Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μηχανικοί γινόμαστε;


Recommended Posts

Εγω πάντως δηλώνω τυχοδιώκτης...εκμεταλλευτής του κράτους και αδίστακτος συμφεροντολόγος!Ζώ μόνο για το σήμερα.Και σε 5-6 χρόνια, αν ζω, θα μοιράζω υπογραφές σε μελέτες που δεν έχω ιδέα.

 

 

Ειλικρινά τώρα, πολύ θα ήθελα να μην έχω κανένα φόβο και να είμαι πλήρως αισιόδοξος.Αλλά για ένα περίεργο λόγο, νιώθω τα φτερά μου κομμένα, πλημμυρίζομαι απο απαισιοδοξία, οι κόποι μου τόσων χρόνων ως μαθητής(αν δεν θέλετε να τους πείτε κόπους πείτε το τουλάχιστον προσπάθεια) μάλλον θα πεταχτούν στα σκουπίδια, και μάλλον έχω χάσει σε ένα παιχνίδι που μόλις μπήκα.

 

Σαν να είχα κέντα, και για ένα παράξενο λόγο όλοι οι άλλοι να έχουν φλός.

 

Η ερώτηση "τι μηχανικοί γινόμαστε" , αν και πιστεύω οτι μπορεί να αναφερθεί και σε φοιτητές γιατί και εμείς στο στάδιο της "εκκόλαψης" είμαστε, νομίζω πως είναι αλληλένδετη με το τι άνθρωποι γινόμαστε.Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου, έχουν έρθει με όνειρα, στα μεγαλύτερα έτη τα υλοποιούν κιόλας μέσω των διπλωματικών τους.Το να βγαίνουν κάποιοι και να λένε "οι νέοι φταίνε για αυτό" ή "οι νέοι διαιωνίζουν την αδικία" ή "οι νέοι είναι σάπιοι" εκτός του οτι με πληγώνει βαθύτατα με κάνει να αναρωτηθώ(και να επαληθεύσω) σε ποια χώρα βρισκόμαστε.Επίσης χωρίς να το καταλαβαίνετε, πολλές φορές εσείς οι μεγάλοι δράτε ως πρότυπα για μας( ναι, δεν είναι πρότυπο όλων μας ο Hugh Jackman).Με αυτά που λέτε καταστρέφετε πολλές ιδεολογίες μας.

 

Ο χαρακτήρας της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης( όπως και της 2οβάθμιας και της 1οβάθμιας) ΔΕΝ είναι επαγγελματικός.Στο πανεπιστήμιο πάιρνουμε κάποιες γνώσεις, τις οποίες το κράτος μεταφράζει σε επ.δικαιώματα.Εκεί έρχονται τα συμφέροντα, και κλασικά, βγαίνουν και κάποια άλλα συμφέροντα στη φόρα και κατηγορούμε τους σάπιους νέους που υπερασπίζονται κάτι που το θεωρούσαν δεδομένο.Δεν λέω οτι ανάμεσα στους νέους δεν υπάρχουν κόμματα και παρατάξεις, απεναντίας, αλλά ανάμεσα στους μεγαλύτερους υπάρχουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, και εκεί είναι που η διαφθορά ακμάζει.

 

 

Όσοι λοιπόν θέλουν να ξεχωρίσουν και να δουλέψουν τίμια και να εξαλείψουν αυτή τη σήψη και τη παρακμή, καλά θα κάνουν να θυμηθούν ποιοι διαδηλώνουν, ποιοι τρώνε το ξύλο, ποιοι πάντα αγωνίζονται, ποιοι θα πληρώσουν τα σπασμένα και ποιοι βγαίνουν ζημιωμένοι.

 

Αλλά ας υποθέσουμε πως εμείς οι νέοι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται και οδηγούμε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού.Ναι, εμείς φέραμε το ΔΝΤ και εμείς έχουμε κορνίζες με το Γιωργάκη και το Κωστάκη στο τοίχο μας.

Εσείς οι μεγάλοι, δεν μπορείτε να φρενάρετε αυτή τη ξέφρενη πορεία των νέων στα βάθη της κολάσεως?

 

Ένα γνωμικό (συγχωρέστε την άγνοια μου, δεν θυμάμαι ποιος το είχε πεί) έλεγε:

Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΊΝΑΙ Η ΑΠΡΑΞΙΑ ΤΩΝ ΚΑΛΩΝ.

