Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριάσατε το φόρο σας φέτος;


Recommended Posts

Τελικό συμπέρασμα

 

Ο φόρος μας είναι φέτος 5/πλάσιος από το περσινό (αναφέρομαι σε ατομικές επιχειρήσεις-και σε επαρχία) χωρίς να λάβω τυχόν αύξηση φόρου λόγω αποδείξεων καταναλωτικών αγαθών

 

και στο τέλος τέλος ο μηνιαίος μισθός ενός μηχανικού με αρκετές δουλειές δεν ξεπερνάει τις 2000-2.100 (με τις τόσες ευθύνες) και χωρίς ενοίκια μάλιστα

 

Καληνύχτα μας

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε αργησες λιγο αλλα το καταλαβες.... :smile:

 

Εντελως φιλικα...

 

Που να δεις τι μας ερχεται για του χρονου..

Σου λεει, βγαλλεις δεν βγαλλεις, πεινασεις δεν πεινασεις εγω θα σε φορολογησω...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πέρα λέει ότι σε πόλεις κάτω από 50.000 κατοίκους απαγορεύεται να βγάλεις κάτω από 15.000 ευρώ αλλιώς θα ελεγχθείς. Τί να λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αυτο ειναι καποια πατατα των δημοσιογραφων...(ελπιζω....)

 

Αλλιως ειμαστε για γελια...Δλδ εγω αν θελω ενα χρονο ρε παιδι μου να φαω τα 1000Ε που εχω στην τραπεζα (ναι 80Ε το μηνα) και να κατσω πχ να διαβασω...Σου ΟΧΙ εγω λεω οτι πρεπει να βγαλλεις 20000Ε, Οποτε φερε μου και μενα 2000Ε που ειναι ο φορος....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος τον χ...ει τον φόρο ρε. Το πρόστιμο που το πας; Γιατί ως γνωστόν φταις δεν φταις το ΣΔΟΕ θα σε γράψει. Σκηνικό που διάβασα στο tromaktiko: υπάλληλος εταιρίας παίρνει το εταιρικό αυτοκίνητο (κλούβα) για να πάει να πάρει το κοτοπουλάκι από τον φούρνο να το πάει σπίτι. Στον δρόμο τον σταματάει το ΣΔΟΕ και του κόβει πρόστιμο 1200 ευρώ γιατί το ταψί με το κοτόπουλο και τις πατάτες δεν συνοδεύονταν από τα απαραίτητα παραστατικά (δελτίο αποστολής).

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο τρομακτικο οτι θες θα διαβασεις....

 

Ειλικρινα σε ελεγχο αν γινει καμια λαλακια θα πεσουν και χοντρες και ψιλες.. Σοβαρα μιλαω...

 

Εδω πηγα να βουτηξω απο το λαιμο το μλκ στονν ΟΑΕΔ που μου γυρισε τσαμπουκο το τιμολογιο πισω ("Μα αυτα που ζητατε δεν τα λεει το πληροφορικο ουτε το ΦΕΚ"-"Εγω κανω κουμαντο εδω, παρε λοιπον το τιμολογιο πισω και ελα με αυτα που σου ζητησα.."...Εκει ξεφυγα λιγο, καταλαβε οτι δεν θα τις γλιτωνε .."Οκ, οκ δωσε το τιμοιλογιο θα κανω μια εξαιρεσουλα...")....

 

Μην φοαβασαι το ΣΔΟΕ σε ποσους θα πρωτοπαει?????????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες

 

τρελαίνομαι και με τις αποδείξεις που απαιτεί για καταναλωτικά αγαθά

Νομίζω είναι 30,000 (και η γυναίκα μου είναι έμπορος) αν δεν κάνω λάθος

Δηλ 2500 το μήνα (χωρίς νερά –χωρίς τηλέφωνα-χωρίς ρεύμα)

Αν είχα και ενοίκια αν βάλω και νερά-τηλ-ρεύμα φτάνω στα 2900

 

Και δεν φτάνουν τα παραπάνω φέτος που δεν θα υπάρχουν δουλειές θα μας πιάσουν τα τεκμήρια

Σπίτι –αυτοκίνητα κλπ

 

Οπότε και με μόνο επαγγελματικά έξοδα –χωρίς καν έσοδα και πάλι θα πληρώσουμε φόρο

 

Άντε και το βλέπω το ίδιο και για καμιά 5/ετία Αν επιβιώσουμε φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλω να τονίσω

Δηλ φόρος 30%

Αποδείξεις 30%

Μη αναγνωριζόμενα έξοδα επιχειρήσεων 7-18% (κινητά-βενζίνες-συντηρήσεις τέλη κυκλοφ κλπ)

Έξοδα πραγματικά ….%

Τι έμεινε στο τέλος

Τίποτα (ή μάλλον μόνο ευθύνες για μια ζωή)

Αν είναι δυνατόν

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πέρα λέει ότι σε πόλεις κάτω από 50.000 κατοίκους απαγορεύεται να βγάλεις κάτω από 15.000 ευρώ αλλιώς θα ελεγχθείς. Τί να λέμε τώρα.

 

Από που προκύπτει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.