Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδρομή ΤΕΕ 2011


kefalosgr

Recommended Posts

Δηλαδή υπάρχει λογική στην ασφαλισμένη ανεργία;

Έχουμε ταμείο που ασφαλίζει ιδιότητα και όχι εργασία!

 

καλή κίνηση howard_roark

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή υπάρχει λογική στην ασφαλισμένη ανεργία;

 

Ακριβώς. Καλύτερα δε θα μπορούσαμε να το διατυπώσουμε-περιγράψουμε το τραγελαφικό αυτό καθεστώς πιστεύω.

 

απο γεναρη ο δικηγορος μου θα εξετασει τη νομιμοτητα της αδυναμιας μου να εργαστω αν δεν πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ, λογω του σχετικου εγγραφου ενημεροτητας που ζηταν οι πολεοδομιες.

 

δεν πληρωνεις ΙΚΑ, δεν παιρνεις ενημερωτητα. Να δουλεψεις δεν σε εμποδιζει κανεις. Δεν ειναι για τα λεφτα, ειναι για το γαμωτο του θεματος.

 

Για την ενημερότητα που ζητάνε οι πολεοδομίες δε θα διαφωνήσω. Δεν είναι δυνατό κάθε εβδομάδα π.χ. να οφείλουμε να αποδεικνύουμε ότι είμαστε "ασφαλιστικά ενήμεροι" από τη στιγμή που έχουμε ελεγχθεί ήδη από τη ΔΟΥ κατά τη θεώρηση στοιχείων και οι ενημερότητες που εκδίδουν τα ταμεία έχουν ισχύ για φορολογική χρήση (γιατί άραγε μόνο για φορόλογική; ) 1 έτος. Για το θέμα όμως της απαίτησης ενημερότητας για θεώρηση στοιχείων έχει ήδη αποφασίσει το ΣτΕ από όσο βλέπω: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5840

Με απλά λόγια "βάλτε πλάτη" για μια ακόμα φορά και σε αυτό, για να μπορούν αυτοί οι οποίοι είναι υπέυθυνοι για τα χάλια να συνεχίζουν να παίρνουν τις συντάξεις τους...

Δυστυχώς δεν το βλέπω να γλυτώνουμε την ανατροπή της κατάστασης παρά μόνο δια της βίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι κ χρόνια πολλά. Κ εγώ τον 11/2010 που έκανα εγγραφή στο ΤΕΕ πλήρωσα 55 E.

 

Κοίταξε, κατά την εγγραφή σου πληρώνεις την ετήσια συνδρομή και ένα ποσό για εγγραφή. Εγώ το 2006 πλήρωσα 40 ευρώ όταν γράφτηκα. Από εκεί και μετά 20 ευρώ ανά έτος και από ότι βλέπω φέτος 55 ευρώ επειδή έφτασα την 5ετία...

Link to comment
Share on other sites

Στέλνουν, αν και φέτος δε θυμάμαι αν έλαβα. Όπως και να έχει, μπαίνεις στο mytee και βλέπεις τι οφείλεις και μπορείς να το πληρώσεις κιόλας με πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνουν, αν και φέτος δε θυμάμαι αν έλαβα. Όπως και να έχει, μπαίνεις στο mytee και βλέπεις τι οφείλεις και μπορείς να το πληρώσεις κιόλας με πιστωτική.

 

Σωστός, επίσης βγάζεις και βεβαιώσεις από το Mytee, ηλεκτρονικά, από το μητρώο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.