 

Αναλογιστείτε ποιοι είναι οι κακοί, ποιοι οι καλοί.

Link to comment
Share on other sites

@vaggelhs92

 

Φίλε μου, θα συμφωνήσω σε πολλά μαζί σου και καταλαβαίνω την αγωνία σου. Για σένα είναι αν και πότε θα βρεις μια δουλειά, για εμένα είναι αν και πότε θα με πληρώσουν οι πελάτες μου και όλοι τελικά αντιμετωπίζουμε την ίδια σκ@@@κατάσταση.

 

Κανένας δεν αποκάλεσε τη νεολαία "σάπια" ή "διεφθαρμένη". Αντίθετα, αν υπάρχει κάποια ελπίδα να φτιάξουν τα πράγματα, από εσάς θα έλθει. Οι παλιότεροι βρήκαμε μια κατάσταση που είτε δεν μπορέσαμε, είτε δεν θελήσαμε να αλλάξουμε και αναγκαστήκαμε να παίξουμε με τους κανόνες που είχαμε.

 

Αν μπορέσετε να αλλάξετε κάτι εσείς, θα είμαι ευτυχής. Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να απαιτήσετε αλλαγή των Κανόνων του παιχνιδιού, διαφάνεια, και θωράκιση του επαγγέλματος με αυστηρά κριτήρια πιστοποίησης. Το ζήτημα είναι ότι δεν άκουσα κάποιον να ζητάει αλλαγή, απλά να φύγουμε οι παλιοί από τη μέση για να παίξουν οι νέοι, ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ. Ετσι όμως, τίποτα δεν θα αλλάξει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσετε να αλλάξετε κάτι εσείς, θα είμαι ευτυχής. Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να απαιτήσετε αλλαγή των Κανόνων του παιχνιδιού, διαφάνεια, και θωράκιση του επαγγέλματος με αυστηρά κριτήρια πιστοποίησης. Το ζήτημα είναι ότι δεν άκουσα κάποιον να ζητάει αλλαγή, απλά να φύγουμε οι παλιοί από τη μέση για να παίξουν οι νέοι, ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ. Ετσι όμως, τίποτα δεν θα αλλάξει στο τέλος.

 

Πόσο, μα πόσο, συμφωνώ μαζί σας... Αυτό θέλω, να γίνουν νέοι κανόνες, δίκαιοι αμερόληπτοι που να διασφαλίζουν την ορθότητα άσκησης του επαγγέλματος...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Κάπο, είναι γεγονός οτι για να αλλάξουν τα πράγματα ή μια κατάσταση σε ένα παιχνίδι, ίσως να μην χρειάζεται να αλλάξουν οι κανόνες, αλλά μόνο οι παίκτες.

Link to comment
Share on other sites

OK, αλλάξτε μόνο τους παίκτες..... όπως νομίζετε...

 

(κι εμείς, κάποιους παλιούς και "διεφθαρμένους" αλλάξαμε)

:)

Link to comment
Share on other sites

@cmkapos

 

Εγώ προτείνω να αλλάξουν μόνο οι κανόνες... Βέβαια αυτό σε κάποιους παίχτες μπορεί να μην αρέσει γιατί θα ξεβολευτούν και θα χάσουν τα προνόμια που λάθος απέκτησαν, αλλά αν πρέπει να αλλάξουν για να γίνει το επαγγελμά μας ξανά αξιόπιστο και επικερδές, χωρίς να κερδοσκοπούν και να εκμεταλλεύονται κάποιοι τους σάπιους παλιούς κανόνες, ας είναι...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι κ. Κάπο. Βλέπω ότι είστε μέλος από το 2008 και το 1ο σας μήνυμα είναι στις 24/12/10. Τόσο καιρό που συζητάμε εδώ τα στραβά και τα ανάποδα που είσασταν;

 

Να υποθέσω πως όσο οι δουλειές πήγαιναν καλά, δε σας ένοιαζε και πολύ ο χαμός που γινόταν εδώ με διαμάχες ΠΕ-ΤΕ, ΠΜ εναντίων όλων κτλ Γιατί αν σας ένοιαζε θα ξέρατε πόσο αγωνιούμε οι νέοι για να εξορθολογιστεί επιτέλους το επάγγελμα και να μην έχουμε άλλο το νομικό πλαίσιο του 1930 που μόνο προβλήματα και αδικίες δημιουργεί.

