Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό για τοπογράφο μηχανικό


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά, παρακολουθώ την σελίδα σας εδώ και καιρό, αλλά σήμερα πήρα απόφαση να δημιουργήσω ένα θέμα.

 

Είμαι πεμπτοετής προπτυχιακός φοιτητής της σχολής Αγρονόμων & Τοπογράφων μηχανικών του ΕΜΠ και αποφάσισα ότι θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου κάνοντας ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με απώτερο στόχο να ζήσω και να εργαστώ εκεί για κάποια χρόνια.

 

Αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο είναι τι θέμα να επιλέξω για μεταπτυχιακό και ποια χώρα να προτιμήσω! Και σε αυτό χρειάζομαι τις συμβουλές σας, αν σας είναι εύκολο.

 

Στη σχολή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η τηλεπισκόπηση έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση κοιτώντας για Msc in Environmental Engineering , για Msc in Geoinformatics αλλά και για Μsc που σχετίζονται με το Management και τα Economics. Ένας από τους καθηγητές μου με συμβούλευσε να δω για MBA αλλά θέλει αρκετά χρόνια προϋπηρεσία που δεν τα διαθέτω.

 

Εσείς τι μου προτείνετε; Καθώς έχετε γνώση τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας και τις νέες τάσεις που υπάρχουν. Με ενδιαφέρει ένα μεταπτυχιακό το οποίο να μην το κάνω μόνο για να το κάνω αλλά να με βοηθήσει και να βρω εργασία.

 

και πάλι χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να ασχοληθείς συνδυαστικά με GIS και Τηλεπισκόπηση σε γεωπεριβαλλοντικές εφαρμογές, ή σε εφαρμογές αστικού χώρου.

Να ξέρεις ότι το πεδίο εφαρμογής είναι πολύ μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα ήθελες να διοριστείς στο δημόσιο το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο γιατί δίνει καλά μόρια.

(Βέβαια το δημόσιο όπως το ξέραμε τελείωσε και όσον αφορά τους μισθούς και όσον αφορά τον αριθμό αυτών που διορίζονται, αλλά ποτέ δε ξέρεις... )

 

Κατά τα άλλα, από οσα έχω δει λίγους τοπογράφους έχει βοηθήσει το μεταπτυχιακό στο να βρουν δουλειά σαν υπάλληλοι. Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται συνήθως για περιπτώσεις που η εξειδείκευση ήταν σε οδοποιία ή υδραυλικά, χωρίς να έχω κάνει βέβαια στατιστική. Τα μεταπτυχικά σε GIS/τηλεπισκόπιση μέχρι τώρα δεν νομίζω να έχουν βοηθήσει και πολλούς, αλλά είναι πολύ πιθανό αυτό να αλλάξει στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αν θα ήθελες να διοριστείς στο δημόσιο το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο γιατί δίνει καλά μόρια.

 

200 ή 250 μόρια. Μη φανταστείς τίποτα φοβερό (400 νομίζω δίνει το διδακτορικό).

 

Α ναι, είναι και περίπου 40-45Ε σε Σ.Ο.Χ. - Συμβάσεις Ορισμένου Χρόνου - (αν και εφόσον περάσει από επιτροπή και το θεωρήσουν συναφές με το αντικείμενο ενασχόλησής σου).

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τι μου προτείνετε; Καθώς έχετε γνώση τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας και τις νέες τάσεις που υπάρχουν. Με ενδιαφέρει ένα μεταπτυχιακό το οποίο να μην το κάνω μόνο για να το κάνω αλλά να με βοηθήσει και να βρω εργασία.

 

Άκου οσονούπω συνάδελφε....

Αφού έχεις την υποστήριξη των δικών σου για μεταπτυχιακό .... βρες κάτι από αυτά που σου αρέσουν και πήγαινε και κάνε το!! Αν ταυτόχρονα βρεις και δουλειά μείνε εκεί μερικά χρόνια εως ότου να περάσει η εποχή του παγετώνα που έρχεται. Κι αν βρείς και για μας ... σφύρα μας και θα έρθουμε τρεχωντας. Νέες τάσεις ΔΕΝ υπάρχουν καθότι οι τάσεις προϋποθέτουν δουλειές που αυτές με τη σειρά τους προϋποθέτουν ..... χρήματα!!!

Η νέα τάση που βλέπω να ερχεται είναι αυτή του τάβλι, της πόκας και για τους πιο διανοητές ... το σκάκι!!!

 

Laser scanning & aerial laser scanning θα σου προτεινα ως technology edge

Σε οποιαδήποτε περίπτωση ΦΥΓΕ από δω ...... ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΜΗ ΚΟΙΤΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

τα οικονομικά είναι ένας τομέας όπου ασχολούνται και άλλες ειδικότητες (όχι απαραίτητα μηχανικοί). Επίσης καλό είναι να έχεις μια εμπειρία ως προς το εργοτάξιο ώστε να μπορέσεις να εμπεδώσεις τα οικονομικά μαθήματα. Αν πας να κάνεις το μεταπτυχιακό "άκαπνος" επαγγελματικά θα είσαι ακόμα ένας π@π@ρ@ς (συγνώμη για την έκφραση) που θεωρητικολογεί σε θέματα που ούτε ακουμπήσει ποτέ του, χάνοντας εκ των προτέρων την εκτίμηση των συναδέλφων του!!

Στα οικονομικά αυτή τη στιγμή το μόνο που χρειάζεται είναι η αίσθηση του Σκρουτζ.... : πως θα έχω τα μεγιστα έσοδα χωρίς να έχω έξοδα!!

Τέλος πάντων κάνε ότι σε φωτίσει ο θεός..... ΦΥΓΕ και ΠΙΣΩ ΜΗ ΚΟΙΤΑΣ για μερικά χρόνια!!!! Είσαι νέος και έχεις ΟΝΕΙΡΑ χωρίς να έχεις ΑΓΚΥΡΩΣΕΙΣ (οικογενειακές, συναισθηματικές, κα). Εδώ πλέον ΔΕΝ θα μπορέσεις να τα εκπληρώσεις και είναι κρίμα για ένα νέο το να μην έχει τη δυνατότητα, το μερίδιο στο όνειρο

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΜΠΣ σαν αυτό που ψάχνεις είναι εδώ :

 

http://www.fme.aegean.gr/el/mps-oikonomike-kai-dioikese-gia-mekhanikous

με 2 κατευθύνσεις

 

Κατεύθυνση I: Χρηματοοικονομικής Μηχανικής

 

 

Κατεύθυνση II: Μηχανικής της Διοίκησης

 

δεν γνωρίζω πληροφορίες για την ποιότητα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.