Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, μέχρι τώρα θα μπορούσε να γίνει επιμερισμός.

Τώρα πρέπει να γίνει.

 

Άμα έχεις δηλαδή επίβλεψη έργου, και το Δεκέμβριο έχουν τελειώσει τα μπετά πρέπει να κόψεις μία ΑΠΥ που αφορά την αμοιβή επίβλεψης στατικών και π.χ. 40% των αρχιτεκτονικών.

 

Άσχετα άμα εσύ πάρεις τα λεφτά μετά από ένα χρόνο.

Η ΑΠΥ θα είναι "σε πίστωση", εσύ θα αποδόσεις ΦΠΑ, άσχετα άμα δεν το έχεις πάρει.

 

Τώρα προκαταβολή, δε βρίσκω το λόγο να μην μπορείς να πάρεις και να κόψεις ΑΠΥ με μία αιτιολογία π.χ. "έναντι αμοιβής επίβλεψης".

 

Ένα άλλο παράδειγμα,

άμα δώσω τα βιβλία μου στο Σωτήρη και μου καταθέτει τις περιοδικές ΦΠΑ αυτός, με υπογραφή λογιστή δηλαδή, δε μπορεί να μου κόψει μία ΑΠΥ στο τέλος της χρονιάς,

αλλά θα πρέπει να μου κόψει τουλάχιστον 4 μέσα στο χρόνο κτλ., αφού θα φαίνεται ότι μου παρέχει υπηρεσία τουλάχιστον τον Απρίλιο, Ιούλιο κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις δηλαδή επίβλεψη έργου, και το Δεκέμβριο έχουν τελειώσει τα μπετά πρέπει να κόψεις μία ΑΠΥ που αφορά την αμοιβή επίβλεψης στατικών και π.χ. 40% των αρχιτεκτονικών.

 

και πρακτικά αυτό πώς θα γίνεται;

θα γίνεται διασταύρωση στοιχείων μεταξύ τιμολογιών που αφορούν στις εργασίες μιας οικοδομής συγκεκριμένης περιόδου και δελτίων ΑΠΥ που έχουν εκδοθεί από τον επ. μηχανικό για εκείνη την περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Στις αποδείξεις του 2010 δεν έχει εφαρμογή.

Μιλάμε για από εδώ και πέρα ή και για

καθώς εντός αυτής της διαχειριστικής περιόδου θα εκδοθούν ΑΠΥ για εισπραγμένες αμοιβές υπηρεσιών έως 31-12-2010 ,

κάτι το οποίο με μπερδεύει λίγο ως προς το "τι θέλει να πει ο ποιητής" (συντάκτης του νόμου, όχι ο φίλος Σωτήρης.)

 

Τώρα το πως θα γίνεται η διασταύρωση είναι ένα άλλο θέμα. Πως, ποιος και πότε.

 

Επίσης, θα πρέπει να βάλουμε και τον εξής παράγοντα στο μυαλό μας.

Ο νόμος είναι ο φορολογικός και αφορά όλους τους Ελεύθερους Επαγγελματίες.

Μπορεί κάποια πράγματα να μη μας αφορούν ή να μην τα καταλαβαίνουμε γιατί πολύ απλά η φύση του επαγγέλματος μας και των αμοιβών μας (του τρόπου αμοιβής) είναι τέτοιος που δε μας αφορούν.

Μπορεί να αφορούν όμως άλλους και ο τρόπος διασταύρωσης να είναι αρκετά πιο εύκολος από ότι σε εμάς.

 

Είναι όπως λέω εγώ σε κάποιος άλλους ΕΕ, ότι οι μηχανικοί που ασχολούνται με την έκδοση οικοδομικών αδειών, είναι οι μόνοι ΕΕ που δηλώνουν παραπάνω από αυτά που βάζουν στη τσέπη τους και με κοιτούν με απορία.

Κάθε επάγγελμα έχει και τις ιδιαιτερότητες του στον τρόπο αμοιβής ή διασταύρωσης της τήρησης του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή που έγινε στον τρόπο τιμολόγησης πιθανόν να οδηγήσει αρκετούς σε φουσκωμένα εισοδήματα και σε καταβολή υψηλού φόρου (λόγω κλίμακας).

Το ΥΠ. ΟΙΚ. δεν έχει πάρει θέση επί αυτού (πχ μπορεί να ορίσει ένα μεταβατικό στάδιο για τμηματική φορολόγηση των αμοιβών της πρώτης περιπτώσεως, όπως πχ υπάρχει για τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών).

το ΥΠ. ΟΙΚ. εσκεμένα δημιουργεί το μπάχαλο

δεν ενοχλειται καθόλου για τις ευχάριστες παρενέργειας ;)

 

 

"τι θέλει να πει ο ποιητής" (κατά τη γνώμη μου)

πληρωθείς - δεν πληρωθείς εσύ θα κόψεις απόδειξη, θα εισπράξω ΦΠΑ, θα σε φορολογίσω

και κόψε το κεφάλι σου ΚΟΡΟΪΔΟ

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ και πέρα ναι, αυτό ισχύει.

Πληρωθείς δεν πληρωθείς, θα πλερώσεις το ΦΠΑ.

 

Αυτό το "εισπραγμένες αμοιβές υπηρεσιών έως 31-12-2010" και με τη χρήση του 2011 είναι λίγο θολό (στο δικό μου το μυαλό).

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, ειδικά αν είναι να δημιουργήσει πλασματικούς δείκτες εσόδων για τη συγκεκριμένη χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβάνεις μια δουλειά > την τελειώνεις > ο πελάτης σε φεσώνει

εσύ κόβεις απόδειξη , πληρώνεις ΦΠΑ, φορολογεισαι

Link to comment
Share on other sites

Και τι σχέση έχει με το 2010? Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω ακόμα

 

Ενα σημείο που χρειάζεται προσοχή ιδιαίτερη και έχει να κάνει με όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι αυτό της υπερφορολόγησης που θα υπάρξει για το 2011 καθώς εντός αυτής της διαχειριστικής περιόδου θα εκδοθούν ΑΠΥ για εισπραγμένες αμοιβές υπηρεσιών έως 31-12-2010 , ΑΠΥ για τμήμα αμοιβών (ενδεχομένως και μη εισπραγμένο) που αφορά τη χρήση 2011 αλλά και ΑΠΥ για υπηρεσίες που έγιναν έντός του 2011.

Η αλλαγή που έγινε στον τρόπο τιμολόγησης πιθανόν να οδηγήσει αρκετούς σε φουσκωμένα εισοδήματα και σε καταβολή υψηλού φόρου (λόγω κλίμακας).

Το ΥΠ. ΟΙΚ. δεν έχει πάρει θέση επί αυτού (πχ μπορεί να ορίσει ένα μεταβατικό στάδιο για τμηματική φορολόγηση των αμοιβών της πρώτης περιπτώσεως, όπως πχ υπάρχει για τα πνευματικά δικαιώματα των καλλιτεχνών).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.