 

Τώρα που οι δουλειές μειώθηκαν σας βλέπω στο πλευρό μας για αλλαγή, σωστούς κανόνες, διαφάνεια, θωράκιση κτλ. Έστω και αργά καλοδεχούμενος. Μόνο που όπως και εσείς έτσι και οι άλλοι "παλιοι", τώρα αρχίζουν να μουρμουρίζουν κάτι. Τώρα πια ο κόμπος όμως έσπασε το χτένι. Και όλοι θερίζουμε τις θύελες που έσπειραν αυτοί...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστό να διασπαστούν τα δικαιώματα ανα κατεύθυνση, και ουσιαστικά να διατάζουμε τον κάθε φοιτητή μέσα απο τη πολυτεχνική κοινότητα που θα δουλεύει, ας περάσει και ο νέος νόμος που θέλει ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημίων, γιατί ουσιαστικά περί αυτού πρόκειται.Ας γίνουν και αυτά επιχείρηση.

 

 

Αυτή η διάσπαση δεν νομίζω να συμφέρει ούτε τους παλιούς ούτε τους καινούργιους.

 

 

Αλλά σύμφωνα με αυτό το λαμπρό σχέδιο, τα ΤΕΙ που βρίσκονται?Σκοπεύετε να τα εκμηδενίσετε spgirl ή να τα κάνετε πανεπιστήμια?Τους τόσους οικογενειάρχες μηχανολόγους που ασχολούνται με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό?Να τους πάμε φυλακή για να ξεβρωμίσει το επάγγελμα και να έχετε καθαρή τη συνείδηση σας?Για να μην αναφέρω τους πολιτικούς μηχανικούς που αν έχουν δικαιώματα σύμφωνα με τη κατεύθυνση μάλλον θα αυτοκτονήσουν...

 

 

Κύριε Κάπο, όταν μίλαγα για κανόνες εννοούσα τη διάσπαση δικαιωμάτων όπως την εννοεί η spgirl.Δεν ξέρω τι εννοείτε εσείς όταν λέτε κανόνες.

 

 

Και spgirl τι εννοείτε να γίνει το επάγγελμα ξανά αξιόπιστο και επικερδές?Αξιόπιστο πότε ήταν?Τα ΕΔ είναι ίδια απο το '30...τι ακριβώς εννοείτε?Το επικερδές να το δεχτώ...μήπως τότε υπονοείτε εκ του ασφαλούς, να φύγουν απο τη μέση ορισμένοι παρακατιανοί, για να μειωθεί ο ανταγωνισμός και να ανοίξει το επάγγελμα για σας τους expert?Ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας...αν κάποιοι δεν ξέρουν να υπογράφουν δεν υπογράφουν...καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται...

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύετε να τα εκμηδενίσετε spgirl ή να τα κάνετε πανεπιστήμια?Τους τόσους οικογενειάρχες μηχανολόγους που ασχολούνται με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό?Να τους πάμε φυλακή για να ξεβρωμίσει το επάγγελμα και να έχετε καθαρή τη συνείδηση σας?Για να μην αναφέρω τους πολιτικούς μηχανικούς που αν έχουν δικαιώματα σύμφωνα με τη κατεύθυνση μάλλον θα αυτοκτονήσουν...

 

Πάλι επι προσωπικού απαντάς Βαγγέλη ενώ εγώ δεν αναφέρθηκα στις τόσες κουβέντες που έχουμε κάνει... Θυμήθηκα τις προάλλες την πρώτη-πρώτη απάντηση που σου έκανα, κάπου στο Οκτώβρη. Σου είχα πει:'' Στην Ελλάδα είσαι, μπορείς να δηλώνεις ότι θες... Εγώ στη θέση σου θα δήλωνα Υπερ-Μηχανικός''. Χαίρομαι που ακολούθησες κατά γράμμα την συμβουλή μου, με τιμάει αυτό... Επίσης με τρομάζει ο πληθυντικός, με κάνεις να νοιώθω 60χρονή ''κακιασμένη'' γριά...

Δε θα σου απαντήσω, όχι γιατί δε ξέρω να απαντώ (έχεις καταλάβει πως ξέρω να απαντώ εκτός και αν το αμφισβητείς και αυτό σε μένα, όπως και άλλα πολλά) αλλά γιατί αν απαντήσω, πάλι ο ilias θα βάλει κίτρινη κάρτα μόνο, μα μόνο σε μένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.