Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτες αμοιβές - φορολογικά - απορίες


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Είμαι νέος μηχανικός και καλούμαι για πρώτη φορά να ακολουθήσω όλη αυτή τη τρελή διαδικασία για την πρώτη μου αμοιβή. Η πρώτη μου δουλειά είναι η ρύθμιση ενός Η.Χ. Οι απορίες μου δε είναι για τη διαδικασία της "μελέτης" αλλά για όλα τα υπόλοιπα. Έχω λοιπόν εκδόσει εντολή πληρωμής έχω καταθέσει την αμοιβή (232 + ΦΠΑ), έχω πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ. Και έρχομαι στο σημείο που πρέπει να κόψω ΑΠΥ. Δεν γνωρίζω λοιπόν αν πρέπει να συμπεριληφθεί το ΦΕΜ ή κάποια παρακράτηση 20% που απ'όσο γνωρίζω υπάρχει για όλες τις μελέτες μηχανικών, και αν ναι τι μπορεί να γίνει τώρα που έχει συμφωνηθεί και κατατεθεί το συγκεκριμένο ποσό. Επίσης μου δημιουγούνται και πολλές άλλες απορίες για τη συμπλήρωση του βιβλίου Εσόδων - Εξόδων αλλά για αυτό πιθανόν να πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο λογιστή. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει και να με συμβουλέψει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν έχει τεθεί κάποιο παρόμοιο θέμα νωρίτερα αλλά δε πρόσεξα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ jonstam καλημέρα σου

Συμπληρώνεις την ΑΠΥ ως εξής

Επάνω φαίνεται 286,01ευρώ

"έλαβα ο .. απο .... δ/νση.... ΑΦΜ .....( το ΑΦΜ συμπληρώνεται μόνο για ποσά >300 με ΦΠΑ) ευρώ) για ρύθμιση Η-Χ

κάπου μέσα στην απόδειξη γράφεις αμοιβή μελέτης 232...+ ΦΠΑ 5..

 

Για τα έσοδα έξοδα απευθύνεσαι σε λογιστή καλύτερα γιατί μπορεί να μπλέξεις

Γιατί Θυμάμαι το 1975 τον εαυτό μου

που επί τζίρου μου 110.000 δρχ -επειδή αγόρασα και αυτοκίνητο 163.000 δρχ με γραμμάτια φυσικά- και λόγω συμπληρώσεως του βιβλίου από μένα τον ίδιο μου ζητούσαν φόρο 123.000 δρχ και υπολόγιζα ο καημένος ότι έκαναν λάθος στο κόμμα και ότι ήταν 12,300 και έτρεχα να δανειστώ λεφτά για να πληρώσω το 20%χ123.000=… δρχ

Τώρα το 20% το κάνουν από ότι ακούω στην TV 50%, καταλαβαίνεις λοιπόν τι θα πάθεις αν σου συμβεί το ίδιο με μένα τώρα ( και να μην έχεις φράγκο ή ευρώ σήμερα;)

Αυτά με ευχές για «Καλή επιτυχία στη ζωή σου»

 

προκαταβολή δεν γράφεις τίποτα (είναι αυτό το 10% ή άλλως ΦΕΜ)

Link to comment
Share on other sites

το ΑΦΜ συμπληρώνεται μόνο για ποσά >300 με ΦΠΑ) ευρώ)

 

Δεν υπάρχει τέτοιο όριο. ΑΦΜ και ΔΟΥ χρειάζονται μόνο όταν η ΑΠΥ κόβεται για επαγγελματική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

jonstam , αφού η υπηρεσία που παρέχεις είναι από αυτές που έχουν υποχρεωτικά ΦΕΜ τότε ΔΕΝ έχεις την παρακράτηση του 20%.

 

Στις περιπτώσεις που δεν απαιτείται ΦΕΜ , τότε αν ο λήπτης της ΑΠΥ είναι μη ιδιώτης τότε έχεις παρακράτηση 20%.

 

Το ΦΕΜ δεν αναγράφεται στην ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

tranag

αν δεν την γράψεις την ΑΠΥ με ΑΦΜ, αυτό θα χρειαστεί αργότερα στην κατάσταση που υποβάλουμε για αγορές και παροχές πάνω από 300 ευρώ, οπότε θα ψάχνεσαι

Link to comment
Share on other sites

@KANA

1) Ο ΚΒΣ, αναφέρει ρητά τι στοιχεία πρέπει να έχει μια ΑΠΥ σε κάθε περίπτωση (στο άρθρο 13, παρ.2 του ΦΕΚ 84Α/1992). Το ΑΦΜ δεν είναι ανάμεσα σε αυτά όταν πρόκειται για παροχή υπηρεσίας σε ιδιώτη.

2) Οι ΑΠΥ προς ιδιώτες δεν δηλώνονται ούτως ή άλλως στη συγκεντρωτική καθώς αυτοί δεν έχουν αντίστοιχη υποχρέωση υποβολής τέτοιας δήλωσης!

ΚΑΝΑ νομίζω πρέπει να βρεις έμπειρο λογιστή...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις εως τώρα οδηγίες. Απ' ότι κατάλαβα μέχρι στιγμής δεν υπάρχει παρακράτηση 20%. Αυτή υπάρχει ότι δεν υποβάλλεται ΦΕΜ, το οποίο και δε συμπεριλαμβάνεται στην ΑΠΥ. Άρα τα μόνα που αναγράφονται στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η καθαρή αξία 232€ και ο ΦΠΑ 53€. Επίσης επειδή μιλάμε για ιδιώτη, δεν αναγράφουμε τη ΔΟΥ και ΑΦΜ του εφόσον το ποσό είναι κάτω των 300€. Δεν κατάλαβα βέβαια περί συγκεκντρωτικών τα του tpanag και ΚΑΝΑ αλλά νομίζω ότι τα βασικά τα έπιασα. Για τα περαιτέρω μάλλον όπως μου λέτε πάω σε λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

jonstam, όταν έλεγα για λογιστή, στον ΚΑΝΑ απευθυνόμουν, αν και για να είναι στο "κουρμπέτι" από το 1975, θα έπρεπε να δείξω λίγο σεβασμό παραπάνω εφόσον την έβγαλε καθαρή φορολογικά και δεν του χρειάζεται λογιστής πλέον...

Link to comment
Share on other sites

tranag

για δες σε παρακαλώ το τεύχος ΤΕΕ 2588/14-6-10 σελ 67 παρ 6

"υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών - προμηθειών"

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παντως ξερω απο διαφορες πηγες, πως σε ΑΠΥ προς ιδιωτες το ΑΦΜ δεν ειναι υποχρεωτικο να αναγραφεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.