κλέφτες;

Εγώ κ.Κάπο που δεν ήμουν φερέφωνο παρατάξεων και λοιπά, γι αυτό και μπορώ να λέω αλήθειες χωρίς να λογοκρίνομαι... Είμαι η πρώτη που φωνάζω γι αυτούς που έκλεψαν...

Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν συνάδελφοι "αδειάκηδες" που απλά παριστάνουν τους μηχανικούς ή τους εργολάβους. Πιστεύετε ότι δεν θα υπάρξουν και νέοι που θα καταταγούν σε αυτή την κατηγορία; Και δεν συμβαίνει αυτό και με δικηγόρους, γιατρούς και άλλους επαγγελματίες;

 

Μην κατηγορείτε κανένα, αν δεν βεβαιωθείτε από την ίδια τη ζωή ότι ΔΕΝ θα πράξετε τα ίδια αν βρεθείτε στη θέση του. Το να είναι κανείς καλος μηχανικός είναι θέμα συνείδησης και όχι ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.